Į tarptautinę parodą Nesvyžiuje išlydėta gausi Valdovų rūmų muziejaus radinių kolekcija

Į Radvilų rezidenciją Nesvyžiuje (Baltarusija) su ypatinga apsaugos palyda iš Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų iškeliavo apie 300 archeologinių radinių. Pirmą kartą istorijoje tokia gausi vertybių kolekcija iš Valdovų rūmų muziejaus bus pristatoma tarptautinėje parodoje „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos archeologiniai radiniai. Kasdienybė Vilniaus dvare“, kuri kaimyninėje šalyje atidaroma jau rytoj, balandžio 29 d., ir veiks iki rugsėjo 11 dienos.

„Parodos lankytojai Baltarusijoje turės unikalią galimybę susipažinti su XIV–XVII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros paveldo objektais ir kasdienio gyvenimo aspektais, pamatyti daugiau kaip prieš pusę tūkstančio metų sukurtas ir archeologų surastas vertybes. Tokių Nesvyžiuje galbūt irgi išliko, tačiau buvo rasta mažiau, nes ši pilis dar ir XX a. pirmoje pusėje buvo modernizuojama ir naudojama kaip kunigaikščių Radvilų rezidencija, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas. – Kartu ši paroda – tai ilgalaikio glaudaus dviejų muziejų bendradarbiavimo išraiška, dar daugiau – tai bendras požiūris į istorinio paveldo pažinimo svarbą ir įsipareigojimas istorinei tradicijai.“

Valdovų rūmų muziejaus archeologinio rinkinio eksponatų parodoje Baltarusijos kultūrinei visuomenei, mokiniams ir Nesvyžiaus pilies lankytojams iš užsienio šalių pristatoma XIV–XVIII a. – Gotikos, Renesanso ir Baroko epochų – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių ir jų dvaro sociokultūrinė aplinka, buitis bei kasdienybė. Parodos eksponatai atspindi penkias svarbiausias temas: kokliai (rezidencijos šildymo sistema ir interjero puošyba), karyba (ginklai ir šarvai), maistas ir indai, higiena ir sanitarija, papuošalai.

Pasak Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus, didžiausias chronologinis parodos akcentas skiriamas XV–XVII a. pirmai pusei. Tuo metu Vilniaus rūmai klestėjo ir absorbavo bei skleidė naujausias kasdienybės ir prabangos madas ne tik visai Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei, bet ir už jos ribų. Šio laikotarpio archeologinių radinių rinkinys labai turtingas, įvairus, reprezentatyvus ir informatyvus. Jis liudija ir bendrąsias to meto kasdienio gyvenimo tendencijas visoje Europoje.

„Galima drąsiai teigti, kad panašūs daiktai tuo metu buvo pažįstami ir Nesvyžiaus šeimininkams. Todėl džiugu, kad yra galimybė pasidalyti lietuvių ir baltarusių bei kitų tautų, kadaise sudariusių Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, bendro paveldo klodais, kurių archeologinių tyrimų metu Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje rasta labai gausiai. Kaip Pompėja taikliai ir išsamiai pasakoja apie visos senovės Romos imperijos paveldą, taip ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų Vilniuje radiniai gali iliustruoti visos Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės spalvingą ir turtingą palikimą”, – sako V. Dolinskas.

Tai – ne pirma Valdovų rūmų muziejaus paroda, kuria Baltarusijos kultūrinei visuomenei be kitų eksponatų pristatomi ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologiniai radiniai. 2012 m. Baltarusijos Respublikos nacionaliniame istorijos muziejuje Minske buvo surengta paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“. Tačiau šįkart į Nesvyžių su ypatinga Lietuvos policijos ir Baltarusijos milicijos apsauga pirmą kartą istorijoje išvažiavo itin gausi Valdovų rūmų muziejaus vertybių kolekcija, pristatoma keliais tematiniais pjūviais. Su radiniais pristatomas ir detalus Valdovų rūmų maketas, ikonografinė ir informacinė medžiaga, trumpos edukacinės radinių istorijos.

Idėja surengti šią parodą kilo Nacionalinio istorijos ir kultūros muziejaus-draustinio „Nesvyžius“ direktoriui dr. Sergejui Klimovui. Parodai eksponatus atrinko, jos koncepciją sukūrė ir prisidėjo prie katalogo leidybos parodos kuratoriai – Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro bei Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus specialistai dr. Povilas Blaževičius, Eglė Zaveckienė ir Sigita Venckūnienė. Parodos organizacinius ir leidybinius darbus koordinavo Nacionalinio muziejaus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų Parodų ir leidybos skyriaus specialistai Marijus Uzorka ir Gintarė Tadarovska.

Valdovų rūmų muziejus glaudžiai bendradarbiauja su daugeliu Baltarusijos muziejų. Šalies kaimynės muziejininkai, istorikai, paveldosaugininkai ir architektai ne kartą lankėsi Valdovų rūmuose Vilniuje ir labai gerai įvertino Lietuvos specialistų darbą, sėmėsi patirties, ją panaudoja savo veikloje. Valdovų rūmų atkūrimas buvo aktualus ir baltarusiams, kurie atkūrė savo rezidencijas Nesvyžiuje ir Myre. Su šiais muziejais Valdovų rūmai dalijasi su moksliniais tyrimais ir rūmų atkūrimo projektavimu susijusia medžiaga, konsultuojasi rinkinių komplektavimo, ekspozicijų įrengimo ir kitais aktualiais klausimais.

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejus įgyvendina ilgalaikio bendradarbiavimo sutartis, pasirašytas su Baltarusijos nacionaliniu istorijos ir kultūros muziejumi-draustiniu „Nesvyžius“, Gardino valstybiniu istorijos ir archeologijos muziejumi, Gardino valstybiniu religijų istorijos muziejumi bei Myro pilies komplekse įsikūrusiu muziejumi.

Nesvyžiuje atidaryta Valdovų rūmų muziejaus paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos archeologiniai radiniai. Kasdienybė Vilniaus dvare“ veiks iki rugsėjo 11 d., vėliau ji iškeliaus į Gardiną ir bus eksponuojama iki šių metų gruodžio.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Valdovų rūmų muziejuje bus pristatomi naujausi dvarų kultūros paveldo tyrimai

20240422

2024 m. balandžio 26 d., penktadienį, 9.30 val. Valdovų rūmų muziejuje prasidės Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos inicijuota XXVII mokslinė konferencija ,,Dvarų kultūrinis paveldas Lietuvos muziejuose. Tyrimai, naujovės ir galimybės“. 
Atkreipiame dėmesį, kad yra numatytas konferencijos dalyvio mokestis – 20 eurų.

Plačiau

Lenkijos muziejininkai naujausius tyrimus pavertė moderniu pasakojimu – sukūrė interaktyvią parodą „Sukilusieji 1863–1864 m.“

20240423

1863–1864 m. sukilėliai siekė atkurti Abiejų Tautų Respubliką, kaip savarankišką, laisvą valstybę, sugrąžinti turėtą regiono politinę jėgą. Kasmet atskleidžiama vis daugiau naujų ir įdomių faktų apie sukilimą. Lenkijos istorijos muziejus parengė interaktyvią parodą „Sukilusieji 1863–1864 m.“. 

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, kurio Didžiajame kieme ir įrengta paroda, kviečia į parodos atidarymą. Renginys vyks balandžio 25 d., ketvirtadienį, 17.00 val. Čia bus pristatyta 160-ųjų sukilimo metinių proga parengta paroda po atviru dangumi.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2016-04-28 17:29 Atnaujinta: 2016-05-31 10:10
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika