Svečius sužavėjo ir paskaita apie sielos dvynius, ir Valdovų rūmai

Gyva istorija, didingi rūmai, šiltas priėmimas ir žodžiais neišreiškiamas dėkingumas – tokie atsiliepimai ilgai skambėjo po 2015 m. spalio 1 d., ketvirtadienį, Valdovų rūmų muziejuje įvykusios viešos paskaitos „Sielos dvyniai: Mahatmos Gandžio ir Hermano Kalenbacho istorija“ ir prieš tai surengtos ekskursijos po muziejaus ekspozicijas.

Valdovų rūmuose apsilankę svečiai, tarp kurių – Mahatmos Gandžio (Mahatma Gandhi) anūkas Tušaras Gandis (Tushar Gandhi), Indijos žemės ūkio jaunesnysis ministras Šri Ohanbhai Kundariya, iki šiol gyvenantis artimiausias Hermano Kalenbacho (Hermann Kallenbach) giminaitis Elis Saridas, Urugvajaus Rytų Respublikos ambasadorius Pablas Ernestas Šeineris Korėja (Pablo Ernesto Scheiner Correa), Lietuvos Respublikos ambasadorius Indijoje Laimonas Talat-Kelpša bei kiti garbūs asmenys, susipažino su unikaliu Lietuvos archeologijos paveldu bei rūmų atkūrimo projektu.

Įkvėptas didingos istorijos, kalbėdamas apie mūsų šalies santykius su kitomis valstybėmis, Lietuvos Respublikos ambasadorius Indijoje L. Talat-Kelpša atrado gražią paralelę. „Valdovų rūmų muziejaus restauratoriai iš smulkių šukių sulipdė koklius, kurie dabar yra didžiausia koklių kolekcija pasaulyje. Šiandien panašiai permąstomi Lietuvos ir Indijos, taip pat Pietų Afrikos, Izraelio istoriniai santykiai. Jų mozaika taip pat po truputį ryškėja“, – teigė jis. Svečiai pastebėjo ir dar vieną juos nudžiuginusią simbolinę paralelę, liudijančią didelį lietuvių ir indų kultūros bendrumą: lietuvių kalba yra artimiausia sanskritui iš visų gyvųjų indoeuropiečių kalbų

Viešoje paskaitoje „Sielos dvyniai: Mahatmos Gandžio ir Hermano Kalenbacho istorija“, kurią vedė žinoma televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė, prisiminta M. Gandžio ir H. Kalenbacho draugystės istorija. Ją pristatė apie tai biografinę knygą parašęs žinomas Izraelio mokslininkas Šimonas Levas (Shimon Lev).

Pasibaigus viešai paskaitai, atsisveikindami svečiai paliko įrašų Valdovų rūmų muziejaus svečių knygoje.

„Buvo malonu šįvakar būti čia, pamatyti Lietuvos istoriją ir paklausyti pasakojimo apie prosenelio ir Hermano Kalenbacho draugystę. Jaučiausi palaimintas“, – įrašė M. Gandžio proanūkis T. Gandis.

„Buvau labai laimingas galėdamas apsilankyti paskaitoje Lietuvoje. Jaučiu meilę ir pagarbą abiem – ir M. Gandžiui, ir H. Kalenbachui“, – pabrėžė Indijos žemės ūkio jaunesnysis ministras Šri Ohanbhai Kundariya.

„Čia, Vilniuje, esu labai sujaudintas matydamas susidomėjimą savo dėdės Hermano Kalenbacho ir jo geriausio draugo, šviesos Mahatmos Gandžio draugyste. Žemai lenkiuosi ir esu susijaudinęs prieš savo Mylimos Mamos dr. Isos Sarid ir močiutės Hannos Lazar atminimą, kurios daug prisidėjo prie šių prisiminimų“, – įrašė H. Kalenbacho sūnėnas E. Saridas.

M. Gandžio ir H. Kalenbacho draugystės atminimo vakaras Valdovų rūmuose surengtas neatsitiktinai – šiandien, spalio 2 d., siekiant priminti šiuos sielos dvynius, H. Kalenbacho gimtojoje Rusnėje atidengiama žinomo lietuvių skulptoriaus Romualdo Kvinto sukurta skulptūra.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Koncertas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės balsai“ nukels į XVII a., kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių giminių Europoje

20250313

Ansamblio „Canto Fiorito“ nariai Renata Dubinskaitė (mecosopranas), Andrea Buccarella (vargonėliai, klavesinas) ir ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra (kornetas, išilginė fleita) nuolat stebina vis naujais atradimais iš po pasaulį pasklidusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvų. Šįkart Valdovų rūmuose rengiamame koncerte muzikantai nukels į Renesanso ir Baroko epochų sandūrą, kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių valdovų giminių Europoje.
 

Plačiau

Publikuota: 2015-10-03 12:51
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika