Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas ir Valdovų rūmų muziejus maloniai kviečia į Kęstučio Gudmanto parengtos šaltinių publikacijos „Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštis“ pristatymą
Dalyvaus knygos parengėjas Kęstutis Gudmantas, recenzentai – Nadežda Morozova, Mintautas Čiurinskas, taip pat Vytautas Ališauskas ir Vykintas Vaitkevičius.
Pokalbį moderuos Darius Kuolys
„Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraštis“ – tai pirmoji Lietuvos istorija nuo legendinių ištakų. Skaitytojui pateikiamas kruopštus mokslinis metraščio tyrimas, atidžiai parengtas šaltinio perrašas ir puikus, metraštinio pasakojimo teksto specifiką ir tam tikrą ritmą išsaugantis lietuviškasis vertimas su vertingais komentarais. Knyga suteikia progą susipažinti su trijų lietuviškųjų metraščių kūrybos „etapuose“ gimusių tekstų santykiu, matyti, kaip jie pildėsi legendiniais ir istoriniais faktais, stebėti nuolatinio tobulinimo, gludinimo procesą.
Viduriniajame sąvade legendiniai ir istoriniai siužetai suliejami į ištisinį istorinį naratyvą, dėl Lietuvos kultūrinės specifikos surašytą rusėnų kalba. Tad turime koreliuojantį su kitomis Europos šalimis, bet kartu labai įdomų europinį reiškinį, Šiaurės Renesanso šalies fenomeną su įžvelgiamu turtingu viduramžišku šio labai savito krašto kultūriniu šleifu. Vaizdžiai tariant, būtent iš šios knygos, joje publikuojamo metraštinio pasakojimo, skaitytojas sužinos, kada pirmą kartą kunigaikščio Gedimino sapne ant Vilniaus kalvos užkaukė didžiulis geležinis vilkas ir kas dėjosi paskui. Šis leidinys bus etapinis veikalas Lietuvos istoriografijos istorijos tyrimuose, tikslins mūsų supratimą apie vieningo Lietuvos istorijos pasakojimo susidarymą.“
Iš dr. Mintauto Čiurinsko recenzijos
„...didysis kunigaikštis Gediminas išjojo į medžioklę už keturių mylių nuo Trakų ir surado gražų kalną prie Vilnios upės, ant kurio surado didelį žvėrį taurą, ir nukovė jį ant to kalno, kur dabar vadinamas Tauro kalnu. Ir buvo labai vėlus metas joti į Trakus, ir apsistojo Šventaragio pievoje, kur degindavo pirmuosius didžiuosius kunigaikščius, ir čia apsinakvojo. Ir jis ten bemiegodamas susapnavo sapną, kad ant kalno, kurį vadino Kreivuoju, o dabar Plikuoju, stovi didžiulis geležinis vilkas, o jame staugia tarsi šimtas vilkų; ir pakirdęs iš savo sapno tarė savo burtininkui, vardu Lizdeika, kuris buvo surastas erelio lizde (ir buvo tas Lizdeika Gedimino aukščiausiasis burtininkas ir pagonių šventikas): „Sapnavau aš keistą sapną“, ir papasakojo jam viską, ką sapne regėjo. Ir tas Lizdeika valdovui tarė: „Kunigaikšti, geležinis vilkas reiškia, kad čia stovės sostinė, o kad viduje staugia, tai jos šlovė sklis po visą pasaulį.““
Iš Lietuvos ir Žemaičių Didžiosios Kunigaikštystės metraščio
Renginio organizatorius – Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas
Renginio partneris – Valdovų rūmų muziejus
Knygos leidybą finansavo Lietuvos mokslo taryba
Renginys nemokamas, maloniai kviečiame registruotis