Muziejų naktis Valdovų rūmuose: Barokas

Renginio data: 2025m.Gegužės0517 d. - 18:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų muziejus
ĮĖJIMAS Į MUZIEJŲ NUO 18.00 VAL. NEMOKAMAS
Paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami 23.00 val.
Muziejaus ekspozicijos dirba iki 24.00 val.
 
Muziejus – ne tik eksponatų saugykla! Tai erdvė, kurioje galima mokytis, tyrinėti, tobulėti. Švenčiant Tarptautinę muziejų dieną Valdovų rūmų muziejus kviečia giliau pažinti Baroko epochą specialiai šiai progai parengtoje paskaitoje ir ekskursijoje, pasigrožėti muziejuje saugomomis Baroko vertybėmis, šio laikotarpio dailininkų darbais, meistriškai išaustais gobelenais, pasiklausyti barokinės muzikos. Pažintį su šia epocha vainikuos Motiejui Kazimierui Sarbievijui ir Baroko literatūros metams skirta dviejų poeto knygų paroda.
 
Baroko kelio temą pratęs Tarptautinės muziejų nakties renginių programa. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje lankytojų lauks Baroko „šortai“ – pirmą kartą per muziejaus istoriją Valdovų rūmų muziejininkų parengtų devynių trumpų pasakojimų ir pokalbių apie Baroko epochą turnyras, lydimas šio laikotarpio muzikos. Baroko „šortai“ – tai unikali galimybė daugiau sužinoti apie valdovo dvarą ir jo kasdienybę, karalaičių keliones ir vedybinius ryšius, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų plėtrą ir jų interjerų puošybos istoriją, Baroko epochos inovacijas valdovo dvare bei Tvano pasekmes barokiniam paveldui. 

Motiejui Kazimierui Sarbievijui ir Baroko literatūros metams skirta dviejų poeto knygų paroda (II maršrutas)
Parodos lankymas iki 18.00 val. nėra nemokamas. 
 
Parodoje eksponuojamos Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) knygos: 1632 m. Antverpene išleistas populiaraus poeto rinkinio „Keturios lyrikos knygos“ (Lyricorum libri IV) leidimas, kurio titulinį lapą puošia Antverpeno raižytojo Kornelio Galio (Cornelis Galle, 1576–1650) grafikos darbas, sukurtas pagal Peterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens, 1577–1640) piešinį, ir rinktinė „Giesmės“ (Carmina), išleista Paryžiuje 1759 m., kurią Valdovų rūmų muziejui 2014 m. padovanojo prof. dr. Kęstutis Paulius Žygas (JAV).
 
Paroda veiks Valdovų rūmų muziejaus Barokinėje valdovo bibliotekoje iki 2025 m. gruodžio 31 d.
 
Plačiau apie leidinius rasite čia:

14.0015.30 Paskaita „Keli Baroko epochos kultūros ir architektūros fenomenai Valdovų rūmuose“ (Valdovų rūmų muziejaus Renginių salė)
Lektorius dr. Vydas Dolinskas (Valdovų rūmų muziejaus generalinis direktorius)
 
Ankstyvojo Baroko laikais Vilniaus rūmai buvo tapę mėgstama ir dažnai lankoma Vazų dinastijos valdovų, o ypač Vladislovo Vazos, rezidencija. Įgavę barokinių architektūros bruožų, Vazų laikų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai tapo ir epochai būdingų europinių kultūros bei meno naujovių adaptacijos ir sklaidos centru. Valdovų dvaro teikiamomis galimybėmis naudojosi Lietuvos didikai ir Bažnyčios hierarchai. Kai kurie ankstyvojo Baroko kultūros fenomenai XVII a. pirmoje pusėje liudijo Vilnių buvus svarbiu Europos kultūros centru.
Paskaitoje bus siekiama atkreipti dėmesį į Valdovų rūmų raidą ir kaitą Baroko epochoje, taippat pristatyti epochai būdingus ryškiausius kultūrinius fenomenus, kurie skleidėsi šių rūmų aplinkoje.
 
Paskaita nemokama, tačiau būtina išankstinė registracija
Renginys yra Muziejų kelio „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“ programos dalis. 

16.0017.00 Ekskursija Baroko epochos paveldas Valdovų rūmuose
 
Teminė ekskursija su Valdovų rūmų muziejaus generaliniu direktoriumi dr. Vydu Dolinsku
 
Registracija bus atidaryta gegužės 7 d. 
Ekskursija yra Muziejų kelio „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“ programos dalis. 

MUZIEJŲ NAKTIES PROGRAMA 
 
19.00–22.00 val. BAROKO „ŠORTAI“ / BAROKO SHORT’AI (Valdovų rūmų muziejaus Didžioji renesansinė menė)
 
Muzikos lydimi trumpi pasakojimai ir pokalbiai apie Baroko epochą Lietuvoje. Moderuoja dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Lirija Steponavičienė, Ignas Račickas
 
Programa
Pirmas veiksmas
19.00–20.00 val.               
1. „Pažintis su Baroko epochos Europa: viena karalaičio Grand Tour istorija“
Lektorius Dalius Avižinis
2. „Vazų tagai Vilniaus Žemutinės pilies architektūroje“
Lektorius Gintautas Striška
3. „Nuo Lietuvos iki Japonijos: Trojos karo istorijos gobelenų paslaptys“
Lektorė Milda Samulionytė-Zikarienė
4. Baroko muzika
Muzikuoja Skirmantė Kirkliauskaitė (klavesinas)
 
Antras veiksmas
20.00–21.00 val.
1. „Baroko nuotakos Vazų dvare“
Lektorė dr. Nelija Kostinienė
2. „Tvano istorija: Vilniaus pilys XVII a. viduryje“
Lektorė Inga Šildiajevaitė
3. „Baroko epochos krosnys Vilniaus Žemutinėje pilyje“
Lektorius Egidijus Ožalas
4. Baroko muzika
Muzikuoja Skirmantė Kirkliauskaitė (klavesinas)
 
Trečias veiksmas
21.00–22.00 val.
1.  „Dvaro šventės Vazų valdymo metais“ 
Lektorė dr. Nelija Kostinienė
2. „Nuo valdovų iki miestiečių žiedų: aukso ir turkio istorijos“
Lektorė dr. Rasa Gliebutė
3. „Nyderlandų aukso amžiaus baldai: Baroko įmantrumas Valdovų rūmuose“
Lektorius Dalius Avižinis
4. Baroko muzika
Muzikuoja Skirmantė Kirkliauskaitė (klavesinas)

20.00–20.45 ir 21.0021.45 val. Tylioji diskoteka „Nuo Baroko iki pankroko“ (Valdovų rūmų muziejaus Didysis kiemas)
 
Jau antrus metus iš eilės Muziejų naktį Valdovų rūmų muziejus užbaigs su didelio pasisekimo sulaukusia „Tyliąja diskoteka“ – ir šiemet kvies užsidėti ausines bei judėti pasirinktu ritmu. Gal jums patinka „Eurovizijos“ dainų konkurso ir kiti laiko patikrinti hitai? Mėgstate pankroką ar roką ir norite papurtyti galvas neįprastoje – rūmų – aplinkoje? O gal norite suktis didžėjaus sumiksuotais Baroko muzikos ritmais? Patinkančią melodiją ras kiekvienas.
 
Čiupkite už parankės draugę ar draugą ir susitikime Valdovų rūmuose, kur judėsime šokio žingsniu nuo Baroko iki pankroko!
 
Diskotekos pradžia 20.00 val. ir 21.00 val. (du seansai)
Kviečiame atvykti 15 minučių iki renginio pradžios. Parodžius bilietą, bus išduotos belaidės ausinės, kurias reikės grąžinti paliekant renginio vietą.
 
Trukmė 45 min.
 
Kaina 10 Eur. Bilietą galima įsigyti internetu (bilietai į 20 val. diskoteką / bilietai į 21 val. diskoteką) ir Valdovų rūmų muziejaus kasose.
 
Renginys fotografuojamas

KITA MUZIEJŲ NAKTIES PROGRAMA
 

18.00–24.00 val. Paroda „Pidhircių rūmai. Istorija ir meno kolekcijos“ (IV maršrutas)
Tarptautinėje parodoje „Pidhircių rūmai. Istorija ir meno kolekcijos“ Lietuvos visuomenei ir sostinės Vilniaus svečiams pristatomas Ukrainos paveldo europinis deimantas. Tai neįkainojamas, geografiškai nutolęs, bet ypač reikšmingas bendras Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos kultūros objektas – Pidhircių rezidencija ir įstabūs jos istorinių kolekcijų lobiai. Šiandien jie pasklidę ir saugomi net keliuose Ukrainos bei Lenkijos muziejuose. Bene didžiausia ir vertingiausia kolekcijų dalis atsidūrė Lvivo nacionalinėje Boryso Voznyckio dailės galerijoje ir Lvivo istorijos muziejuje. Abu šie muziejai – ilgamečiai Valdovų rūmų muziejaus partneriai, dalyvavę daugelyje parodinių projektų, tačiau tokio masto vienos rezidencijos kolekcijos pristatymas rengiamas pirmą kartą. Iki šiol Lietuvoje vykusiose teminėse parodose buvo eksponuojamos tik pavienės Pidhircių rinkinių vertybės.
Daugiau apie parodą 

18.00–24.00 val. Paroda „Atsivėrimai. Iš Lietuvos banko dailės rinkinio“
Lietuvos banko dailės rinkinys – mažai žinomas ar juolab matytas. Ši paroda Valdovų rūmuose – unikali galimybė pamatyti nedidelę dalį iš beveik 200 Lietuvos banko dailės kūrinių, plačiajai visuomenei jie pristatomi pirmą kartą.
Parodoje atrasite geriausius tarpukario ir šiuolaikinių Lietuvos dailininkų darbus: Petro Rimšos, Antano Žmuidzinavičiaus, Justino Vienožinskio, Augustino Savicko, Jono Švažo, Adomo Galdiko, Juozo Mikėno, Dalios Kasčiūnaitės ir kitų darbus.
Daugiau apie parodą

Publikuota: 2025-04-11 14:29 Atnaujinta: 2025-04-18 14:52
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika