Valdovų rūmų istorija, tyrimai ir atkūrimas pristatyta Krokuvos Vavelio pilyje

2011 m. balandžio 13 d. Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje – Nacionaliniuose meno rinkiniuose buvo surengta vieša paskaita Krokuvos miesto kultūros ir mokslo visuomenei „Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atgimimas“. Gausiai iliustruotą ir lenkų kalba parengtą pranešimą perskaitė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas, viešėjęs Krokuvoje Vavelio karališkosios pilies direkcijos kvietimu. Informacijos centro salėje vykusioje paskaitoje buvo pristatyta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istorinė ir architektūrinė raida, apibūdinti tyrinėjimų rezultatai ir supažindinta su archeologiniais radiniais, apžvelgtas atkūrimo projektas ir atstatymo darbų eiga. Į paskaitą susirinko kelios dešimtys Krokuvos Vavelio karališkosios pilies darbuotojų, Jogailos universiteto ir kitų aukštųjų mokyklų mokslininkų – istorikų, archeologų, menotyrininkų, kitų Krokuvos miesto kultūrininkų, muziejininkų. Vakarą vedė Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius profesorius Jan Ostrowski. Krokuviečių susidomėjimą paskaitos tema paliudijo po jos vykusi diskusija ir keliolika prelegentui užduotų įvairių klausimų.

Remiantis 2009 m. pasirašyta ilgalaikio bendradarbiavimo ir specialistų mainų sutartimi, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai su Krokuvos Vavelio karališkąja pilimi – Nacionaliniais meno rinkiniais aktyviai ir įvairiapusiai bendradarbiauja jau trečius metus. Iki 2009 m. ryšius su šia Lenkijos kultūros paveldo institucija koordinavo Lietuvos dailės muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų padalinys.

Su lenkų kolegomis bendradarbiaujama keičiantis profesionalia patirtimi, rengiant tarptautinius parodinius, mokslinių tyrimų ir kitus projektus. Vavelio pilies muziejaus specialistai buvo ir yra vieni aktyviausių Valdovų rūmų atkūrimo konsultantų. Vilniuje buvo surengtos kelios Vavelio pilies atstovų paskaitos bei seminarai. 2009 m. kartu su Vavelio pilies muziejumi Taikomosios dailės muziejuje buvo parengta ir atidaryta Lietuvos tūkstantmečio programos paroda „Vavelis Vilniuje. Nuo Jogailaičių iki Abiejų Tautų Respublikos pabaigos“, o 2010 m. bendromis pastangomis Radvilų rūmuose pristatyta Žalgirio pergalės 600 metų sukakčiai skirta jubiliejinė paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. 2012 m. Vilniuje planuojama surengti dar vieną bendrą su Vavelio pilies muziejumi parodą, skirtą kunigaikščiams Sapiegoms, jų kultūriniam bei meniniam paveldui.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Publikuota: 2011-04-16 Atnaujinta: 2011-07-26 17:17
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika