2013 m. gegužės 14 d. Vilniaus rotušėje vyko tarptautinė konferencija „Magdeburgo teisės kelias Europoje: miestų istoriniai ir dabarties ryšiai“.
Šiandieniai politiniai, pilietiniai ir socialiniai procesai Europos Sąjungoje bei kaimyninėse valstybėse skatina giliau pažinti bendrą istorinį paveldą, išryškinti miestų raidos bendrus bruožus ir aktualinti Europos miestų bendradarbiavimą. Todėl Vilniaus universitetas, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija surengė tarptautinę konferenciją, kuria buvo siekiama pristatyti Magdeburgo teisės raiškos Europoje įvairovę ir išryškinti Lietuvos vaidmenį, taip prisidedant prie vakarietiškojo tipo miestų kultūros sklaidos Europoje bei jos aktualinimo. Renginio tikslai glaudžiai susiję ir su vienu iš Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetų – Rytų partneryste, kuri skirta priartinti kaimynines valstybes prie Europos Sąjungos ir jos vertybių, sustiprinti pilietinių visuomenių vaidmenį Rytų partnerystės šalyse.
Į konferenciją atvyko žinomų mokslininkų iš Vokietijos, Ukrainos, Baltarusijos ir Lietuvos, taip pat Magdeburgo, Vilniaus, Kauno, Jurbarko ir kitų Lietuvos miestų merai bei savivaldybių atstovai. Konferencijoje akademinei bendruomenei, politikams, savivaldybių atstovams ir suinteresuotai visuomenei buvo pristatyta Magdeburgo teisės istorinė raida, išryškinta savivaldos reikšmė, formuojant Europos miestų identitetą. Forume aptartas miestų ir jų bendradarbiavimo vaidmuo šiandieniame Europos integracijos procese, plėtojant Europos Sąjungos Rytų partnerystės programą ir įgyvendinant bendradarbiavimo per sieną projektus.
Magdeburgo teisė – ypatingas Europos teisės ir kultūros istorijos fenomenas, įkūnijęs miestų savivaldą. Penkis šimtmečius ši teisė buvo taikoma daugelyje valstybių, padėjo brandinti pilietiškumą, formuoti miestų istorinį identitetą.