Gobelenas „Priamas priešais Trojos miestą“

Aktualu iki 2013-12-08

Franso van den Hekės I (Frans I van den Hecke, 1595–1675) audimo dirbtuvės
Nežinomas kartonų autorius pagal Michilio Koksio I (Michiel Coxcie, Coxie, 1499–1592) XVI a. kartonus
Briuselis, Flandrija
XVII a. I p. (1620–1630)
Vilna, šilkas, 347 x 320 cm
Inv. Nr. VR-238

Eksponatą 2007 m. rugsėjo 12 d. Fiorini Antichita antikvariate (Florencija, Italija) būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos dailės muziejus. 2009 m. eksponatas perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

2007 m. gobelenas restauruotas Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre (restauravo Danguolė Daugirdienė)

Gobelenas pasakoja Trojos miesto žlugimo istoriją. Po ilgų miesto apgulties metų Odisėjas sugalvojo gudrybę. Graikų kariai apsimetė, kad traukiasi ir kaip auką palieka medinį arklį, kuriame buvo pasislėpę Odisėjo vadovaujami narsiausi graikų kariai.

Gobeleno centre vaizduojamas Trojos karalius Priamas. Kairėje pusėje matome karių vedamą surištą Sinoną. Šis apsimetė, kad graikai norėjo jį paaukoti ir dėl to jis pabėgęs. Sinonas įtikinėja Trojos karalių, kad šis ne sunaikintų medinį arklį, o lieptų jį įsivežti į miestą kaip auką deivei Atėnei. Karalius Priamas rankos mostu duoda ženklą įvežti arklį, kuris matomas už valdovo.

Antrajame gobeleno plane kairėje pavaizduotas išplaukiantis graikų laivynas, taip pat ant kranto stovintis nedidelis altorius. Greta jo Trojos pranašas Laokoontas, kuris mėgino įspėti trojiečius apie graikų klastą, tačiau kartu su savo sūnumis buvo užpultas dviejų jūros gyvačių. Trojiečiai tai suprato kaip deivės Atėnės kerštą ir įsivežė medinį arklį. Naktį Sinonas prie Trojos vartų uždegė didžiulį laužą. Tai buvo ženklas graikams, kad jie gali grįžti. Iš medinio arklio išlipo Odisėjas su kariais. Užvirė baisus mūšis, Troja buvo sudeginta, o karalius Priamas nužudytas.

Gobeleną juosia bordiūras, kurio viršuje centre pavaizduota taikos alegorija (PAX), o apačioje – karo dievas Marsas (MARS). Kairėje bordiūro pusėje vaizduojamos figūros, simbolizuojančios karų sukeltą blogį: jaunuolis su vaisių indu – ligas (FLVX); moteris su tuščia pintine – skurdą (CARISTIA); karys, nešantis pagrobtą moterį – grobimus (RAPTVS). Dešinėje bordiūro pusėje rodomi taikos elementai: draperija prisidengusi moteris simbolizuoja prisikėlimą (RESURETVS), pagyvenusi moteris su lazda – senatvę (SENETVS), dievas Saturnas su vaisių ir gėlių vainiku – laiką (TEMPVS).

Gobeleno apatiniame dešiniajame kampe išaustas audėjo Franso van den Hekės I ženklas.

Gobelenas eksponuojamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų I renesansinėje antikameroje. Greta jo yra kitas šios serijos gobelenas – Agamemnonas priešais Apolono altorių.

Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Jedzinskaitė-Kuizinienė I. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gobelenai, Vilnius, 2011, p. 149–151.
Kunas N. Senovės Graikijos legendos ir mitai, Kaunas, 1984, p. 301–306.
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje. Istorija ir rinkiniai. Albumas / Palace of the Grand Dukes of Lithuania in Vilnius Lower Castle. History and Collections. Album, sudarytojai / compilers D. Avižinis, V. Dolinskas, Ė. Striškienė, Vilnius, 2010, p. 421.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Nerviūrinės plytos

20250113

Išnagrinėję Valdovų rūmų muziejaus fonduose saugomą medžiagą pristatome dar vieną nerviūrinių plytų tipą. Tai plytos, sudarytos iš smaigalio, kryžmos ir įmūryti skirtos dalies – bazės. Smaigalys turi volelį ir viršuje mažesnį daugiakampį, forma primenantį trikampį. Kryžma, esanti centrinėje plytos dalyje, yra plačiausia plytos vieta, o žemiau esanti bazė – siauresnė, stačiakampė. Tokio tipo nerviūrinių plytų vienoje plokštumoje matyti išilginės braukos, taip pat dalis plytų turi dvi tvirtinimo skylutes, padarytas vienoje tiesėje išilgai plytos.

 

Plačiau

Publikuota: 2013-12-02 Atnaujinta: 2013-12-08 09:33
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika