Panevėžyje pristatyta Valdovų rūmų muziejaus naujiena – prof. V. Daujotytės knyga

2016 m. spalio 25 d., antradienį, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų specialistai lankėsi Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje. Čia įgyvendinant Nacionalinės premijos laureatų kūrybos sklaidos projektą „Literatūros ir kino dienos 2016“ surengtas profesorės Viktorijos Daujotytės kūrybos vakaras, o jo metu pristatyta vos prieš pusantro mėnesio pasirodžiusi knyga „Justinas Marcinkevičius. Salomėja Nėris. Alfonsas Nyka-Niliūnas. Mintys, pastabos, fragmentai“.

„Valdovų rūmų muziejaus misija – puoselėti ir aktualinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją bei jos kultūros paveldą, pristatyti mūsų šalies nacionalinę kultūrą. Jų gilesnis ir visapusiškesnis pažinimas gaivina istorinę atmintį, padeda geriau suvokti dabartį, kelia nacionalinį orumą bei savivertę. Poetas Justinas Marcinkevičius buvo lietuvių istorinės atminties žadintojas ir ugdytojas. Jis nuoširdžiai palaikė ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkūrimo projektą, tikėjo jo prasme ir verte, nuolat lankydavosi Valdovų rūmų muziejaus parodose bei renginiuose, juose yra skaitęs savo eiles, atskleidžiančias lietuvių istorinės savasties ženklus. Todėl sužinoję, kad prof. V. Daujotytė yra parengusi šiai ir kitoms iškilioms mūsų nacionalinės kultūros asmenybėms skirtą knygą, entuziastingai ėmėmės ją išleisti. Džiugu ir tai, kad leidinio pasirodymą paskatino ir verslo žmonės, suvokiantys investicijos į kultūrą svarbą: leidybą iš dalies parėmė įmonių grupės „Eika“ valdybos pirmininkas Robertas Dargis“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai dr. Jolanta Karpavičienė.

Profesorės kūrybos vakaro metu itin daug dėmesio skirta knygos „Justinas Marcinkevičius. Salomėja Nėris. Alfonsas Nyka-Niliūnas. Mintys, pastabos, fragmentai“ pristatymui. Tai leidinys apie tris poetus, iš kurių du nepaleidžiami iš visuomenės akiračio, apie juos nuolat diskutuojama, juos bandoma sumenkinti. V. Daujotytė į šiuos poetus žvelgia kitu žvilgsniu – ji nesiekia prisidėti prie kurios nors visuomenės pusės, o, lietuvių literatūros tyrinėtojo, kritiko ir eseisto, leidėjo Valentino Sventicko žodžiais tariant, suartina literatūrą ir kasdienio gyvenimo kontekstus formuluodama ir atsakydama į klausimus, kurie jaudina daugybę žmonių, ir tikrai neapsiriboja vien literatūros laiku. Vakaro metu pristatyta ir dar viena šiais metais išleista profesorės knyga „Sofija“ apie Sofiją Čiurlionienę-Kymantaitę.

Susirinkusieji turėjo galimybę ne tik susipažinti su naujausiomis profesorės V. Daujotytės knygomis, tačiau ir gyvai pamatyti jos knygų herojus, kalbančius vaizdo įrašuose, pasiklausyti aktoriaus Albino Kėlerio skaitomų knygų ištraukų, tiesiogiai pabendrauti su pačia autore ir užduoti jai klausimų. Renginį moderavo ilgametė Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos darbuotoja Albina Saladūnaitė.

Profesorės V. Daujotytės kūrybos vakaras Panevėžyje surengtas neatsitiktinai. Tai tęstinio bibliotekos vykdomo projekto „Literatūros ir kino dienos“ dalis. Jį įgyvendinant ir pasitelkiant literatūrą bei meninius ir dokumentinius filmus siekiama populiarinti įvairių meno sričių Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų kūrybą, pristatyti visuomenei vertingas lietuvių autorių knygas.

Virginijaus Benšo nuotr.

Susipažinti su profesorės V. Daujotytės knyga „Justinas Marcinkevičius. Salomėja Nėris. Alfonsas Nyka-Niliūnas. Mintys, pastabos, fragmentai“ netrukus bus galima ir per televiziją: spalio 30 d., sekmadienį, 16.40 val. per LRT Kultūros kanalą bus transliuojamas knygos sutiktuvių vakaro Valdovų rūmuose įrašas. Kviečiame žiūrėti!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Publikuota: 2016-10-27 12:58 Atnaujinta: 2016-10-27 13:30
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika