Aktualu iki 2019-02-17

XVIII a.
Dramblio kaulas
Dirbinio ilgis 8,1 cm, aukštis 6,1 cm
Kuncevičius A., Tautavičius A., Urbanavičius V. Vilniaus Žemutinės pilies rūmų teritorijos 1989 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. VRA 3/OG 3:19 (20).

Šukos rastos 1989 m. atliekant Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijos archeologinius tyrimus. Jos beveik sveikos, pagamintos iš dramblio kaulo. Šukos dvipusės, vienoje dalyje yra retesni dantukai, o kitoje – tankesni.

Tankesni dantukai padėdavo iš plaukų išsišukuoti parazitus, kurių turėjo ne tik paprasti žmonės, bet ir aukštesnio socialinio sluoksnio asmenys. Vokiečių gamtininkas Georgas Forsteris (Georg Forster, 1754–1794) kelerius metus dirbo Vilniaus universitete. Savo laiškuose jis stebėjosi, o gal ir baisėjosi tokiais šio miesto gyventojų įpročiais: „Lenkės panelės šukuojasi plaukus per langą, lydamos savo „plaukų gyventojomis“, o kavalieriai su Stanislovo ordinu šnypščiasi nosį tarp pirštų.“

Apie kaulines šukas buvo rašyta anksčiau

Medžiagą parengė Eglė Zaveckienė
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra
Georgo Forsterio laiškai iš Vilniaus, sudarė, iš vokiečių kalbos vertė ir paaiškinimus rengė J. Kilius, Vilnius, 1988.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vaistinės indas albarelas

20241007

Tyrinėjant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus ir jų aplinką rasta nemažai artefaktų, susijusių su sveikatos priežiūra bei gydymu. Tarp tokių radinių yra kelios dešimtys nedidelių molinių vaistų indelių.

Plačiau

Publikuota: 2019-02-11 Atnaujinta: 2019-01-23 11:44
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika