
XIV a.
Pušis
Ožalas E., Montvilaitė E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Pietų korpuso prieigų archeologiniai tyrimai į rytus nuo Valdovų rūmų (trasa III) 2004–2006 m., radinio inv. Nr. 79.
Restauravo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 66/385 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Medienos rūšį nustatė dr. Rūtilė Pukienė, tyrimo Nr. LIG-05-133 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Lietuvoje iki šiol rastas tik vienas sukutis su keturiomis mentėmis. Jis aptiktas Vilniaus Žemutinėje pilyje. Archeologinių tyrimų autorius Egidijus Ožalas šį dirbinį datuoja XIV amžiumi. Tai beveik 280 mm ilgio ašis, ant kurios statmenai vienas kitam užmauti du 180 mm ilgio sparnai.
Ieškant analogijų vienos XVII a. knygos iliustracijoje aptiktas toks pat kaip Vilniuje rastas keturmentis sukutis. Joje pavaizduotas vaikas kumštyje laiko savotišką paleidimo mechanizmą – kiaušinio pavidalo dirbinį su skyle, į kurią įstatytas kone identiškas lietuviškajam keturmentis sukutis. Sukučio apatinis galas atremtas į neaiškios paskirties kubo formos kaladėlę. Paleidimo mechanizmo šone matyti nedidelė skylė, iš kurios išlendantį virvės galiuką vaikas laiko kita ranka.
Nustatyta, kad sukutis veikė pagal jo jo žaislo principą – traukiant virvelę sukutis įsisukdavo ir užsukdavo virvelę priešinga kryptimi, o vėl traukiant virvelę procesas kartojosi.
Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Panaudota literatūra:
Blaževičius P. Seniausieji Lietuvos žaislai, Vilnius, 2011.
Endrei W. Spiele und Unterhaltung im alten Europa, Hanau, 1988.
Siemes H., Philips G. Kindheit am Niederrhein, Duisburg, 2005.