Valdovų rūmų muziejuje mokslininkai kalbės apie naujausius Lietuvos pilių archeologinius tyrimus

Rytoj, spalio 1 d., Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose vyks mokslinė konferencija „Naujausi Lietuvos pilių archeologiniai tyrimai“. Vilniaus Žemutinės pilies archeologinių tyrimų 60 metų ir dviejų iškiliausių Lietuvos archeologų – pilių tyrinėtojų hab. dr. Vytauto Urbanavičiaus 80 metų ir hab. dr. Adolfo Tautavičiaus (1925–2006) 90 metų – sukaktims skirtame renginyje mokslininkams ir visuomenei bus pristatyti per pastaruosius metus vykusių Lietuvos pilių bei kitų istorijos pažinimui svarbių objektų archeologinių tyrimų rezultatai, unikalūs radiniai ir reikšmingos įvairiais tyrimų metodais gautos išvados.

„Ne vieną dešimtmetį ne tik Vilniaus Žemutinėje pilyje, bet ir kitose Lietuvos piliavietėse vyko įvairūs archeologiniai tyrimai. Per juos rasta įdomių eksponatų, kurie atskleidė dar iki šiol nežinotus mūsų istorijos puslapius. Siekdami pasidalyti atradimais bei patirtimi ir paminėti dviejų iškiliausių Lietuvos archeologų jubiliejines sukaktis, subūrėme archeologus į mokslinę konferenciją. Neabejoju, kad ji bus įdomi ne tik specialistams, bet ir visuomenei“, – sako vienas iš mokslinės konferencijos iniciatorių ir organizatorių, Valdovų rūmų muziejaus Mokslinių tyrimų centro vedėjas Gintautas Striška.

Pasak jo, rengti mokslinę konferenciją iš esmės paskatino trys reikšmingos sukaktys. Be to, siekiama kuo plačiau paskleisti naujausius Lietuvos pilyse vykusių tyrimų duomenis ir kuo didesnę visuomenės dalį paskatinti domėtis savo šalies istorija.

Pirmoje mokslinės konferencijos dalyje planuojama prisiminti pirmuosius tyrinėjimus Vilniaus pilių ir Klaipėdos pilies teritorijoje, pristatyti Dubingių piliavietės archeologinius tyrimus, Biržų pilies archeologinių tyrimų istoriją, 2009 m. Kauno pilies bastėjos tyrimus ir archeologinius tyrimus Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje 2008–2011 metais. Antra mokslinės konferencijos dalis bus skirta naujausiems Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos tyrimams ir jų rezultatams aptarti.

Konferencijoje pranešimus skaitys doc. dr. Gintautas Zabiela (Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas), prof. dr. Albinas Kuncevičius, prof. dr. Rimvydas Laužikas, dr. Giedrė Piličiauskienė, Erika Buitkutė (Vilniaus universitetas), Ramūnas Šmigelskas (VšĮ Kultūros paveldo akademija), dr. Jonas Genys, Roma Songailaitė (Mažosios Lietuvos istorijos muziejus), Algirdas Žalnierius (Kauno projektavimo, restauravimo ir statybos institutas), Olegas Fediajevas (VšĮ Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos), Gintautas Striška, dr. Povilas Blaževičius, Egidijus Ožalas ir Rasa Valatkevičienė (Valdovų rūmų muziejus).

Valdovų rūmų muziejaus organizuojamą mokslinę konferenciją užbaigs hab. dr. V. Urbanavičiaus filmo „Vilnius prieš 650 metų“ (1973) peržiūra bei mokslinė diskusija, kurioje kviečiami dalyvauti archeologijos ir kitų sričių tyrinėtojai, muziejininkai ir plačioji kultūros visuomenė.

Visa mokslinės konferencijos programa yra čia 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2015-09-30 13:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika