Senosios muzikos gerbėjus vėl burs tarptautinis Marco Scacchi senosios muzikos festivalis

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai senosios muzikos gerbėjus kviečia į tarptautinį Marco Scacchi senosios muzikos festivalį, vyksiantį 2016 m. gegužės 5–21 dienomis. Tradicija tampanti antrą kartą Lietuvoje rengiama senosios muzikos šventė klausytojams dovanos keturis įspūdingus renginius, visuose juose bus galima lankytis nemokamai.

„Lietuvos valdovams muziką kūręs garsus italų kompozitorius Marco Scacchi, kuriam dedikuotas šis festivalis, – neeilinė istorijos figūra. Šio asmens atminimo tradicijos tęstinumas Valdovų rūmų muziejuje yra tarsi gijos, siejančios praeitį ir šiandieną, supažindinančios ne tik su Lietuvos ir Europos muzikiniu paveldu, bet ir skatinančios pagrįstai didžiuotis Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose pasireiškusiu muzikiniu fenomenu, iki šiol stebinančiu pasaulį“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus vedėjas Vytautas Gailevičius.

Šių metų tarptautinį Valdovų rūmuose rengiamą Marco Scacchi senosios muzikos festivalį sudaro trys koncertai ir unikalaus šia proga specialiai išleisto leidinio pristatymo vakaras.

Jau rytoj, gegužės 5 d., 19.00 val. festivalį pradės koncertas „Muzikinės rungtynės: žymioji M. Scacchi ir P. Sieferto kontroversija“, jame tarptautinis senosios muzikos ansamblis „Canto Fiorito“ atskleis dviejų žinomų XVII a. kompozitorių muzikinę polemiką, užsimezgusią jų mokytojų kūriniuose ir persikėlusią į vėlesnį laikotarpį. Koncerte skambės ne tik Marco Scacchi ir Paulo Sieferto, bet ir Francesco Anerio, Jano Pieterszoono, Bartłomiejaus Pękielio bei kitų kompozitorių kūriniai.

Gegužės 18-ąją, pasauliui minint Tarptautinę muziejų dieną, 19.00 val. klavesinininkas Marco Vitale atliks rečitalį, kurio programoje – kompozitorių Girolamo Frescobaldi, Johanno Jakobo Frobergerio ir Casparo Kerli kūriniai.

Festivalio įkarštyje, gegužės 19 d., 19.00 val. senosios muzikos gerbėjams bus pristatytas ką tik išleistas muzikologų dr. Aleksandros Pister-Gainienės ir dr. Marco Bizzarini parengtas unikalus leidinys – Marco Scacchi „Canones nonnulli“. Jo sutiktuves paįvairins ir aprašytą muziką iliustruos senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro“, atliksiantis kompozitorių Marco Scacchi, Christopho Wernerio, Giovanni Francesco Anerio, Aldebrando Subissati, Tarquinio Merulos, Kasparo Försterio kūrinius.

Antrą kartą rengiamą tarptautinį Marco Scacchi senosios muzikos festivalį užbaigs gegužės 21 d. 18.00 val. vyksiantis Gintauto Venislovo ir Dariaus Stabinsko vadovaujamo tarptautinio choro ir konsorto „Brevis“ koncertas, nukelsiantis į M. Scacchi ir jo amžininkų gyvenamąjį laikotarpį.

Tarptautinio Marco Scacchi senosios muzikos festivalio idėja į Valdovų rūmų muziejų atkeliavo iš Italijos, kur jau daugiau kaip 15 metų Galėzės miesto muziejus ir kultūros centras kasmet rengia šiam kompozitoriui dedikuotą festivalį. Glaudžiai bendradarbiauti su šio festivalio rengėjais ir Lietuvos publikai dovanoti įspūdingus senosios muzikos koncertus nuspręsta neatsitiktinai: Romoje gimęs pasaulietinės ir religinės muzikos kūrėjas M. Scacchi ilgą laiką dirbo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje Vilniuje.

Manoma, kad pirmąją operą Lietuvoje sukūręs kompozitorius į Lietuvą atkeliavo 1624 m. su savo mokytoju Giovanni Francesco Anerio. Dirbo Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Vazos dvare, laikui bėgant pasiekė didžiausias savo karjeros aukštumas. Muzikinės tarnybos pradžioje M. Scacchi griežė smuiku valdovo kapeloje ir įgijo muzikos kūrimo patirties. Artimesni draugystės ryšiai jį siejo su Žygimanto Vazos sūnumi Vladislovu. Šiam tapus Lietuvos ir Lenkijos valdovu, 1633 m. M. Scacchi buvo paskirtas rūmų kapelos vadovu. 17 metų jai sėkmingai vadovavo ir kūrė muziką. Kadangi M. Scacchi mecenatas Vladislovas Vaza labai mėgo Vilnių ir čia dažnai reziduodavo, valdovo kapelmeisteris taip pat buvo dažnas svečias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje. Manoma, kad būtent čia jis sukūrė operą „Elenos pagrobimas“ („Il ratto di Elena“, 1636), kuri laikoma šio žanro pradininke Lietuvoje, taip pat operas „Andromeda“ („L’Andromeda“, 1644) ir „Apviltoji Kirkė“ („Circe delusa“, 1648). Mirus valdovui ir pablogėjus paties sveikatai, M. Scacchi grįžo į gimtąją Italiją. Apsistojo Galėzės mieste, iki pat gyvenimo pabaigos vertėsi kūryba ir mokė muzikos.

Tarptautinį Marco Scacchi senosios muzikos festivalį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Visa festivalio programa yra čia

Informacija apie leidinį Marco Scacchi „Canones nonnulli“ yra čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Valdovų rūmų muziejuje bus pristatomi naujausi dvarų kultūros paveldo tyrimai

20240422

2024 m. balandžio 26 d., penktadienį, 9.30 val. Valdovų rūmų muziejuje prasidės Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos inicijuota XXVII mokslinė konferencija ,,Dvarų kultūrinis paveldas Lietuvos muziejuose. Tyrimai, naujovės ir galimybės“. 
Atkreipiame dėmesį, kad yra numatytas konferencijos dalyvio mokestis – 20 eurų.

Plačiau

Lenkijos muziejininkai naujausius tyrimus pavertė moderniu pasakojimu – sukūrė interaktyvią parodą „Sukilusieji 1863–1864 m.“

20240423

1863–1864 m. sukilėliai siekė atkurti Abiejų Tautų Respubliką, kaip savarankišką, laisvą valstybę, sugrąžinti turėtą regiono politinę jėgą. Kasmet atskleidžiama vis daugiau naujų ir įdomių faktų apie sukilimą. Lenkijos istorijos muziejus parengė interaktyvią parodą „Sukilusieji 1863–1864 m.“. 

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, kurio Didžiajame kieme ir įrengta paroda, kviečia į parodos atidarymą. Renginys vyks balandžio 25 d., ketvirtadienį, 17.00 val. Čia bus pristatyta 160-ųjų sukilimo metinių proga parengta paroda po atviru dangumi.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2016-05-03 08:47 Atnaujinta: 2016-05-04 15:09
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika