TARPTAUTINIO THOMO MANNO FESTIVALIO KONCERTAS VALDOVŲ RŪMUOSE

Renginio data: 2023m.Kovo0329 d.18:00 - 19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė
Renginio tipas:
Koncertas
Nors iki Tarptautinio Thomo Manno festivalio Nidoje liko dar daugiau kaip trys mėnesiai, šis renginys jau dabar džiaugiasi Valdovų rūmų suteikta galimybe pasisvečiuoti Vilniuje. Primintina, jog šįmet festivalis vyks liepos 15-22 dienomis Nidoje ir švęs XXVII-ąjį gimtadienį. Šias aštuonias dienas plėtosis intensyvus žodžio, muzikos, kino ir dailės renginių polilogas, o visus aštuonis vakarus suvienys kamerinės muzikos koncertai. 
 
Šio koncerto programa sudaryta specialiai Valdovų rūmams. Joje siekiama priminti praėjusį ir anonsuoti ateinantį Th. Manno festivalius. Siekiama priminti ir kai kuriuos būdingus festivalio muzikinės programos akcentus. Vienas jų - XIX – XX a. sankirtos muzikinis paveldas, mezgantis dialogą su Thomo Manno epocha. Kitas – festivalyje debiutuojantys įvairių kartų atlikėjai. Trečias – nebūtinai populiarūs, bet veikiau retai atliekami kūriniai. 
 
Apie tai ir šis koncertas. Pernai Th. Manno festivalyje debiutavęs pianistas Jonas Benjaminas Balsys, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos ketvirtakursis, skambins du Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ciklus – Mažają sonatą (VL 269 – 271, 1905 m.) ir ciklą Jūra (VL 317, 1908 m.). Vėliau susipažinsime su fleitos ir fortepijono duetu – tai Paulius Gefenas bei Morta Grigaliūnaitė, po netrumpų studijų užsienyje tęsiantys savo veiklą ir Lietuvoje. Jie atliks Prancūzijoje muzikinę veiklą puoselėjusio flamų kompozitoriaus Césaro Francko (1822 – 1890) žinomą kūrinį - Sonatą fleitai ir fortepijonui A-dur (kūrinio originalas - Sonata smuikui ir fortepijonui, bet skambės jos aranžuotė, atlikta Pauliaus Gefeno). Sonatos originalas sukurtas 1886 m., o pirmoji aranžuotė fleitai ir fortepijonui atlikta 1910 m. 
 
Koncertą užbaigs vieno žymiausių suomių nacionalinės mokyklos atstovų - Jean Sibelius‘o (1865 – 1957). Styginių kvartetas d-moll Voces intimae, op.56, sukurtas 1909 m. – tai mūsų publikai mažai pažįstama partitūra, kurią pagrieš Čiurlionio kvartetas, aktyviai dalyvausiantis 2023 m. Th. Manno festivalyje. 
 
Koncerto komentaro pabaigai norėtųsi pacituoti keletą sakinių iš žinomo Th. Manno romano „Daktaras Faustas“: „Tiesiog pasigardžiuodamas jis, būdavo, valandų valandas aiškina mokiniui, kaip prancūzai veikė rusus, italai – vokiečius, vokiečiai – prancūzus. Jis leisdavo Adrianui pasiklausyti, ką Gounod perėmė iš Schumanno, Cesaras Franckas – iš Liszto, kaip Debussy rėmėsi Musorgskiu, kur d‘Endi ir Chabrier persiėmę Wagnerio dvasia. Tokių mokomųjų pašnekesių tikslas buvo ir parodyti, kaip vien priklausymas tai pačiai epochai susieja tokius skirtingos prigimties kompozitorius kaip Čaikovskis ir Brahmsas. Krečmaras grodavo savo mokiniui tokias ištraukas iš vieno jų veikalų, kurias lygiai taip pat būtų galėjęs parašyti ir antras“. 
 

 Čiurlionis, Franckas ir Sibelius‘as priklausė tai pačiai epochai. Paieškokime paralelių ir skirtumų. 

 Koncerto programoje:
 
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875 – 1911). Mažoji sonata VL 269-271; Jūra mažų peizažų ciklas VL 317
Atlieka Jonas Benjaminas Balsys (fortepijonas)
 
César Franck (1822 – 1890). Sonata fleitai ir fortepijonui A-dur (Sonatos smuikui ir fortepijonui aranžuotė, atlikta Pauliaus Gefeno)
Atlieka Paulius Gefenas (fleita) ir Morta Grigaliūnaitė (fortepijonas)
 
Jean Sibelius (1865 – 1957). Styginių kvartetas d-moll „Voces intimae“, op.56
Atlieka Čiurlionio kvartetas: Jonas Tankevičius (I smuikas), Darius Dikšaitis (II smuikas), Gediminas Dačinskas (altas), Elena Daunytė (violončelė)
 
Koncertą veda muzikologė Vytautė Markeliūnienė
 

 

Renginio organizatorius:

VšĮ Thomo Manno kultūros centras
 
Partneriai:
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Neringos muziejai

Thomo Manno kultūros centro veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Publikuota: 2023-03-28 09:44 Atnaujinta: 2023-03-28 12:27
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika