Tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“

2013 m. gegužės 14 d. Vilniaus rotušėje vyko tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“.

Šiandieniai politiniai, pilietiniai ir socialiniai procesai Europos Sąjungoje bei kaimyninėse valstybėse skatina giliau pažinti bendrą istorinį paveldą,  išryškinti miestų raidos bendrus bruožus ir aktualinti Europos miestų bendradarbiavimą. Todėl Vilniaus universitetas, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija surengė tarptautinę konferenciją, kuria buvo siekiama pristatyti Magdeburgo teisės raiškos Europoje įvairovę ir išryškinti Lietuvos vaidmenį, taip prisidedant prie vakarietiškojo tipo miestų kultūros sklaidos Europoje bei jos aktualinimo. Renginio tikslai glaudžiai susiję ir su vienu iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetų – Rytų partneryste, kuri skirta priartinti kaimynines valstybes prie Europos Sąjungos ir jos vertybių, sustiprinti pilietinių visuomenių vaidmenį Rytų partnerystės šalyse.

Į konferenciją atvyko žinomų mokslininkų iš Vokietijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos, taip pat Magdeburgo, Vilniaus, Kauno, Jurbarko ir kitų Lietuvos miestų merai bei savivaldybių atstovai. Konferencijoje akademinei bendruomenei, politikams, savivaldybių atstovams ir suinteresuotai visuomenei buvo pristatyta Magdeburgo teisės istorinė raida, išryškinta savivaldos reikšmė, formuojant Europos miestų identitetą. Forume aptartas miestų ir jų bendradarbiavimo vaidmuo šiandieniame Europos integracijos procese, plėtojant Europos Sąjungos Rytų partnerystės programą ir įgyvendinant bendradarbiavimo per sieną projektus.

Magdeburgo teisė – ypatingas Europos teisės ir kultūros istorijos fenomenas, įkūnijęs miestų savivaldą. Penkis šimtmečius ši teisė buvo taikoma daugelyje valstybių, padėjo brandinti pilietiškumą, formuoti miestų istorinį identitetą.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2013-05-09 16:40 Atnaujinta: 2013-05-15 09:11
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika