Lietuvos garbės konsulas Saudo Arabijoje į Valdovų rūmus atvyko su vertingomis dovanomis

2014 m. spalio 24 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose lankėsi pirmą kartą Lietuvoje viešintis neseniai paskirtas pirmasis Lietuvos garbės konsulas Saudo Arabijoje Mahfouzas Marei Mubaraku bin Mahfouzu. Svečias ne tik išsamiai susipažino su atstovaujamos valstybės istorija bei paveldu, tačiau ir pats prisidėjo prie istorijos puoselėjimo Valdovų rūmų muziejui dovanodamas du vertingus XVI–XVII a. žemėlapius, kuriuose vaizduojama Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė.

Per susitikimą su Valdovų rūmų muziejaus vadovais ir darbuotojais Lietuvos garbės konsulas kartu su jį lydėjusia delegacija apžiūrėjo atkurtus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus, susipažino su rūmų atkūrimo projektu, šiuo metu muziejuje vykstančiomis parodomis.

Mahfouzas Marei Mubarakas bin Mahfouzas pasidžiaugė viešnagę Lietuvoje pradėjęs nuo pažinties su lietuvių kultūriniam identitetui tokiu svarbiu objektu. „Man didelė garbė paskyrimo garbės konsulu Lietuvoje proga lankytis šioje šalyje ir puikiuose rūmuose, įkūnijančiuose jos istoriją bei atskleidžiančiuose dabartį“, – teigė aukštas svečias.

Pažintį su Valdovų rūmų muziejumi Lietuvos garbės konsulas baigė malonia staigmena – dovanodamas du vertingus XVI–XVII a. žemėlapius, kurie praturtino muziejaus, o kartu ir visos Lietuvos, vertybių rinkinį.

 „Abu žemėlapiai – labai vertinga dovana muziejui. Džiugu, kad jie papildė esamas kolekcijas, taip pat galės papuošti Valdovų rūmų muziejaus ekspoziciją ir papasakoti lankytojams Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją“, – sakė Valdovų rūmų muziejaus Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjas Dalius Avižinis.

Viename dovanotų žemėlapių, kuris buvo išspausdintas 1595 m. Antverpene, vaizduojama Lenkijos Karalystė ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė. Šis žemėlapis buvo publikuojamas žymaus geografo, kartografo ir leidėjo Abrahamo Ortelijaus (Abraham Ortelius, 1527–1598) parengtame atlase „Theatrum Orbis Terrarum“, kuris laikomas pirmuoju geografiniu atlasu, buvo itin populiarus XVI–XVII a. ir gausiai tiražuojamas. A. Ortelijus pirmasis į savo atlasus įtraukė istorinius žemėlapius, todėl yra vadinamas istorinės kartografijos tėvu.

Kitame žemėlapyje (išspausdintas 1620 m. Amsterdame) vaizduojamas Europos žemynas, kuriame aiškiai išskirtos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ribos, didesni jos miestai. Jį sukūrė garsus olandų kartografas Jodokas Hondijus (Jodocus Hondius, 1563–1612).

Atsisveikindamas Lietuvos garbės konsulas Saudo Arabijoje Mahfouzas Marei Mubarakas bin Mahfouzas paliko įrašą Valdovų rūmų muziejaus svečių knygoje. Tačiau jo vardas nuo šiol bus įamžintas ne tik joje, bet ir specialioje Rėmėjų salėje, kuri užbaigs Rūmų istorinės ir architektūrinės raidos I ekspozicinį maršrutą. Joje įamžinti Valdovų rūmų atkūrimo rėmėjai bei muziejaus rinkinių gausintojai stos į vieną gretą su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Vilniaus Žemutinėje pilyje statytojais: didžiaisiais kunigaikščiais Gediminu, Vytautu, Žygimantu Senuoju ir Žygimantu Augustu.

Iš viso Valdovų rūmų muziejui arba nacionaliniam kultūros paveldo vertybių fondui 2003–2014 m. daugiau kaip 40 dosnių mecenatų, kultūrininkų, kolekcininkų, mokslininkų, taip pat organizacijų padovanojo ar perdavė beveik 200 eksponatų, jų bendra vertė – daugiau kaip 1,5 mln. litų.

Valdovų rūmų muziejus nuoširdžiai dėkoja visiems rėmėjams bei mecenatams ir kviečia toliau remti kultūrą, puoselėti paveldą ir gausinti muziejų rinkinius, nes tai praturtina Lietuvą!

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Publikuota: 2014-10-24 21:19 Atnaujinta: 2014-10-27 13:56
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika