Parodos atidarymas Ukrainoje prasideda katalogo pristatymu

2012 m. gruodžio 5–31 d. Lvovo istorijos muziejaus padalinyje – Bandinelių rūmuose atidaroma paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“. Per atidarymą bus pristatytas Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų parengtas parodos katalogas, skirtas supažindinti su Lvovo ir Lucko muziejuose saugoma lituanistine portretų kolekcija. Parodos atidaryme ir katalogo pristatyme dalyvaus Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja kultūrinei veiklai dr. Jolanta Karpavičienė bei Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vyresnioji muziejininkė Birutė Verbiejūtė.

Pirmą kartą abiejų tautų kultūrinių ryšių istorijoje aukšto poligrafinio lygio parodos katalogas išleistas trimis kalbomis: lietuvių, ukrainiečių ir anglų. Leidinyje skelbiami straipsniai apie Lietuvos ir Ukrainos istorinius ryšius, portretų atsiradimo ir kolekcijų formavimosi Ukrainos muziejuose istoriją, jų meninę vertę bei restauravimo procesą. Publikuojami 86 Lietuvos valdovų ir didikų (Višnioveckių, Sanguškų, Radvilų, Sapiegų, Chodkevičių, Pacų ir kt.) portretai ir jų aprašymai.

Vasarą Vilniaus paveikslų galerijoje vykusi paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“ buvo pagrindinis Muziejų metų akcentas. Kaip teigė jos globėjai – Lietuvos ir Ukrainos kultūros ministrai, paroda tapo sėkmingu dviejų tautų kultūrinių ryšių pavyzdžiu, žyminčiu Lietuvos ir Ukrainos kultūrinio paveldo sąsajas. Parodoje Ukrainoje rodomi 43 atvaizdai. Dauguma portretų iki šiol buvo saugomi muziejų saugyklose, dabar eksponuojami pirmą kartą.

Ukrainos muziejininkų teigimu, parodos lankytojai su eksponatais galės susipažinti tik Lietuvos specialistų dėka – projektui įgyvendinti reikėjo nemažai finansinių išteklių, kruopštaus restauratorių darbo, nuoseklių menotyrininkų ir istorikų tyrimų.

Paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“ – jau nebe pirmas bendradarbiavimo su Ukrainos muziejininkais pavyzdys.

2010 m. lapkričio 10 d.–2011 m. sausio 30 d. Valdovų rūmų muziejus surengė tarptautinę parodą, skirtą Žalgirio pergalės 600 metų jubiliejui (1410–2010) paminėti. Jai vieną įspūdingiausių eksponatų – Tadeušo Popielio (Tadeusz Popiel) ir Zygmunto Rozvadovskio (Zygmunt Rozwadowski) 1910 m. sukurtą monumentalią dioramą „Žalgirio mūšis“ paskolino Lvovo istorijos muziejus.

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2012-12-05 14:11 Atnaujinta: 2012-12-05 17:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika