Tripusė liejimo formelė

Aktualu iki 2017-09-24

XV a.
Smiltainis
Plotis 48 mm, aukštis 28 mm
Blaževičius P., Bugys P. Vilniaus Žemutinės pilies teritorija. LDK valdovų rūmų rytų ir šiaurės korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. Ad–42.

Į šiaurę nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rytų korpuso 2008 m. buvo aptikta XV a. datuojama tripusė liejimo formelė. Ji pagaminta iš pilko smiltainio. Vienas formelės galas nudužęs, tačiau galima teigti, kad visose trijose jos plokštumose suformuotos liejimo įdubos. Pastarosios skiriasi savo dekoro formomis, tačiau turi ir kai ką bendra. Atsižvelgiant į išlikusią liejimo formelės dalį, galima manyti, kad joje buvo liejami karklo lapo formos dirbiniai, viename (ar dviejuose) gale užsibaigiantys skirtingų formų plokštele. Greičiausiai tai tam tikri apkalai ar pakabukai. Nė viena liejimo įduba nėra itin kruopščiai pagaminta, tačiau į akis krinta jų tarpusavio skirtumai. Atrodytų, kad tai skirtingu metu įvairių meistrų raižytos formos.

Vilniaus pilių komplekso teritorijoje randama nemažai su juvelyro dirbtuvėmis susijusių dirbinių – tai ir liejimo formos, tigliai, šlakas, nebaigti gaminti dirbiniai ir kt. Tad galima teigti, kad XIV–XV a. Žemutinėje pilyje turėjo aktyviai dirbti nemažas skaičius juvelyrų, liejusių įvairiausius papuošalus, dekoro elementus bei kitus dirbinius.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkas Mantvidas Mieliauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Žemės gaublys

20240429

Manoma, kad pirmieji gaubliai buvo sukurti daugiau nei prieš 2000 metų. Seniausio žinomo gaublio autoriumi laikomas graikų mokslininkas Kratetas Malietis (II a. pr. Kr.)

Plačiau

Publikuota: 2017-09-18 Atnaujinta: 2017-09-18 00:25
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika