Unikalus naujosios abstrakcijos šachmatas

Aktualu iki 2024-11-24
XIVa. pab. – XV a.
Ragas
Šachmatų figūrėlės aukštis – 1,85 cm, pagrindo skersmuo (XIV a.) – 1,5 cm, pagrindo aukštis – 0,7 cm, galvutės skersmuo – 1 cm
Tautavičius A., Urbanavičius V. Vilniaus Žemutinės pilies rūmų teritorijos 1988 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. Ka 4.
 
 
Pirmieji Europą ir Lietuvą pasiekę šachmatai buvo rytietiškosios abstrakcijos stiliaus, kuris vyravo iki XIV amžiaus. Nuo XIII a. šio stiliaus šachmatus Europoje pamažu pradėjo keisti vadinamieji naujosios abstrakcijos šachmatai, kurie itin paplito XV–XVI amžiais. Vizualiai naujosios abstrakcijos šachmatai labai skyrėsi nuo rytietiškosios abstrakcijos stiliaus šachmatų, nes jiems gaminti naudotos tekinimo staklės. Tai supaprastino ir pagreitino pačių žaidimo figūrėlių gamybą. Naujosios abstrakcijos šachmatai buvo grakštesnių formų, įmantresni, pagrindinės žaidimo figūros aukštesnės, kartais net ir sudėtinės (ištekintos ne iš vieno kaulo ar rago, o sudėtos iš kelių atskirų tarpusavyje sujungtų dalių). Lietuvoje apie 90 procentų per archeologinius tyrimus surastų šachmatų yra būtent naujosios abstrakcijos stiliaus.
Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rinkinyje yra šešios XIV a. pabaiga – XVI a. datuojamos naujosios abstrakcijos šachmatų – pėstininkų figūros. Išskiriami du jų variantai. Pirmajam variantui priklauso net penkios rinkinio figūros, o antrojo varianto šachmato – pėstininko figūra yra unikali. Tai viena iš dviejų Lietuvoje surastų šio varianto, kurio dirbiniams būdinga kūgio ar trikampio forma, naujosios abstrakcijos šachmatų – pėstininkų figūrų.
1988 m. atliekant archeologinius tyrimus į šiaurę nuo Ankstyvosios mūrinės pilies šiaurinės sienos, XIVa. pabaiga – XV a. datuotame durpių sluoksnyje buvo aptikti keturi radiniai, įvardyti šachmatais arba jų dalimis. Sveikiausia iš jų buvo šachmatų figūrėlė – pėstininkas.
Šachmatas yra 1,85 cm aukščio, tekintas iš rago. Figūrėlė sveika, apvalaus kūgio formos. Pagrindas žemo cilindro formos, 1,5 cm pločio ir 0,7 cm aukščio. Vidurinė dalis – į viršų siaurėjančio cilindro formos, viršuje – apie 1 cm skersmens grybo pavidalo, į viršų nežymiai smailėjanti galvutė. Jos aukštis 0,5 cm, šonuose įrėžtos trys horizontalios linijos. Dirbinio paviršius porėtas.
Šis radinys patvirtina teiginius, kad XIV a. pabaigoje – XV a. Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje atsirado naujosios abstrakcijos stiliaus šachmatai.
 
Medžiagą parengė Egidijus Ožalas
Fotografas Vytautas Abramauskas
 
Naudota literatūra
Tautavičius A., Urbanavičius V. „Archeologiniai tyrimai“, in: Vilniaus Žemutinės pilies rūmai, t. 1, Vilnius, 1989, p. 15–23; il. 20.
Blaževičius P. „Seniausieji Lietuvos šachmatai“, in: Lietuvos archeologija, 2009, t. 34, p. 72–84.
Blaževičius P. „Žaidimai ir žaislai“, in: Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija Vilniuje, sud. V. Urbanavičius, 2010, Vilnius, p. 305–306.
Blaževičius P. Seniausieji Lietuvos žaislai, Vilnius, 2011, p. 109–110, 203.
Luik H. „Kaulo ir rago dirbiniai Vilniaus pilių komplekse“, in: Blaževičius P. [ir kt.], Vilniaus pilių fauna: nuo kepsnio iki draugo, Vilnius, 2018, p. 183.

Luik H. Pirminis kaulo ir rago dirbinių, rastų Vilniaus pilių komplekse, identifikavimo sąvadas / Worked bone and antler in the Vilnius castle complex, Talinas, Vilnius, 2018, p. 2, in: Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslinis archyvas, b. GTA 46.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Stanislovo Leščinskio portretas

20241202

Grafikos darbe pavaizduotas Lenkijos ir Lietuvos valdovas Stanislovas Leščinskis (1704–1709, 1733–1736). Jis kilęs iš senos lenkų giminės, buvo Rapolo Leščinskio ir Anos Jablonovskos (Anna Jabłonowska) sūnus.

Plačiau

Publikuota: 2024-11-18 09:49 Atnaujinta: 2024-11-15 11:48
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika