Kokliai su palmetės ornamentu

Aktualu iki 2017-01-08

XVI a. pab.
Matmenys: 25,0 x 15,5 cm
Molis
Ožalas E. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Šiaurės korpuso tyrimai 2000 m., radinio inv. Nr. 682.

Matmenys: 24,0 x 15,0 cm
Molis, glazūra
Ožalas E., Montvilaitė E. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Vakarų korpuso ir jo prieigų 2004 m. tyrimai, radinio inv. Nr. 369.

Tyrinėjant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų šiaurės bei vakarų korpusus XVI a. II p. datuojamuose griuvenų sluoksniuose rasta karnizinių ir frizinių koklių su simetriška augalinio ornamento kompozicija, pažįstama iš 1544 m. datuojamo Hanso Sebaldo Behamo (Hans Sebald Beham) raižinio.

Aptiktų koklių plokščių centre įkomponuota palmetė, aplink kurią simetriškai išdėstytas akanto lapų, delfinų ir trimitų ornamentas. Palmetė – stilizuotas vėduoklinės palmės lapo pavidalo dekoro motyvas, kartais suprantamas ir kaip gyvybės medžio simbolis. Jis plačiai naudotas komponuojant juostinius ornamentus Senovės Rytų, Graikijos, Romos, vėliau – visų Antika sekusių stilių architektūroje ir dailėje.

Medžiagą parengė Ėrika Striškienė
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Dailės žodynas, atsakomoji redaktorė J. Mulevičiūtė, Vilnius, 1999, p. 311.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Ilgojo kovos peilio makštys

20240219

Ilgojo kovos peilio makštų fragmentų buvo rasta 2006 m. atliekant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų pietinio korpuso prieigų archeologinius tyrimus. Remiantis dirbinio matmenimis ir forma, galima teigti, kad XIV a. antra puse datuojamos makštys buvo skirtos vienašmeniam šaltajam ginklui, tam tikro tipo ilgajam kovos peiliui (vok. Bauernwehr arba Hauswehr). 

Plačiau

Publikuota: 2017-01-02 00:15 Atnaujinta: 2017-01-02 00:16
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika