Briaunotas gintaro karoliukas

Aktualu iki 2022-07-24
XIII a. pab. – XIV a. I ketv.
Karoliuko skersmuo 1 cm, aukštis 0,7 cm
Blaževičius P. Vilniaus pilių teritorijos su įtvirtinimais, pastatais ir jų liekanomis (u. k. 1791) (Vilniaus m.) detaliųjų archeologinių tyrimų 2019–2020 m. ataskaita, radinio inv. Nr. 1537.
 
Konservavo dr. Medeina Steponavičiūtė
Dendrochronologinius tyrimus atliko dr. Rūtilė Pukienė (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
 
Vilniuje Viduramžių laikotarpiu datuojama daugiau kaip trys dešimtys dirbinių iš gintaro ir daugiau kaip pusė tūkstančio gintaro žaliavos bei apdirbtų (brokuotų, nebaigtų gaminti) fragmentų, rastų atliekant archeologinius tyrinėjimus. Tai karoliai, kryželiai, žiedas, antropomorfinės skulptūrėlės. Šie dirbiniai nėra dažni tiek miestuose, tiek periferijoje.
XIII a. pabaigoje – XIV a. pirmame ketvirtyje gintaro dirbinių rasta ir Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje. Tai pavieniai gintaro fragmentai bei keli karoliukai. Vienas jų – briaunotas, keturkampe plokštuma, kurios kampai sudaro nuožulnius trikampius, aprėminančius šonuose esančius rombus. Jis kruopščiai apdirbtas. Panašus briaunotas karoliukas žinomas iš Klaipėdos pilies, tik jis datuojamas XIV–XV a. ir yra didesnis. 
XIV a. pabaigoje Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje buvo gintaro dirbtuvės – rastas kultūrinis sluoksnis su daugiau nei puse tūkstančio smulkių gintaro fragmentų, karolių ruošinių. Čia taip pat aptikta ir gatavų XIV a. pabaiga – XV a. pradžia datuojamų dirbinių – briaunotų, ovalių bei kitokių formų karolių, antropomorfinių skulptūrėlių, gintarinis žiedas. Neatmestina galimybė, kad minėti dirbiniai galėjo būti pagaminti šiose dirbtuvėse.
 
Įspūdingas, masyvus, bet mažo vidinio skersmens gintarinis žiedas iš Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos: https://www.valdovurumai.lt/lankytojams/savaites-eksponatas/gintarinis-ziedas#.WXG5i9SLTeg
 
Medžiagą parengė Rasa Gliebutė
Fotografas Vytautas Abramauskas
 
Naudota literatūra
Bogužaitė-Talačkienė S. „Gintaro tradicija viduramžių Klaipėdos Vokiečių ordino ir Prūsijos kunigaikštystės kontekste iki XVI a. antrosios pusės“, in: Klaipėdos pilis: tyrimai ir šaltiniai, Klaipėda, 2019.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Adatos

20240916

Seniausios adatos – kaulinės, naudotos nuo Akmens amžiaus (taip pat ir Viduramžiais). Metalinės adatos gamintos nuo Bronzos amžiaus.
Adatų archeologai randa tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek moterų, vaikų, vyrų kapuose. Tradicija įdėti adatas ir adatines laidojant buvo žinoma ir kitur, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Ji išsilaikė iki pat XX a. pradžios. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniuose šaltiniuose taip pat užfiksuotas paprotys įdėti adatų ir siūlų laidojant moteris.

Plačiau

Publikuota: 2022-07-18 Atnaujinta: 2022-07-14 07:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika