Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija

2014 m. rugsėjo 17 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose atidaryta įstabi tarptautinė paroda „Europos Viduramžių ir Renesanso gobelenai. Gijomis išausta istorija“. Ji eksponuota atkurtus istorinius reprezentacinius interjerus pristatančiose, bemaž 1 000 kv. m užimančiose Valdovų rūmų muziejaus trečio aukšto keturiose salėse. 

Parodoje buvo rodomi seniausi ir vertingiausi iki šių dienų išlikę XV a. pabaigos – XVI a. senieji monumentalūs meniniai audiniai. Tai gobelenų meno užgimimą Viduramžių ir sužydėjimą Renesanso Europoje menantys ir atspindintys dailiosios tekstilės kūriniai. Retas muziejus ryžtasi skolinti parodai tokius senus (jiems yra daugiau kaip 400–500 metų!) ir mikroklimato sąlygoms bei šviesai jautrius audinius. Netgi ribojamas jų rodymo nuolatinėse ekspozicijose laikas. Tokio ankstyvo laikotarpio (XVI a.) gobelenų Lietuvoje šiandien yra tik Valdovų rūmų muziejaus rinkiniuose (11 vnt.), o kituose Lietuvos muziejuose saugomi tik XVII–XIX a. audiniai. Į Lietuvoje vykusią parodą atvežto net 34 gobelenų rinkinio audiniai priklauso privačioms kolekcijoms, sukauptoms Italijoje, Jungtinėje Karalystėje, kitose Europos šalyse bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Dauguma parodoje pristatytų gobelenų – tai FRANSES gobelenų archyvui (Londonas, Jungtinė Karalystė) ir Natano Levio (Nathan Levi) rinkiniui (Florencija, Italija) priklausantys senieji meniniai audiniai. Gobelenus Vilniuje vykusiai parodai atrinko žymūs jų kolekcininkai, tyrinėtojai ir antikvarai Saimonas Fransis (Simon Franses) ir Natanas Levis. 

Tarptautinėje parodoje eksponuoti svarbiausiuose XV a. pabaigos – XVI a. meninių audinių centruose Nyderlanduose (Belgija), Prancūzijoje ir Italijoje išausti gobelenai. XVI–XVIII a. jie puošė daugelio Europos valdovų, žymių didikų, aukštųjų Bažnyčios hierarchų rezidencijas, bažnyčias. Tokie meniniai audiniai nuo XVI a. pradžios taip pat dabino ir Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, kiek vėliau buvo kaupiami ir Vilniaus katedroje, Lietuvos didikų rezidencijose. Dėl garsių dailininkų kartonų ir gobelenams austi naudojamų medžiagų prabangos (šilko, vilnos, tauriųjų metalų gijų, subtilių dažiklių ir kt.), meistrų virtuoziškumo bei itin kruopštaus ir ilgai trunkančio darbo senieji monumentalūs meniniai audiniai jų sukūrimo laikotarpiu, o ir šiandien vertinami lygiai taip pat, kaip ir kūriniai iš tauriųjų metalų, todėl dažnai lyginami su auksu.

Parodos globėjas
Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius

Parodos rengėjai
FRANSES gobelenų archyvas (Londonas, Jungtinė Karalystė)

Nathan Levi (Florencija, Italija) 

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai (Vilnius)

Publikuota: 2015-12-15 14:00 Atnaujinta: 2016-08-28 14:14
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika