Karnizinio koklio matrica

Aktualu iki 2012-08-19

XVI a.
Blaževičius P., Bugys P. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Ploto į pietus nuo I oficinos archeologinių tyrimų 2005–2009 m. ataskaita, radinio inv. Nr. Kd-1.
Konservavo Deimantė Baubaitė (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Karnizinio koklio fragmentas, atspaustas analogiškoje matricoje: Tautavičius A., Urbanavičius V. Vilniaus Žemutinės pilies rūmų teritorijos 1988 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 105/18.

Vykdant archeologinius tyrinėjimus Vilniau Žemutinėje pilyje 2007 metais, į pietus nuo šiaurinio

pirmosios oficinos galo buvo surasta unikali matrica, skirta renesansinių karnizinių koklių gamybai. XVI a. datuojama matrica pagaminta iš molio, vėliau degta. Ji yra išlikusi 247 mm ilgio. Viršutinėje koklio dalyje vaizduojami keturi voleliais įrėminti, taškeliais puošti rombai. Tiesa, du iš jų – kraštiniai, nupjauti per pusę. Apatinėje, prasčiau išlikusioje matricos dalyje, pavaizduotos septynios pasvirusios juostos, keturios – puoštos taškeliais, o trys iš jų esančios – be dekoro.

Tokia matrica šlapiame molyje buvo atspaudžiama karnizinio koklio plokštė. Vėliau prie jos prilipdoma apžiesta kojelė ir taip suformuojamas koklis. Išdegus koklis būdavo glazūruojamas ir degamas antrą kartą. Tokių ar panašių karnizinių koklių eilė paprastai įrėmindavo vienos iš krosnies kondignacijų apatinę arba viršutinę dalį.

Atsižvelgiant į matricos radimo aplinkybes, galima teigti, kad kokliai Valdovų rūmus šildžiusioms ir puošusioms krosnims buvo gaminami ir Vilniaus Žemutinės pilies aplinkoje.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Matricos atspaudo autorius Rokas Dovydėnas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Nerviūrinės plytos

20250113

Išnagrinėję Valdovų rūmų muziejaus fonduose saugomą medžiagą pristatome dar vieną nerviūrinių plytų tipą. Tai plytos, sudarytos iš smaigalio, kryžmos ir įmūryti skirtos dalies – bazės. Smaigalys turi volelį ir viršuje mažesnį daugiakampį, forma primenantį trikampį. Kryžma, esanti centrinėje plytos dalyje, yra plačiausia plytos vieta, o žemiau esanti bazė – siauresnė, stačiakampė. Tokio tipo nerviūrinių plytų vienoje plokštumoje matyti išilginės braukos, taip pat dalis plytų turi dvi tvirtinimo skylutes, padarytas vienoje tiesėje išilgai plytos.

 

Plačiau

Publikuota: 2012-08-13 Atnaujinta: 2012-08-10 11:14
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika