Aktualu iki 2020-05-10

Nyderlandai, apie 1650 m.
Ąžuolas, juodmedis, geležis; profiliavimas, drožyba, kalstymas
Matmenys: 201 x 158,4 x 64 cm
Inv. Nr. VR-280

Eksponatą 2008 m. kovo 14 d. antikvariate „Kunst en Antiek Wim Jaarsma“ (Nyderlandai) būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. 2009 m. gegužės 27 d. jis perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

XVII a. Nyderlandai išgyveno ypatingo klestėjimo laikotarpį, kuris pagrįstai vadinamas aukso amžiumi. Valstybė praturtėjo pirmiausia dėl pasaulinės prekybos, nes tiek iš savo kolonijų, tiek iš kitų tolimųjų kraštų į Nyderlandų uostus atkeliavusiomis prekėmis aprūpino beveik visą Europą. Palaipsniui olandų namuose vis dažniau atsirasdavo prabangos prekių, tokių kaip paveikslai, iš Rytų atkeliavusios porcelianinės vazos ir puošnūs baldai, kurie kartais kainuodavo panašiai kaip geri tapybos darbai.

Maždaug iki XVII a. pradžios Amsterdame ir kituose Nyderlandų miestuose buvo populiarūs nedideli baldai, tokie kaip skrynios ir bufetai. Tačiau nuo XVII a. pradžios skrynias vis dažniau ėmė keisti spintos, vadinamos kast (ol. kast – „spinta“). Jos išsiskirdavo savo dydžiu ir dominuodavo gana nedideliuose kambariuose, o kartu buvo daug praktiškesnės už skrynias. Spintose dažniausiai laikyti drabužiai ir patalynė. Tokios spintos neretai būdavo perkamos arba užsakomos vestuvių proga, taip pat manoma, kad jos galėjo atlikti kraičio skrynios funkciją arba būdavo dovanojamos vestuvių proga. Šie baldai buvo pastatomi reprezentacinėje namų dalyje, esančioje arčiau gatvės. Čia buvusiuose kambariuose buvo įrengiamos dirbtuvės arba darbo kabinetai, tad didelė ir puošni spinta neretai darydavo įspūdį svečiams, rodė savininko statusą bei turimus turtus.

Savotiškas fenomenas, bylojantis apie tai, kad miestiečiai praturtėjo ir išaugo baldų poreikis, buvo XVI a. pabaigoje Amsterdame įkurtas Kistenmakerspand (verčiant pažodžiui, „skrynių gamintojų namas“). Buvusioje koplyčioje buvo įrengta erdvė, kurioje per kelis aukštus Šv. Juozapo gildijos nariai galėjo eksponuoti pagamintų baldų pavyzdžius. Meistrų skaičius XVII a. sparčiai išaugo, manoma, kad apie 1600 m. Amsterdame jų galėjo būti apie 30–50. Olandiškų baldų gamybai didelę įtaką darė leidiniai, kuriuose buvo publikuojami dailininkų, tokių kaip Paulius Fredemanas de Frisas (Paul Vredeman de Vries, 1567–1617), sukurti baldų dizaino pavyzdžiai.

Kaip ir būdinga šiam regionui, Nyderlanduose baldai dažniausiai gaminti iš ąžuolo medienos. XVII a. baldams dekoruoti imtos naudoti nedidelės detalės iš prabangios atvežtinės juodmedžio medienos, į Amsterdamą ji nuolat pradėta tiekti nuo 1602 m., įsteigus Olandų Rytų Indijos bendrovę. Maždaug XVII a. ketvirtajame dešimtmetyje imtos gaminti ypač puošnios ir prabangios spintos iš atvežtinės medienos, atplukdomos iš Nyderlandų kolonijų, buvusių Pietų Amerikoje ir Azijoje, – juodmedžio, palisandro, raudonmedžio.

Valdovų rūmų muziejuje saugoma spinta greičiausiai buvo sukurta Olandijoje arba Fryzijoje apie 1650 metus. Tai dviejų dalių ąžuolinė spinta su keturiomis durelėmis. Viršuje esantis karnizas puoštas drožinėtais augaliniais motyvais su vaza centre. Baldo drožybą papildo stačiakampės ir apskritos juodmedžio plokštelės. Trys piliastrai su giliomis kaneliūromis, kurios papuoštos juodmedžio detalėmis, dalina centrinę spintos dalį į dvi dalis. Viršutinėje yra dvejos kvadratinės durelės, jų viduryje – įrėmintas augalinis ornamentas, papildytas juodmedžio plokštelėmis. Žemiau yra analogiškai dekoruotos didesnės pailgos dvejos durys. Svarbi dalis, būdinga XVII a. vidurio olandiškoms spintoms, – apačioje esantys du stalčiai.

Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra ir šaltiniai
Baarsen R. Furniture in Hollandʼs Golden Age, Amsterdam, 2007, p. 9–59, 81.
Colsman E. Schnellkurs Möbel, Köln, 2005, S. 58–61.

Das Kunstgewerbemuseum Dresden. Von der Vorbildersammlung zum Museum. 1876–1907, Eurasburg, 1998, S. 52–53.
„A Buffet and a cupboard“, in: collections.vam.ac.uk, http://collections.vam.ac.uk/item/O111686/a-buffet-and-a-cupboard-furniture-design-vredeman-de-vries/ [žiūrėta 2020-04-17].
„Cupboard“, in: collections.vam.ac.uk, http://collections.vam.ac.uk/item/O299361/cupboard-unknown/ [žiūrėta 2020-04-14].

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kaltropas (keturspyglis)

20250120

 Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų fonduose yra saugomas 1996 m. surastas kaltropas. Vykdant archeologinius tyrimus būsimo paminklo Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Gediminui vietoje, Katedros aikštėje Vilniuje, XVII a. vidurio kultūriniame sluoksnyje rastas kaltropas greičiausiai mena kovas dėl Vilniaus, vykusias tarp Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės ir maskvėnų kariuomenių 1655–1661 metais.
 

 

 

Plačiau

Publikuota: 2020-05-04 Atnaujinta: 2020-05-05 08:19
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika