Paskaita „JAV lietuviai ir jų paramos Lietuvai istorija“

Renginio data: 2021m.Rugsėjo0907 d.18:00 - 19:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija
Aktualu iki 2021-09-07
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Kviečiame apsilankyti renginyje gyvai ir virtualiai. Norintiesiems atvykti į Valdovų rūmus – privaloma registracija. Renginys taip pat bus tiesiogiai transliuojamas numatytu laiku Valdovų rūmų muziejaus paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ – https://www.facebook.com/valdovurumai

Paskaitoje pristatomos lietuvių emigracijos priežastys ir raida XIX–XXI amžiuje, išryškinamos pagrindinės išeivijos bangos ir jų specifika. Remiantis naujausiais tyrimais, supažindinama su lietuvių įsikūrimu JAV, lietuviškų centrų susidarymu, religine ir kultūrine veikla (lietuviškų parapijų kūrimu, organizacijų steigimu, laikraščių ir knygų leidyba). Ypatingas dėmesys skiriamas JAV lietuvių paramos Lietuvai tradicijai atskleisti: pristatoma išeivijos kultūrinė ir propagandinė pagalba carinės Rusijos valdomai Lietuvai ir jos gyventojams, politinė ir finansinė parama atsikuriančiai Lietuvai po 1918 m., Lietuvos tautininkų valdžios pastangos remti išeiviją. Taip pat išskiriama JAV lietuvių veikla laisvinant Lietuvą sovietinės okupacijos laikotarpiu, pasakojama apie BALF’o vaidmenį, JAV lietuvių bandymą palaikyti ryšius su LTSR gyventojais, siekį remti gimines ir artimuosius bei kitą išeivijos veiklą.
Paskaitos pabaigoje bus kalbama apie Lietuvos ir išeivijos ryšius po Kovo 11-osios – materialinės paramos tradicijos išsaugojimą (paramą švietimui, kultūrai ir valdžios įstaigoms) bei išeivių pastangas padėti Lietuvai tapti NATO ir Europos Sąjungos narėmis. Aptarus naujųjų JAV lietuvių veiklą ir jų organizacijas, pristatoma Lietuvos valdžios dėmesio išeivijai problema.

Pranešėjas – prof. dr. Juozas Skirius (Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvių išeivijos institutas)

Po paskaitos vyks parodos katalogo „VARDAN LAISVOS LIETUVOS. JAV lietuvių paramos Lietuvai tradicija“ sutiktuvės.
Katalogą pristatys jo sudarytojos dr. Živilė Mikailienė ir Gintarė Džiaugytė.  

Daugiau informacijos apie parodą

Publikuota: 2021-07-07 10:41 Atnaujinta: 2021-08-27 12:17
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika