Parodos atidarymas Ukrainoje prasideda katalogo pristatymu

2012 m. gruodžio 5–31 d. Lvovo istorijos muziejaus padalinyje – Bandinelių rūmuose atidaroma paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“. Per atidarymą bus pristatytas Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų parengtas parodos katalogas, skirtas supažindinti su Lvovo ir Lucko muziejuose saugoma lituanistine portretų kolekcija. Parodos atidaryme ir katalogo pristatyme dalyvaus Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai dr. Jolanta Karpavičienė bei Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Birutė Verbiejūtė.

Pirmą kartą abiejų tautų kultūrinių ryšių istorijoje aukšto poligrafinio lygio parodos katalogas išleistas trimis kalbomis: lietuvių, ukrainiečių ir anglų. Leidinyje skelbiami straipsniai apie Lietuvos ir Ukrainos istorinius ryšius, portretų atsiradimo ir kolekcijų formavimosi Ukrainos muziejuose istoriją, jų meninę vertę bei restauravimo procesą. Publikuojami 86 Lietuvos valdovų ir didikų (Višnioveckių, Sanguškų, Radvilų, Sapiegų, Chodkevičių, Pacų ir kt.) portretai ir jų aprašymai.

Vasarą Vilniaus paveikslų galerijoje vykusi paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“ buvo pagrindinis Muziejų metų akcentas. Kaip teigė jos globėjai – Lietuvos ir Ukrainos kultūros ministrai, paroda tapo sėkmingu dviejų tautų kultūrinių ryšių pavyzdžiu, žyminčiu Lietuvos ir Ukrainos kultūrinio paveldo sąsajas. Parodoje Ukrainoje rodomi 43 atvaizdai. Dauguma portretų iki šiol buvo saugomi muziejų saugyklose, dabar eksponuojami pirmą kartą.

Ukrainos muziejininkų teigimu, parodos lankytojai su eksponatais galės susipažinti tik Lietuvos specialistų dėka – projektui įgyvendinti reikėjo nemažai finansinių išteklių, kruopštaus restauratorių darbo, nuoseklių menotyrininkų ir istorikų tyrimų.

Paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“ – jau nebe pirmas bendradarbiavimo su Ukrainos muziejininkais pavyzdys.

2010 m. lapkričio 10 d.–2011 m. sausio 30 d. Valdovų rūmų muziejus surengė tarptautinę parodą, skirtą Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui (1410–2010) paminėti. Jai vieną įspūdingiausių eksponatų – Tadeušo Popielio (Tadeusz Popiel) ir Zygmunto Rozvadovskio (Zygmunt Rozwadowski) 1910 m. sukurtą monumentalią dioramą „Žalgirio mūšis“ paskolino Lvovo istorijos muziejus.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šią vasarą Valdovų rūmuose – Baroko prabanga ir aistros

20250620

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šią vasarą didžiausią dėmesį skiria Baroko epochai. Pavyzdžiui, jau birželio 26 d. 18.00 val. žinomas reperis Pijus Opera interpretuos Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) poeziją, o Baroko muzikos improvizacijas atliks klavišininkas Vitalijus Neugasimovas bei perkusininkas Arkadijus Gotesmanas. 

Plačiau

Per Jonines – į Valdovų rūmus

20250619

Valdovų rūmų muziejus per Jonines, birželio 24 d., DIRBS ĮPRASTU LAIKU – Jūsų lauksime nuo 10.00 iki 18.00 val. Puiki proga neskubant aplankyti parodas ir ekspozicijas. 

Iškart siunčiame linkėjimus iš Valdovų rūmų Renesansinio Bonos Sforcos sodo visiems varduvininkams, švenčiantiems Jonines

Iki pasimatymo muziejuje!

Plačiau

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Publikuota: 2012-12-05 14:11 Atnaujinta: 2012-12-05 17:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika