Parodos apie kunigaikščius Sapiegas eksponatai pasiekė Vilnių

Sausio 29 d. į Vilniaus paveikslų galeriją iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies su ginkluota apsauga atgabenti eksponatai parodai apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų Sapiegų giminę.

Paroda „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė - pergalės... Sapiegos - valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“, kuri atskleis LDK didikų Sapiegų giminės jėgą, turtus ir įtaką valstybės gyvenimui, bus atidaryta vasario 16-ąją.

Planuojama, kad į atidarymą atvyks vienas Sapiegų giminės atstovas - kunigaikštis Mykolas Sapiega (Michał Sapieha), gyvenantis Belgijoje.

Sausio 30d. lenkų ir lietuvių restauratoriai traukė eksponatus iš dėžių, kiekvieną atidžiai tikrino ir rašė aktus. Ta pati procedūra bus pakartota ir pasibaigus parodai gegužės 20-ąją.

Aštuoniose Vilniaus paveikslų galerijos salėse bus pristatyta bemaž 300 eksponatų - lenkiškąją kolekcijos dalį papildys daiktai iš Lietuvos muziejų, bibliotekų, archyvų.

Vavelio karališkoji pilis, turinti didžiausią Sapiegoms priklausiusių vertybių rinkinį, į Vilnių atgabeno paveikslų, sidabro dirbinių, gobelenų, grafikos darbų, laikrodžių, tabokinių.

Ne vienas Sapiegų giminės atstovas yra buvęs kariškis, ir šią jų veiklą atspindės šarvų komplektas, balnas, dar iš XVII amžiaus išlikę kardai, karo trofėjai.

Tarp lenkų muziejininkų paskolintų vertybių - ir knygos iš Sapiegų bibliotekų, jų kolekcionuoti daiktai, sakralinio meno pavyzdžiai.

Iš Krokuvos į Vilnių atgabenta 72 portretų galerija, prasidedanti nuo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vytenio ir Gedimino, iš kurių Sapiegos kildina, tegul ir nepagrįstai, savo giminę. „Ši galerija išskirtinė savo sumanymu. 1700 metais Sapiegos gavo kunigaikščio titulo patvirtinimą iš Šventosios Romos imperijos imperatoriaus Leopoldo I. Portretais norėta pademonstruoti savo giminės garbingą kilmę, statusą, istoriją, vaidmenį valstybės gyvenime. Tokios galerijos Abiejų Tautų Respublikoje niekur nebuvo“, - pabrėžė Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas.

Pagrindiniai parodos rengėjai - Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis.

Parodos generalinis rėmėjas: Orlen Lietuva; pagrindiniai rėmėjai: „BTA draudimas“, Kultūros rėmimo fondas; rėmėjai: UAB „Rūta“, UAB „Lietuviškas midus“

Parodos generalinis informacinis rėmėjas: Lietuvos radijas ir televizija, pagrindinis informacinis rėmėjas: dienraštis „Lietuvos rytas", portalas „lrtyas.lt“; informaciniai rėmėjai: žurnalas „Veidas“, mėnraštis „Valstybė“, savaitraštis „Literatūra ir menas“.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2012-01-31 14:10 Atnaujinta: 2012-02-03 09:51
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika