„Monarca della tromba“. Trimitų gaudesio pašaukti

2011 m. rugsėjo 20 d., antradienį, 18 val. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje vyks barokinių trimitų ansamblio „Starck Compagnay“ (Lenkija) koncertas. 

Ansamblį „Starck Compagnay“ 1997 m. Krokuvoje subūrė trimitininkai Tomašas Slusarčykas (Tomasz Ślusarczyk), Stanislavas Majerskis (Stanisław Majerski) ir timpanininkas Ryšardas Haba (Ryszard Haba). Jo branduolį sudaro lenkų trimitininkai, nuolat grojantys įvairiuose Lenkijos orkestruose, taip pat Bydgoščiaus muzikos akademijos barokinio trimito klasės studentai. Prireikus ansamblį papildo dar keturi muzikantai, grojantys istoriniais trombonais.

Abiejų Tautų Respublikoje trimitininkai dirbo didikų – Sapiegų, Liubomirskių, Višnioveckių dvaruose. Neabejotina, kad svarbiausias clarino (trimito) meno centras buvo Jasna Guros vienuolynas Čenstakavoje.

Clarino menas savo apogėjų pasiekė Johano Sebastiano Bacho (Johann Sebastian Bach) ir Georgo Frydricho Hendelio (Georg Friedrich Händel) kūryboje – daugelyje kūrinių jie trimitui skyrė kone svarbiausią balsą (jis ir partitūroje buvo užrašomas pirmuoju – tik po jo eidavo smuikas, fleita, obojus ir kt.).

Klarinistai buvo labai gerbiami, laikomi elitiniais muzikais, o jų darbas apmokamas geriausiai. Clarino išpopuliarino ir žymūs to meto atlikėjai, tokie kaip Gotfrydas Reichė (Gottfried Reiche), kuris siejamas su J. S. Bachu.

Ansamblis „Starck Compagnay“ tęsia 400 metų senumo Jasna Guros korpuso trimitininkų tradiciją. Ansamblio pavadinimas kilo iš XVII a. trimitų meistro Jeronimo Starko (Jieronim Starck), kurio vienas trimitų saugomas Jasna Guroje, pavardės.„Starck Compagnay“ trimitininkai, atlikdami nežinomų arba retai atliekamų autorių kūrinius, sau kelia itin aukštus reikalavimus, kad atskleistų visą jų spindesį.

Koncerto programa – tai tam tikra paskata senosios muzikos kūrinius atlikti to meto instrumentais, ieškoti praėjusioms epochoms artimo skambesio, taip kartu atiduodant pagarbą natūraliam trimitui – kadaise itin populiariam virtuoziškam instrumentui.

Kūrinių atlikėjai: ansamblis Starck Compagnay (Lenkija), Tomasz Ślusarczyk (vadovas) – trimitas, Stanisław Majerski – trimitas, Paweł Chulisz – trimitas, Michał Tyrański – trimitas, Ryszard Haba – timpanai, Marcin Świątkiewicz – vargonai.

Koncerto rengėjas – tarptautinis senosios muzikos festivalis „Banchetto musicale“
Klausytojai į Valdovų rūmus bus įleidžiami nuo 17.15 iki 17.55 val. Kadangi Valdovų rūmuose vyksta statybos darbai, maloniai prašome į renginį nesivesti nepilnamečių asmenų.
Informacija apie bilietus – www.bmfestival.lt

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Publikuota: 2011-09-17 Atnaujinta: 2011-09-23 12:30
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika