Triumfo dieną švęsime Valdovų rūmuose su nauja knyga

2011 m. spalio 18 d., antradienį, 17 val. Valdovų rūmuose rengiamas vakaras „Zigmanto Vazos triumfo diena“, skirtas reikšmingos pergalės – Smolensko atgavimo – 400-osioms metinėms paminėti. Šis įvykis aprašytas prabangiame rankraštyje, kuris asmeniškai įteiktas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Zigmantui Vazai. Valdovų rūmų muziejus išleido knygą, kurioje publikuojamos šio rankraščio originalų faksimilės. Jas lydi vertimas į lietuvių kalbą ir žymių Lietuvos mokslininkų komentarai.

1611 m. liepos 24 d.Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Zigmantas Vazaį Vilnių įžengė pro Medininkų (Aušros) vartus, skambant būgnams ir trimitams, sveikinant šeimos nariams bei svarbiausiems valstybės asmenims, žygiavo triumfo arkomis išpuoštomis gatvėmis link Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų.

Švenčiama pergalė buvo iš tiesų be galo svarbi, nes po sudėtingo Smolensko šturmo susigrąžintas svarbus politinis ir karinis centras Rytuose, kuris beveik šimtą metų priklausė Maskvos Didžiajai Kunigaikštystei. Zigmanto Vazos triumfui pašlovinti skirta diena aprašyta specialiai šiam valdovui sukurtame ir jam asmeniškai įteiktame rankraštyje Dies Triumphi in faustissimum reditum Sigismundi Tertii Poloniae et Sueciae Regis de Smolensco ab ipsius Majestate expugnato, Vilnae XXIV Iulii celebrata A.D. MDCXI.

Šis veikalas unikalus ne tik savo dailumu (kaligrafišką raštininko rašyseną neįgudusi akis turbūt sunkiai atskirtų nuo spausdinto teksto) ir prabanga (paauksuoti svarbesnių asmenų vardai ir titulai), bet ir detaliais valdovo sutikimo ceremonijos bei triumfo arkų išvaizdos ir turinio aprašymais. Tarp gausybės piešinių aprašymų bei emblemų pateiktos ir dvi unitų atliktos giesmės su natomis.

Tad po 400 metų, būdami Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės palikuonys ir minėdami Smolensko atgavimo jubiliejų, galime tiesiogiai paragauti saldžiųjų karinės akcijos vaisių, pajusti vaizdu, poetiniu žodžiu ir muzikos garsais kuriamą džiaugsmingą nuotaiką bei iškilmingą atmosferą.

Valdovų rūmų muziejaus išleistoje knygoje Zigmantui Vazai skirto rankraščio originalų faksimiles lydi vertimas į lietuvių kalbą (iš lotynų kalbos vertė Eugenija Ulčinaitė, giesmes transkribavo Aleksandra Pister). Knygoje publikuojami keli įvadiniai straipsniai lietuvių ir anglų kalbomis. Istorines Smolensko susigrąžinimo peripetijas straipsnyje aprašė humanitarinių mokslų daktaras Eugenijus Saviščevas. Vilniaus universiteto profesorė habilituota humanitarinių mokslų daktarė Eugenija Ulčinaitė gvildena įžygiavimo ceremonijos ir rankraščio teksto lingvistinius ypatumus. Muzikologė Aleksandra Pister gilinasi į rankraštyje užrašytų unitų giesmių muzikinę struktūrą bei notacijos ypatybes.

Kultūros vakare pristatoma knyga yra galimybė paminėti reikšmingo istorijos įvykio – Smolensko atgavimo – 400-ąsias metines, prisiminti šia proga valdovui surengtas sutikimo iškilmes. 2011 m. taip pat minima Vilniaus pilių išvadavimo 350 metų sukaktis.

Dalyviai: prof. habil. dr. Eugenija Ulčinaitė (Vilniaus universitetas), dr. Eugenijus Saviščevas (Vilniaus universitetas), dr. Jolita Liškevičienė (Vilniaus dailės akademija), dr. Vydas Dolinskas (Valdovų rūmų muziejus), prof. habil. dr. Jūratė Kiaupienė (Lietuvos istorijos institutas, Vytauto Didžiojo universitetas), Aleksandra Pister (Valdovų rūmų muziejus). Solistai: Ieva Gaidamavičiūtė (sopranas), Miglė Cicėnaitė (altas), Ignas Garla (tenoras), Nerijus Masevičius (bosas).

Registracija baigta.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2011-10-07 Atnaujinta: 2011-10-18 10:50
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika