Apie Sapiegas pasakoja nauja ekspozicija Krokuvoje

2011 m. spalio 3 d. Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje įvyko iškilmingas laikinos parodos „Sapiegos. Kolekcininkai ir mecenatai“ („Sapiehowie. Kolekcjonerzy i mecenasi“), skirtos Sapiegų giminės kultūriniam ir meniniam paveldui, atidarymas.

Parodoje surinkta per 200 unikalių meno vertybių iš įvairių Lenkijos ir Lietuvos muziejų kolekcijų – Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų, Lietuvos dailės muziejaus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Bažnytinio paveldo muziejaus, Žemaičių muziejaus „Alka“.

Paroda gausi įvairių eksponatų. Giminės sarmatišką veidą iliustruoja unikali galerija iš Šv. Onos bažnyčios Kodenyje, kurią sudaro 72 portretai, vaizduojantys iškiliausius šeimos atstovus. Parodoje eksponuojami ginklai, siejami su 1683 m. Vienos išvadavimu, kontušo juostų kolekcija iš Sapiegoms priklausiusio Krasičyno, taip pat aukšto meninio lygio Vakarų Europos vertybės – tapybos darbai, Augsburgo meistrų auksakalystės dirbiniai, Paryžiaus laikrodžiai, gobelenai ir kilimai. Dramatišką laikotarpį giminės istorijoje atveria archyvinės nuotraukos, fiksuojančios neįkainojamų vertybių, saugotų Krokuvos vyskupų rūmuose, konfiskavimo 1952 m. akimirkas. Ši akcija buvo suplanuota kaip tuomečio Krokuvos arkivyskupo metropolito kardinolo Adomo Stepono Sapiegos – didžiai gerbiamo ir mylimo aukšto Lenkijos bažnyčios hierarcho, aktyvaus komunistinio režimo priešininko – kompromitacija.

Paroda veiks iki 2011 m. gruodžio 31 dienos. Po to dalis eksponatų keliaus į Lietuvą.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje šiuo metu rengia įspūdingą tarptautinę parodą „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė – pergalės... Sapiegos – valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“. Į jos atidarymą visuomenė bus pakviesta 2012 m. vasario 16 d. Išsamiau apie parodą Vilniuje galite sužinoti https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/kryziai-yra-dorybes-zenklas-o-strele-pergales-sapiegos-valstybininkai-meno-mecenatai-ir-kolekcininkai

Apie parodą Krokuvoje skelbiama interneto svetainėje http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=13

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Publikuota: 2011-10-05 Atnaujinta: 2011-10-07 08:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika