Parodos apie kunigaikščius Sapiegas eksponatai pasiekė Vilnių

Sausio 29 d. į Vilniaus paveikslų galeriją iš Krokuvos Vavelio karališkosios pilies su ginkluota apsauga atgabenti eksponatai parodai apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) didikų Sapiegų giminę.

Paroda „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė - pergalės... Sapiegos - valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“, kuri atskleis LDK didikų Sapiegų giminės jėgą, turtus ir įtaką valstybės gyvenimui, bus atidaryta vasario 16-ąją.

Planuojama, kad į atidarymą atvyks vienas Sapiegų giminės atstovas - kunigaikštis Mykolas Sapiega (Michał Sapieha), gyvenantis Belgijoje.

Sausio 30d. lenkų ir lietuvių restauratoriai traukė eksponatus iš dėžių, kiekvieną atidžiai tikrino ir rašė aktus. Ta pati procedūra bus pakartota ir pasibaigus parodai gegužės 20-ąją.

Aštuoniose Vilniaus paveikslų galerijos salėse bus pristatyta bemaž 300 eksponatų - lenkiškąją kolekcijos dalį papildys daiktai iš Lietuvos muziejų, bibliotekų, archyvų.

Vavelio karališkoji pilis, turinti didžiausią Sapiegoms priklausiusių vertybių rinkinį, į Vilnių atgabeno paveikslų, sidabro dirbinių, gobelenų, grafikos darbų, laikrodžių, tabokinių.

Ne vienas Sapiegų giminės atstovas yra buvęs kariškis, ir šią jų veiklą atspindės šarvų komplektas, balnas, dar iš XVII amžiaus išlikę kardai, karo trofėjai.

Tarp lenkų muziejininkų paskolintų vertybių - ir knygos iš Sapiegų bibliotekų, jų kolekcionuoti daiktai, sakralinio meno pavyzdžiai.

Iš Krokuvos į Vilnių atgabenta 72 portretų galerija, prasidedanti nuo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vytenio ir Gedimino, iš kurių Sapiegos kildina, tegul ir nepagrįstai, savo giminę. „Ši galerija išskirtinė savo sumanymu. 1700 metais Sapiegos gavo kunigaikščio titulo patvirtinimą iš Šventosios Romos imperijos imperatoriaus Leopoldo I. Portretais norėta pademonstruoti savo giminės garbingą kilmę, statusą, istoriją, vaidmenį valstybės gyvenime. Tokios galerijos Abiejų Tautų Respublikoje niekur nebuvo“, - pabrėžė Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas.

Pagrindiniai parodos rengėjai - Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai ir Krokuvos Vavelio karališkoji pilis.

Parodos generalinis rėmėjas: Orlen Lietuva; pagrindiniai rėmėjai: „BTA draudimas“, Kultūros rėmimo fondas; rėmėjai: UAB „Rūta“, UAB „Lietuviškas midus“

Parodos generalinis informacinis rėmėjas: Lietuvos radijas ir televizija, pagrindinis informacinis rėmėjas: dienraštis „Lietuvos rytas", portalas „lrtyas.lt“; informaciniai rėmėjai: žurnalas „Veidas“, mėnraštis „Valstybė“, savaitraštis „Literatūra ir menas“.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Publikuota: 2012-01-31 14:10 Atnaujinta: 2012-02-03 09:51
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika