Apie Sapiegas pasakoja nauja ekspozicija Krokuvoje

2011 m. spalio 3 d. Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje įvyko iškilmingas laikinos parodos „Sapiegos. Kolekcininkai ir mecenatai“ („Sapiehowie. Kolekcjonerzy i mecenasi“), skirtos Sapiegų giminės kultūriniam ir meniniam paveldui, atidarymas.

Parodoje surinkta per 200 unikalių meno vertybių iš įvairių Lenkijos ir Lietuvos muziejų kolekcijų – Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų, Lietuvos dailės muziejaus, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos, Bažnytinio paveldo muziejaus, Žemaičių muziejaus „Alka“.

Paroda gausi įvairių eksponatų. Giminės sarmatišką veidą iliustruoja unikali galerija iš Šv. Onos bažnyčios Kodenyje, kurią sudaro 72 portretai, vaizduojantys iškiliausius šeimos atstovus. Parodoje eksponuojami ginklai, siejami su 1683 m. Vienos išvadavimu, kontušo juostų kolekcija iš Sapiegoms priklausiusio Krasičyno, taip pat aukšto meninio lygio Vakarų Europos vertybės – tapybos darbai, Augsburgo meistrų auksakalystės dirbiniai, Paryžiaus laikrodžiai, gobelenai ir kilimai. Dramatišką laikotarpį giminės istorijoje atveria archyvinės nuotraukos, fiksuojančios neįkainojamų vertybių, saugotų Krokuvos vyskupų rūmuose, konfiskavimo 1952 m. akimirkas. Ši akcija buvo suplanuota kaip tuomečio Krokuvos arkivyskupo metropolito kardinolo Adomo Stepono Sapiegos – didžiai gerbiamo ir mylimo aukšto Lenkijos bažnyčios hierarcho, aktyvaus komunistinio režimo priešininko – kompromitacija.

Paroda veiks iki 2011 m. gruodžio 31 dienos. Po to dalis eksponatų keliaus į Lietuvą.

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje šiuo metu rengia įspūdingą tarptautinę parodą „Kryžiai yra dorybės ženklas, o strėlė – pergalės... Sapiegos – valstybininkai, meno mecenatai ir kolekcininkai“. Į jos atidarymą visuomenė bus pakviesta 2012 m. vasario 16 d. Išsamiau apie parodą Vilniuje galite sužinoti https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/parodos/kryziai-yra-dorybes-zenklas-o-strele-pergales-sapiegos-valstybininkai-meno-mecenatai-ir-kolekcininkai

Apie parodą Krokuvoje skelbiama interneto svetainėje http://www.wawel.krakow.pl/pl/index.php?op=13

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Publikuota: 2011-10-05 Atnaujinta: 2011-10-07 08:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika