Tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“

2013 m. gegužės 14 d. Vilniaus rotušėje vyko tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“.

Šiandieniai politiniai, pilietiniai ir socialiniai procesai Europos Sąjungoje bei kaimyninėse valstybėse skatina giliau pažinti bendrą istorinį paveldą,  išryškinti miestų raidos bendrus bruožus ir aktualinti Europos miestų bendradarbiavimą. Todėl Vilniaus universitetas, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija surengė tarptautinę konferenciją, kuria buvo siekiama pristatyti Magdeburgo teisės raiškos Europoje įvairovę ir išryškinti Lietuvos vaidmenį, taip prisidedant prie vakarietiškojo tipo miestų kultūros sklaidos Europoje bei jos aktualinimo. Renginio tikslai glaudžiai susiję ir su vienu iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetų – Rytų partneryste, kuri skirta priartinti kaimynines valstybes prie Europos Sąjungos ir jos vertybių, sustiprinti pilietinių visuomenių vaidmenį Rytų partnerystės šalyse.

Į konferenciją atvyko žinomų mokslininkų iš Vokietijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos, taip pat Magdeburgo, Vilniaus, Kauno, Jurbarko ir kitų Lietuvos miestų merai bei savivaldybių atstovai. Konferencijoje akademinei bendruomenei, politikams, savivaldybių atstovams ir suinteresuotai visuomenei buvo pristatyta Magdeburgo teisės istorinė raida, išryškinta savivaldos reikšmė, formuojant Europos miestų identitetą. Forume aptartas miestų ir jų bendradarbiavimo vaidmuo šiandieniame Europos integracijos procese, plėtojant Europos Sąjungos Rytų partnerystės programą ir įgyvendinant bendradarbiavimo per sieną projektus.

Magdeburgo teisė – ypatingas Europos teisės ir kultūros istorijos fenomenas, įkūnijęs miestų savivaldą. Penkis šimtmečius ši teisė buvo taikoma daugelyje valstybių, padėjo brandinti pilietiškumą, formuoti miestų istorinį identitetą.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Per Jonines – į Valdovų rūmus

20250619

Valdovų rūmų muziejus per Jonines, birželio 24 d., DIRBS ĮPRASTU LAIKU – Jūsų lauksime nuo 10.00 iki 18.00 val. Puiki proga neskubant aplankyti parodas ir ekspozicijas. 

Iškart siunčiame linkėjimus iš Valdovų rūmų renesansinio Bonos Sforcos sodo visiems varduvininkams, švenčiantiems Jonines

Iki pasimatymo muziejuje!

Plačiau

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Publikuota: 2013-05-09 16:40 Atnaujinta: 2013-05-15 09:11
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika