Aktualu iki 2018-08-19

XVIII a. pab. – XIX a. I p.
Oda, tekstilė
Matmenys: aukštis apie 6 cm, pado (su smailia noselės dalimi) ilgis 28 cm
Ožalas E., Montvilaitė E., Žvirblys A. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Pietų korpuso prieigų archeologiniai tyrimai į rytus nuo Valdovų rūmų (trasa III) 2004–2006 m., radinio inv. Nr. 51, 125, 130, 131, 142.    
Restauravo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 477/14016 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Odos paviršiaus morfologinius tyrimus atliko Jurgita Kalėjienė, tyrimų Nr. ORN-20 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Siūlų pluošto ir tekstilės pamušalo morfologinius tyrimus atliko chemikė-technologė Medeina Steponavičiūtė, tyrimo Nr. KM-66 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Atskirų batelioIšliko visos odinės batelio dalys ir nedidelis tekstilinio pamušalo fragmentas – tai padėjo restauruoti dirbinį ir jam sugrąžinti pirminei artimą išvaizdą. Restauruojant atlikus tyrimus nustatyta, kad visos viršaus detalės išpjautos iš ožkos odos. Iš plonos ožkos odos pagaminta ir pado iškartos aptraukos detalė. Kitos apačios detalės, įklotė, padas ir pakala išpjauti iš tvirtesnės galvijų odos. Odinėms detalėms susiūti naudoti lininiai siūlai, o pamušalas buvęs iš medvilninio audinio. Batelis su smailia nosele, priekis puoštas dekoratyviniu karpytu liežuvėliu. Jis be pakulnės – tik su 2,5 mm storio pakala kulno dalyje. Batelio padas neprofiliuotas dešinei ar kairei kojai. Dirbinio siūlės itin dailios, dygsniai tolygaus ilgio. Visi šie charakteringi požymiai leidžia batelį datuoti XVIII a. pabaiga – XIX a. pirma puse.

Tokie bateliai tapo madingi po Prancūzijos revoliucijos, įnešusios nemažai pokyčių į įvairias gyvenimo sritis, taip pat ir į mados pasaulį. Perversmas įvyko ir vyrų, ir moterų kostiumuose. Moterų aprangoje atsisakyta daugelio „senojo režimo“ atributų – korsetų, pasijonių, įmantrių šukuosenų ir avalynės su užsegimo dirželiais, surištais kaspinu arba susegtais puošnia sagtimi, su aukštomis pakulnėmis, kurios buvo ypač madingos XVII–XVIII amžiuje. Vyrai pakulnių atsisakė jau XVIII a. viduryje, o moterų avalynės pakulnės vis žemėjo, kol apie 1800 m. pasidarė madinga lygiapadė avalynė. Aukštakulniai nepasirodė Vakarų Europos mados arenoje ištisą pusšimtį metų. Taip pat moterų kostiumą stipriai paveikė ir tai, kad XVIII a. pabaigoje pradėta ypač žavėtis Antika: imtos dėvėti plonos lengvų audinių suknelės, prie kurių buvo derinama ir avalynė – lengvi įsispiriami bateliai lanksčiu padu. XIX a. pirmaisiais dešimtmečiais buvo madingos smailios moterų plokščiapadžių batelių noselės, o vėliau išpopuliarėjo bateliai bukomis noselėmis, primenantys balerinų puantus. XIX a. pirmoje pusėje bateliai buvo puošiami nedideliais akcentais priekyje: kaspinėliais, kutais ir pan. Prabangos ir puošnumo troškimas būdavo patenkinamas ir naudojant brangesnes medžiagas – pavyzdžiui, siuvinėtus audinius, dažytą, įspaudais ornamentuotą arba kitaip puoštą odą:
http://manchesterartgallery.org/collections/search/collection/?id=1947.933,
http://objektkatalog.gnm.de/objekt/T2409,
https://digitaltmuseum.no/011023121491/sko.

XVIII–XIX a. avalynė ir jos detalės gana reti Lietuvos archeologinėje medžiagoje. Nedaug išlikę ir šio laikotarpio istorinių kostiumų. Tad Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje rastas batelis yra vertingas ir įdomus to meto Vilniaus miestiečių apavo pavyzdys.

Radinys eksponuojamas Valdovų rūmų muziejaus istorinės ir architektūrinės raidos ekspozicijoje.

Medžiagą parengė Jurgita Kalėjienė
Fotografai Vytautas Abramauskas, Jurgita Kalėjienė (prieš ir per restauravimą)

Panaudota literatūra
„All About Shoes“, in: allaboutshoes.ca, http://www.allaboutshoes.ca/en/index.php [žiūrėta 2018-06-15].
Goubitz O., Van Driel-Murray C., Groenman van Waateringe W. Stepping Through Time: Archaeological Footwear from Prehistoric Times until 1800, Zwolle, 2007.
Idzelytė-Dautartienė V. Kostiumo istorija, Vilnius, 2009.
Puškorius A. „Senojo odinio apavo terminija“, in: Lietuvos archeologija, t. 30, Vilnius, 2007, p. 229–256.
„The John Bright Historic Costume Collection Revealed“, in: thejohnbrightcollection.co.uk, https://www.thejohnbrightcollection.co.uk/about/ [žiūrėta 2018-06-01].
Кибалова Л., Гербенова О., Ламарова М. Иллюстрированная энциклопедия моды, Прага, 1988.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dantų šepetėliai

20240513

2004–2005 m. vykdant archeologinius tyrimus šiaurinėje Valdovų rūmų pusėje, II oficinoje, kur, kaip manoma, yra buvę dvariškių rūmai, viršutiniame, maišytame sluoksnyje rasta XIX–XX a. dirbinių. Dalis jų – kauliniai daiktai, daugiausia sietini su buitimi ir asmens higiena. Tarp jų aptikti ir du dantų šepetėliai.

Plačiau

Publikuota: 2018-08-13 Atnaujinta: 2018-07-25 09:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika