Tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“

2013 m. gegužės 14 d. Vilniaus rotušėje vyko tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“.

Šiandieniai politiniai, pilietiniai ir socialiniai procesai Europos Sąjungoje bei kaimyninėse valstybėse skatina giliau pažinti bendrą istorinį paveldą,  išryškinti miestų raidos bendrus bruožus ir aktualinti Europos miestų bendradarbiavimą. Todėl Vilniaus universitetas, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija surengė tarptautinę konferenciją, kuria buvo siekiama pristatyti Magdeburgo teisės raiškos Europoje įvairovę ir išryškinti Lietuvos vaidmenį, taip prisidedant prie vakarietiškojo tipo miestų kultūros sklaidos Europoje bei jos aktualinimo. Renginio tikslai glaudžiai susiję ir su vienu iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetų – Rytų partneryste, kuri skirta priartinti kaimynines valstybes prie Europos Sąjungos ir jos vertybių, sustiprinti pilietinių visuomenių vaidmenį Rytų partnerystės šalyse.

Į konferenciją atvyko žinomų mokslininkų iš Vokietijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos, taip pat Magdeburgo, Vilniaus, Kauno, Jurbarko ir kitų Lietuvos miestų merai bei savivaldybių atstovai. Konferencijoje akademinei bendruomenei, politikams, savivaldybių atstovams ir suinteresuotai visuomenei buvo pristatyta Magdeburgo teisės istorinė raida, išryškinta savivaldos reikšmė, formuojant Europos miestų identitetą. Forume aptartas miestų ir jų bendradarbiavimo vaidmuo šiandieniame Europos integracijos procese, plėtojant Europos Sąjungos Rytų partnerystės programą ir įgyvendinant bendradarbiavimo per sieną projektus.

Magdeburgo teisė – ypatingas Europos teisės ir kultūros istorijos fenomenas, įkūnijęs miestų savivaldą. Penkis šimtmečius ši teisė buvo taikoma daugelyje valstybių, padėjo brandinti pilietiškumą, formuoti miestų istorinį identitetą.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Publikuota: 2013-05-09 16:40 Atnaujinta: 2013-05-15 09:11
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika