Specialistų mainų programa – muziejinės ir kultūrinės patirties šaltinis

Valdovų rūmų muziejus nuo įsteigimo pradžios siekia semtis patirties iš užsienio partnerių – prigimties bei funkcijų požiūriais giminingų muziejinių institucijų. Ypač aktualu palaikyti profesinius bei institucinius ryšius su tais muziejais, kuriuos sieja pagrindinė misija – puoselėti Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos kultūrinį paveldą, aktualinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos istoriją. Šiuo požiūriu prioritetas teikiamas minėtos dinastijos valdovų pagrindinėse rezidencijose įsikūrusiems muziejams – Varšuvos karališkajai piliai – nacionaliniam istorijos ir kultūros paminklui bei Krokuvos Vavelio karališkajai piliai, daug dėmesio skiriant jos valstybiniams meno rinkiniams.

Šios institucijos yra sukaupusios ilgametę patirtį, atkuriant nacionalinės reikšmės ir išskirtinės svarbos istorijos bei kultūros objektus, juos pritaikant muziejinėms, edukacinėms, kultūrinėms, valstybės reprezentacijos reikmėms. Minėtų muziejų specialistai, atsižvelgdami į Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos rezidencijų raidos savitumą bei juose įsikūrusių muziejų pobūdį, stebėdami visuomenės raidos pokyčius, savo veikloje lanksčiai ir kūrybingai taiko muzeologijos bei muziejininkystės naujoves bei institucijų modernios vadybos principus. Todėl dalykinis bendradarbiavimas su šiais muziejais, jų veiklos turinio, formų, įdirbio taikymas Lietuvoje – gyvybiškai svarbi Valdovų rūmų muziejaus veiklos siekiamybė. Patirties semiamasi keičiantis istorine ir dalykine informacija, brandinant bendrų tarptautinių parodų bei kitus kultūrinius projektus ir juos realizuojant Lietuvoje bei užsienyje.

Per beveik ketverius veiklos metus išsirutuliojo itin sėkminga ir vaisinga tarptautinio bendradarbiavimo profesinėje srityje forma – tai Valdovų rūmų muziejaus ir minėtų tipologiškai giminingų institucijų specialistų mainų programa.

Specialistų mainų programos konkretūs uždaviniai bei komandiruotės turinys modeliuojami, atsižvelgiant į vykstančiųjų specialistų dalykinius bei profesinius interesus.

Per dalykines komandiruotes atvykę į Lietuvą Lenkijos muziejų specialistai susipažįsta su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo projektu, Valdovų rūmų muziejaus rinkiniais, nuolatinėmis ir laikinosiomis parodomis, dalijasi patirtimi su Mokslinių tyrimų bei Edukacijos ir lankytojų centrų, Užsienio ryšių ir parodų skyriaus ir kitų struktūrinių muziejaus padalinių darbuotojais, gilinasi į jų darbą. Tarpininkaujant Valdovų rūmų muziejininkams, kolegos iš Lenkijos taip pat lanko kitus muziejus Vilniuje ir Lietuvoje, plečia dalykinius ir institucinius kontaktus, susipažįsta su žymiausiais mūsų šalies istorijos bei kultūros objektais.

Valdovų rūmų muziejaus specialistai, dalyvaudami mainų programoje Lenkijoje, išsamiai susipažįsta su Varšuvos karališkąja bei Krokuvos Vavelio karališkąja pilimis, kitais istorinės rezidencijos pobūdžio muziejais. Taip pat lankosi Lenkijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją bei kultūros paveldą puoselėjančiose institucijose, bendrauja su jose dirbančiais specialistais. Per susitikimus su kolegomis iš Lenkijos muziejų Lietuvos specialistai supažindina juos su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos atkūrimo moksline verte, pristato Valdovų rūmų muziejaus misiją bei veiklą, reprezentuoja mūsų šalies muziejinę kultūrą užsienyje.

Vykdant mainų programą, vienas svarbiausių Valdovų rūmų muziejaus darbuotojų tikslų – įsigilinti į Lenkijos muziejų darbą, organizuojant ir plėtojant edukacinę veiklą; vykdant akademinės bei pažintinio-informacinio pobūdžio literatūros leidybos funkcijas; tenkinant visuomenės kultūros reikmes bei valstybės reprezentacijos poreikius; plėtojant institucinius santykius nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis. Aktualus aspektas – detalesnė pažintis su istorinės rezidencijos pobūdžio muziejų Lenkijoje organizacine struktūra, veiklos optimizavimo būdais, papildomų finansavimo šaltinių paieška, vadybos ir marketingo principų taikymu šių institucijų veikloje. Taip pat siekiama detalizuoti muziejų ir kitų kultūros paveldo institucijų Lenkijoje praktinį įdirbį, kuriant, formuojant ir įrengiant nuolatines bei kilnojamąsias ekspozicijas; jose pritaikant informacinių technologijų galimybes; realizuojant parodų koncepcijas įkūnijančius estetinius principus bei vaizdines priemones. Be išvardytų pagrindinių tikslų, taip pat siekiama toliau plėsti dalykinius ryšius su tais Lenkijos muziejais, kurie puoselėja Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldą, pristato Lietuvos ir Lenkijos istorinius ryšius, savo rinkiniuose saugo lituanistines vertybes. Patarųjų paieška, informacijos apie Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos istoriją, jos architektūros bei kultūros raidą kaupimas – taip pat svarbus specialistų mainų programos motyvas. Pastarąjį papildo ir kelionėje atsiveriančios galimybės detaliai susipažinti su vertingais Lenkijos istorijos bei kultūros paminklais, ypač su tais, kurie yra tiesiogiai susiję su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Gediminaičių-Jogailaičių, Vazų ir Saksų dinastijų valdovų bei Lietuvos didikų (Radvilų, Sapiegų ir kt.) istorija bei kultūros paveldu.

Vykdoma specialistų mainų programa duoda neabejotinos naudos muziejininkų kompetencijos gilinimo, jų kultūrinės patirties išplėtimo, dalykinių kontaktų ir su kitomis muziejinėmis institucijomis Lenkijoje užmezgimo, glaudinimo ir tolesnio plėtojimo, keitimosi profesine patirtimi požiūriais.

Valdovų rūmų muziejaus darbuotojai, vykdydami intensyvią pažintinę ir dalykinę programą, nemažai prisideda prie institucijos ekspozicinės, tiriamosios, edukacinės, kultūrinės veiklos efektyvinimo bei jos kokybės kėlimo. Sukauptos įvairiopos dalykinės patirties muziejininkystės srityje požiūriu, įsitraukimo į tarptautinius bei tarpinstitucinius projektus perspektyvos aspektais šios specialistų mainų programos rezultatai aktualūs ir kitiems Lietuvos muziejams.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pristatant valstybės simbolius – apie Baltijos valstybių 1918–1940 m. laisvės kovas

20240214

Valdovų rūmų muziejuje atidaroma paroda, skirta XX a. valstybingumo istorijai, – „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“. Pirmą kartą vienoje vietoje bus galima išvysti originalias Latvijos ir Estijos Prezidentų Grandines, Vytauto Didžiojo ordiną su aukso grandine, kitų to meto žymių Europos šalių politikų pagerbimo bei įvertinimo valstybinius ženklus – ordinus, medalius, žvaigždes ir kitus apdovanojimus.

Plačiau

Paskaitoje – kolekcininkas apie savo aistrą

20240226

Kokie apdovanojimai, skiriami šalių vadovams, ministrams ir kitoms svarbioms asmenybėms? 

Vasario 27 d., antradienį, 18.00 val. garsus kolekcininkas Vilius Kavaliauskas pristatys asmeninę, kelis dešimtmečius kauptą įspūdingą faleristikos kolekciją ir atskleis Lietuvos Respublikos 1918–1940 m. valstybinių apdovanojimų istoriją.
 

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Publikuota: 2013-04-19 09:33 Atnaujinta: 2013-04-19 09:47
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika