Koncertas „Mistinės sužadėtuvės“

Renginio data: 2023m.Kovo0305 d.17:00 - 18:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė
Aktualu iki 2023-03-05
Pasakojimas apie pašaukimą vienuolystei pagal XVII a. italų moterų kompozitorių kūrybą
 
Renata Dubinskaitė, mecosopranas, programos autorė ir meno vadovė
Saulė Šerytė, mecosopranas
Elisa La Marca, archiliutnia (Italija)
Chloe Lucas, violonė (Prancūzija)
Ieva Saliete, vargonėliai / klavesinas (Latvija)
 
Savo žymiosios kelionės po Italiją metu Abiejų Tautų Respublikos valdovas Vladislovas Vaza (1632–1648) susipažino su kompozitore Frančeska Kačini (Francesca Caccini), ji specialiai jo vizito proga sukūrė operą „Rudžero išlaisvinimas iš Alčinos salos“ (1625). Tai buvo pirmoji muzikos istorijoje moters kompozitorės sukurta opera, arba dramma per musica. Kompozitorių Frančeskos Kačini ar Barbaros Stroci (Barbara Strozzi) vardus kai kam iš mūsų yra tekę girdėti, tačiau net dauguma muzikos profesionalų nustebs sužinoję, kiek daug kitų talentingų moterų kompozitorių kūrė ir spausdino savo kūrinius dar XVI–XVII a. Italijoje. Dominuojančiame muzikos istorijos pasakojime jų vardai net neminimi. Patriarchalinė to laiko socialinė struktūra, moterims leidusi tik du pasirinkimus (ištekėti arba išeiti į vienuolyną), lėmė, kad dauguma talentingų moterų kūrė ir muzikavo už uždarų vienuolynų sienų. Tačiau net ir čia buvo siekiama užgniaužti tikėjimo seserų saviraišką, leidžiant praktikuoti tik grigališkąjį choralą. Bažnyčios hierarchai įžvelgė pavojų muzikoje, kurioje vienuolės kūrėjos barokiškai aistringai perteikė meilę savo dieviškajam sužadėtiniui – Kristui. Iš tiesų kai kurių vienuolių sakralinės kompozicijos savo ekspresyvumu, jausmingumu nė kiek nenusileidžia pasauliečių autorių kūriniams apie žemiškąją meilę.
 
Programos pavadinimas „Mistinės sužadėtuvės“ yra amžinųjų vienuolystės įžadų metafora. Pašvenčiant merginą vienuolės gyvenimui vykdavo ir tebevyksta iškilmingos, vestuves primenančios apeigos su simboliniais ritualais ir muzika. Programos kūriniai susijungia į vientisą pasakojimą apie kelią nuo žemiškosios meilės iki dieviškosios meilės, pašaukimo vienuolystei ir pasišventimo mistiniam sužadėtiniui Kristui. Senosios muzikos dainininkės Renatos Dubinskaitės sukurta programa pristato net keturiolika XVII a. italų moterų kompozitorių (tai dar toli gražu ne visos žinomos to laiko kūrėjos), iš kurių net dešimt buvo vienuolės. Didžioji dalis kūrinių Lietuvoje nuskambės pirmą kartą. Šiai programai atlikti dainininkė sutelkė tarptautinę moterų senosios muzikos atlikėjų komandą, taip atkuriant muzikavimo tradiciją moterų vienuolynuose, kur groti ir dainuoti galėjo tik pačios seserys.
 

 
Dėl riboto vietų skaičiaus registracija į koncertą baigta.

 
Koncerto „Mistinės sužadėtuvės“ rengėjai, pristatydami klausytojams mažai pažintą Baroko epochos moterų muzikinę kūrybą, kartu kviečia giliau pažinti ir XVI–XVII a. Vakarų Europos dailės paveldą, eksponuojamą Valdovų rūmuose vykstančioje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos”. 
 
Pasibaigus renginiui klausytojai maloniai kviečiami aplankyti parodą.
 
Į koncertą prašom nesivesti ikimokyklinio amžiaus vaikų. Juos su visa šeima kviečiame į edukacinius užsiėmimus Valdovų rūmuose.
 

Prieš koncertą, kovo 3 d. 17 val., programos autorė kviečia į paskaitą apie XVII a. italų moteris kompozitores, joje galėsite detaliau susipažinti su jų gyvenimu ir kūryba. 
Paskaitos įrašas

Dainuojamieji tekstai
Renginio programėlė


Renginio partneris – VšĮ „Tempo primo”
 
Tarptautinį Marco Scacchi senosios muzikos festivalį Vilniuje finansuoja Lietuvos kultūros taryba
 
Publikuota: 2023-02-15 11:50 Atnaujinta: 2023-03-05 15:42
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika