Apie Sapiegas pasakoja nauja ekspozicija Krokuvoje

2011 m. spalio 3 d. Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje įvyko iškilmingas laikinos parodos „Sapiegos. Kolekcininkai ir mecenatai“ („Sapiehowie. Kolekcjonerzy i mecenasi“), skirtos Sapiegų giminės kultūriniam ir meniniam paveldui, atidarymas.

Parodoje surinkta per 200 unikalių meno vertybių iš įvairių Lenkijos ir Lietuvos muziejų kolekcijų – Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų, Lietuvos dailės muziejaus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Bažnytinio paveldo muziejaus, Žemaičių muziejaus „Alka“.

Paroda gausi įvairių eksponatų. Giminės sarmatišką veidą iliustruoja unikali galerija iš Šv. Onos bažnyčios Kodenyje, kurią sudaro 72 portretai, vaizduojantys iškiliausius šeimos atstovus. Parodoje eksponuojami ginklai, siejami su 1683 m. Vienos išvadavimu, kontušo juostų kolekcija iš Sapiegoms priklausiusio Krasičyno, taip pat aukšto meninio lygio Vakarų Europos vertybės – tapybos darbai, Augsburgo meistrų auksakalystės dirbiniai, Paryžiaus laikrodžiai, gobelenai ir kilimai. Dramatišką laikotarpį giminės istorijoje atveria archyvinės nuotraukos, fiksuojančios neįkainojamų vertybių, saugotų Krokuvos vyskupų rūmuose, konfiskavimo 1952 m. akimirkas. Ši akcija buvo suplanuota kaip tuomečio Krokuvos arkivyskupo metropolito kardinolo Adomo Stepono Sapiegos – didžiai gerbiamo ir mylimo aukšto Lenkijos bažnyčios hierarcho, aktyvaus komunistinio režimo priešininko – kompromitacija.

Paroda veiks iki 2011 m. gruodžio 31 dienos. Po to dalis eksponatų keliaus į Lietuvą.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje šiuo metu rengia įspūdingą tarptautinę parodą „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė – pergalės... Sapiegos – valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“. Į jos atidarymą visuomenė bus pakviesta 2012 m. vasario 16 d. Išsamiau apie parodą Vilniuje galite sužinoti https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/kryziai-yra-dorybes-zenklas-o-strele-pergales-sapiegos-valstybininkai-meno-mecenatai-ir-kolekcininkai

Apie parodą Krokuvoje skelbiama interneto svetainėje http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=13

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Publikuota: 2011-10-05 Atnaujinta: 2011-10-07 08:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika