Valdovų rūmų istorija, tyrimai ir atkūrimas pristatyta Krokuvos Vavelio pilyje

2011 m. balandžio 13 d. Krokuvos Vavelio karališkojoje pilyje – Nacionaliniuose meno rinkiniuose buvo surengta vieša paskaita Krokuvos miesto kultūros ir mokslo visuomenei „Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atgimimas“. Gausiai iliustruotą ir lenkų kalba parengtą pranešimą perskaitė Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius dr. Vydas Dolinskas, viešėjęs Krokuvoje Vavelio karališkosios pilies direkcijos kvietimu. Informacijos centro salėje vykusioje paskaitoje buvo pristatyta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istorinė ir architektūrinė raida, apibūdinti tyrinėjimų rezultatai ir supažindinta su archeologiniais radiniais, apžvelgtas atkūrimo projektas ir atstatymo darbų eiga. Į paskaitą susirinko kelios dešimtys Krokuvos Vavelio karališkosios pilies darbuotojų, Jogailos universiteto ir kitų aukštųjų mokyklų mokslininkų – istorikų, archeologų, menotyrininkų, kitų Krokuvos miesto kultūrininkų, muziejininkų. Vakarą vedė Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius profesorius Jan Ostrowski. Krokuviečių susidomėjimą paskaitos tema paliudijo po jos vykusi diskusija ir keliolika prelegentui užduotų įvairių klausimų.

Remiantis 2009 m. pasirašyta ilgalaikio bendradarbiavimo ir specialistų mainų sutartimi, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai su Krokuvos Vavelio karališkąja pilimi – Nacionaliniais meno rinkiniais aktyviai ir įvairiapusiai bendradarbiauja jau trečius metus. Iki 2009 m. ryšius su šia Lenkijos kultūros paveldo institucija koordinavo Lietuvos dailės muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų padalinys.

Su lenkų kolegomis bendradarbiaujama keičiantis profesionalia patirtimi, rengiant tarptautinius parodinius, mokslinių tyrimų ir kitus projektus. Vavelio pilies muziejaus specialistai buvo ir yra vieni aktyviausių Valdovų rūmų atkūrimo konsultantų. Vilniuje buvo surengtos kelios Vavelio pilies atstovų paskaitos bei seminarai. 2009 m. kartu su Vavelio pilies muziejumi Taikomosios dailės muziejuje buvo parengta ir atidaryta Lietuvos tūkstantmečio programos paroda „Vavelis Vilniuje. Nuo Jogailaičių iki Abiejų Tautų Respublikos pabaigos“, o 2010 m. bendromis pastangomis Radvilų rūmuose pristatyta Žalgirio pergalės 600 metų sukakčiai skirta jubiliejinė paroda „Kaip tai atsitiko Didžiajame mūšyje... Žalgirio atodangos“. 2012 m. Vilniuje planuojama surengti dar vieną bendrą su Vavelio pilies muziejumi parodą, skirtą kunigaikščiams Sapiegoms, jų kultūriniam bei meniniam paveldui.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Publikuota: 2011-04-16 Atnaujinta: 2011-07-26 17:17
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika