II–IV a.
Emalis
Skersmuo 1,1 cm
Striška G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Vidinio kiemo archeologinių tyrimų 2005 m. ataskaita, radinio inv. Nr. 4011.
2005 m. atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vidiniame kieme, ankstyvosios gyvenvietės sluoksnyje rastas emalio karolis. Jis yra rutulio formos, tamsaus pagrindo su įlydytomis baltomis, geltonomis, raudonomis ir žalsvai melsvomis netaisyklingomis dėmelėmis (198 tipo e grupė pagal Magdalenos Tempelman-Mončynskos (Magdalena Tempelmann-Mączyńska) tipologiją).
Emalio ir stiklo karoliai senajame geležies amžiuje sudaro vieną gausiausių iš Romos imperijos provincijų importuotų dirbinių grupių. Karoliai buvo suveriami į kaklo apvaras. Neretai jie komponuoti kartu su gintaro, žalvario karoliais, įvairiais kabučiais, įvijomis. Retais atvejais buvo nešiojami ir pavieniui.
Daugiausia tokių karolių randama Vakarų, Vidurio ir Šiaurės Lietuvos laidojimo paminkluose, t. y. teritorijose, kurios buvo arčiau prekybos kelių ir palaikė glaudesnius ryšius su pagrindiniais to meto prekybos centrais. Užnemunėje ir Rytų Lietuvoje emalio ir stiklo karolių aptinkama gerokai rečiau.
Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje buvusioje gyvenvietėje rastas karolis įdomus dar ir tuo, kad tokie karoliai baltų kraštams nėra būdingi. Artimiausios ir vienintelės analogijos Lietuvoje yra du emalio karoliai iš Pakalnių (Vilniaus r.) pilkapio 7 kapo 2. Daugiausia šio tipo karolių randama Paelbyje, Pomeranijoje, Pavyslyje ir Padunojyje.
Medžiagą parengė Augustina Kurilienė
Fotografas Vytautas Abramauskas
Panaudota literatūra:
Bliujienė A., Bračiulienė R. „Prašmatniosios Barbaricum paribio diduomenės moterys ir jų vyrai“, in: Lietuvos archeologija, t. 30, Vilnius, 2007, p. 39–68.
Michelbertas M. „Prekybiniai ryšiai su Romos imperija“, in: Lietuvos gyventojų prekybiniai ryšiai I–XIII a., red. M. Michelbertas, Vilnius, 1972, p. 5–125.
Michelbertas M. Senasis geležies amžius Lietuvoje, Vilnius, 1986.
Tempelmann-Mączynska M. „Die Perlen der römischen Kaiserzeit und der frühen Phase der Völkerwanderungszeit im mitteleuropischen Barbaricum“, in: Römisch-germanische Forschungen, Bd. 43, Mainz am Rhein, 1985.
Vaitkevičius V. „Pakalnių pilkapiai“, in: Lietuvos archeologija, t. 26, Vilnius, 2004, p. 47–72.