Dr. V. Dolinskas: Valdovų rūmų muziejaus kultūrinė veikla perauga į kultūros diplomatiją

Artėjant Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai aktyviai ruošiasi čia vyksiantiems oficialiems iškilmingiems renginiams. Jų numatyta daugiau nei 40. Tuo metu, kai Valdovų rūmai pusei metų virs Europos diplomatijos centru, muziejuje vyks ne vien su pirmininkavimu susiję renginiai. Pasak Valdovų rūmų muziejaus vadovo dr. Vydo Dolinsko, muziejus priims ir lankytojus, ir sudarys visas sąlygas svarbiausiems kultūriniams pirmininkavimo renginiams – muziejui labai svarbu Lietuvos svečiams tinkamai reprezentuoti mūsų valstybę, jos istoriją, kultūros paveldą ir glaudžias istorines sąsajas su daugeliu Europos šalių.

Valdovų rūmai neatsitiktinai tampa svarbiausių Lietuvos valstybės istorinių švenčių ir tarptautinių renginių vieta. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje Vilniaus Žemutinėje pilyje du dešimtmečius nuosekliai vykdyti archeologiniai tyrimai ir istorikų sukauptos naujos žinios apie šios rezidencijos istoriją išryškino ir detalizavo glaudžias jos sąsajas su Lietuvos valstybingumo ištakomis ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės užsienio politika, kuri siekė ne tik tolimiausius Europos kraštus (Ispaniją, Italiją, Prancūziją, Vokietiją, Maskvą, Švediją ir kt.), bet netgi ir Azijos šalis (Persiją, Turkiją).

Valdovų rūmų muziejaus plačios kultūrinės veiklos tolydų peraugimą ir į kultūros diplomatiją lemia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos ir kultūros paveldo pobūdis, priklausymas europinei civilizacijos erdvei, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių dinastinių ryšių Europoje arealas, Vilniaus rezidencijos istorinė reikšmė ir muziejaus plėtojami tarptautiniai kultūriniai mainai.

„Svarbūs politiniai klausimai Valdovų rūmuose Vilniuje buvo svarstomi, sprendžiami ir XIV–XVII a. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje vykdavo iškilmingos oficialios audiencijos, taip pat ir privatūs pokalbiai, pasitarimai. Ir su valdovu, ir su Lietuvos bei Lenkijos ministrais užsienio diplomatai, kiti svečiai derėjosi, svarstė aktualiausius klausimus, derino pozicijas ir bendrus veiksmus. Rūmuose taip pat vykdavo ir vakarienės, lydimos muzikos,  vaidinimų ir kitų renginių. Per oficialias audiencijas anksčiau pasiekti susitarimai buvo tik patvirtinami. Visas darbas vykdavo per pusiau oficialius susitikimus ir vakarienes. Taigi politinių derybų forma nedaug tepasikeitė. Manau, daugeliui atvykusių svečių bus įdomu sužinoti, kad prieš daugelį amžių čia lankėsi jų pirmtakai, buvo sprendžiamas Europos likimas“, – teigia dr. V. Dolinskas.

Bendradarbiaudamas su valstybės institucijomis, Valdovų rūmų muziejus vykdo ir atkuriamai Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijai įstatymiškai deleguotas valstybės reprezentacijos funkcijas, kurias kūrybiškai derina pristatydamas mūsų šalies istorijos ir kultūros paveldą diplomatams ir užsienio svečiams. Muziejaus partneriais tampa užsienio valstybių diplomatinės atstovybės ir kultūros institucijos Lietuvoje. Valdovų rūmų muziejus nuo pat savo įsikūrimo 2009 m. taip pat vykdo plačią tarptautinių ryšių plėtojimo veiklą: su partneriais Lietuvoje bei užsienyje rengia bendras parodas, vykdo mokslinius tyrimus, organizuoja tarptautines konferencijas, seminarus, kultūros vakarus, edukacinius ir leidybinius projektus, keičiasi specialistais. Valdovų rūmų muziejus yra pasirašęs 8 ilgalaikio tarptautinio bendradarbiavimo sutartis su Lenkijos, Vokietijos, Italijos ir Baltarusijos muziejais, įsikūrusiais istorinėse rezidencijose. Ryšiai palaikomi daugiau nei su 100 kultūros paveldo institucijų (muziejų, bibliotekų, archyvų, fondų ir kt.) iš maždaug 30 pasaulio valstybių. Muziejus yra sukaupęs po pasaulį pasklidusios lituanistinės medžiagos duomenų bazę, kurioje yra per 1000 vertybių ir daugiau nei 3000 fotografijų. Šis po pasaulį pasklidęs Lietuvos paveldas per parodas, leidinius grąžinamas į Lietuvos kultūrinę atmintį.

Pusmečio trukmės Lietuvos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai prasidės š. m. liepos 1 dieną.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Publikuota: 2013-05-28 13:50
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika