Parodos apie kunigaikščius Sapiegas eksponatai pasiekė Vilnių

Sausio 29 d. į Vilniaus paveikslų galeriją iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies su ginkluota apsauga atgabenti eksponatai parodai apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų Sapiegų giminę.

Paroda „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė - pergalės... Sapiegos - valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“, kuri atskleis LDK didikų Sapiegų giminės jėgą, turtus ir įtaką valstybės gyvenimui, bus atidaryta vasario 16-ąją.

Planuojama, kad į atidarymą atvyks vienas Sapiegų giminės atstovas - kunigaikštis Mykolas Sapiega (Michał Sapieha), gyvenantis Belgijoje.

Sausio 30d. lenkų ir lietuvių restauratoriai traukė eksponatus iš dėžių, kiekvieną atidžiai tikrino ir rašė aktus. Ta pati procedūra bus pakartota ir pasibaigus parodai gegužės 20-ąją.

Aštuoniose Vilniaus paveikslų galerijos salėse bus pristatyta bemaž 300 eksponatų - lenkiškąją kolekcijos dalį papildys daiktai iš Lietuvos muziejų, bibliotekų, archyvų.

Vavelio karališkoji pilis, turinti didžiausią Sapiegoms priklausiusių vertybių rinkinį, į Vilnių atgabeno paveikslų, sidabro dirbinių, gobelenų, grafikos darbų, laikrodžių, tabokinių.

Ne vienas Sapiegų giminės atstovas yra buvęs kariškis, ir šią jų veiklą atspindės šarvų komplektas, balnas, dar iš XVII amžiaus išlikę kardai, karo trofėjai.

Tarp lenkų muziejininkų paskolintų vertybių - ir knygos iš Sapiegų bibliotekų, jų kolekcionuoti daiktai, sakralinio meno pavyzdžiai.

Iš Krokuvos į Vilnių atgabenta 72 portretų galerija, prasidedanti nuo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vytenio ir Gedimino, iš kurių Sapiegos kildina, tegul ir nepagrįstai, savo giminę. „Ši galerija išskirtinė savo sumanymu. 1700 metais Sapiegos gavo kunigaikščio titulo patvirtinimą iš Šventosios Romos imperijos imperatoriaus Leopoldo I. Portretais norėta pademonstruoti savo giminės garbingą kilmę, statusą, istoriją, vaidmenį valstybės gyvenime. Tokios galerijos Abiejų Tautų Respublikoje niekur nebuvo“, - pabrėžė Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas.

Pagrindiniai parodos rengėjai - Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis.

Parodos generalinis rėmėjas: Orlen Lietuva; pagrindiniai rėmėjai: „BTA draudimas“, Kultūros rėmimo fondas; rėmėjai: UAB „Rūta“, UAB „Lietuviškas midus“

Parodos generalinis informacinis rėmėjas: Lietuvos radijas ir televizija, pagrindinis informacinis rėmėjas: dienraštis „Lietuvos rytas", portalas „lrtyas.lt“; informaciniai rėmėjai: žurnalas „Veidas“, mėnraštis „Valstybė“, savaitraštis „Literatūra ir menas“.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2012-01-31 14:10 Atnaujinta: 2012-02-03 09:51
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika