Odinis diržo krepšys

Aktualu iki 2011-10-02

XIV a. pab.
Ožalas E., Montvilaitė E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies valdovų rūmų teritorija. P korpuso prieigų archeologiniai tyrimai į rytus nuo Valdovų rūmų (trasa III) 2004–2006 m. (ataskaita rengiama), radinio Nr. O 1323; M 2427–2439; Ad 45; Kd 86; Md 281–283.
Restauravo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 1/564
Odos rūšies identifikavimą atliko Jurgita Kalėjienė
Medienos rūšies tyrimą atliko dr. Rūtilė Pukienė
Gemologinį tyrimą atliko dr. Arūnas Kleišmantas

Diržo krepšys – prie diržo kabinamas odinis arba tekstilinis dirbinys, skirtas kasdienės reikmės daiktams susidėti. Daugiausia diržo krepšių, kaip įkapės, žinoma iš Lietuvos senkapių, datuojamų XVI a., medžiagos. Paprastai diržo krepšiai randami tušti, arba apskritai aptinkami tik jų fragmentai. Valdovų rūmų eksponatas yra ne tik vienas seniausių Lietuvoje, bet ir vienintelis šiuo metu žinomas diržo krepšys su viduje išlikusiais daiktais ne iš kapo komplekso. Krepšio viduje buvo 6 vinys – 3 cilindro formos ir 3 apskritos formos dekoruotomis galvutėmis, sagtelė, sagtelės liežuvėlis, diržo galo apkalas, kriauninis ir įtveriamasis peiliai, 3 neaiškios paskirties geležiniai daiktai, strėlės (?) antgalis, 3 vario lydinio vielute perjuosti beržiniai pagaliukai (sagos?), smiltainio galąstuvas bei mažytis karoliukas iš sardoliko. Pats diržo krepšys buvo pagamintas iš ožkos odos, puoštas dekoratyvia intarsija ir gražiai išsiuvinėtas.

Unikalus radinys su viduje esančiais daiktais rodo, kad Vilniaus Žemutinės pilies gyventojas, greičiausiai amatininkas, diržo krepšyje turėjo kasdien naudojamų įrankių, greičiausiai jam dirbti reikalingą inventorių.

Medžiagą parengė Arūnas Puškorius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2011-09-26 Atnaujinta: 2011-10-03 14:20
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika