XIV a. pab. – XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. LDK valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita, radinio inv. Nr. Ad-47
Į šiaurę nuo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų rytinio korpuso 2008 m. buvo rastos kelios Viduramžiais datuojamos liejimo formelės. Viena jų, beveik sveika dvipusė liejimo formelė, pagaminta iš tamsiai pilko smiltainio, jos ilgis 65 mm, plotis 49 mm. XIV a. pabaiga – XV a. pradžia datuojamos formelės viena pusė skirta trims aštuonialapiams žiedeliams lieti. Joje taip pat matyti dvi duobutės, skirtos sujungti su kita formelės dalimi. Kitoje formelės pusėje įrėžtas neaiškios paskirties trapecijos formos dirbinio vaizdas, jo platusis galas baigiasi 21 rutuliuku. Šioje pusėje išlikę ir du švino lydinio kaiščiai, skirti sujungti su kita formelės dalimi.
Kokia galėjo būti formelėje lietų dirbinių paskirtis? Atsižvelgiant į analogus, galima spėti, kad lieti žiedeliai galėjo būti naudojami ir kaip apsiuvai, ir kaip dekoratyvinių kniedžių galvutės. Trapecinio dirbinio paskirtis kol kas lieka neaiški.
XIV–XV a. Vilniaus Žemutinėje pilyje aktyviai dirbo nemažai juvelyrų, jie liejo įvairius papuošalus, puošybos elementus ir kitus dirbinius.
Daugiau apie Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje rastas liejimo formeles žr.:
https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/savaites-eksponatas/tripuse-liejimo-formele#.WcpHFFu0PIU
https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/savaites-eksponatas/ziedu-liejimo-formele#.WcpHI1u0PIU
https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/savaites-eksponatas/liejimo-formele#.WcpHMVu0PIU
Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Dailininkas Mantvidas Mieliauskas