Virtuali paskaita „Lietuviški pėdsakai Kristaus gimimo vietoje. Po 400 metų rasta Radvilos Našlaitėlio dovana Betliejaus bazilikai“

Renginio data: 2020m.Gruodžio1226 d.16:00 - 16:50 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2020-12-26
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Virtuali paskaita bus tiesiogiai transliuojama numatytu laiku Valdovų rūmų muziejaus paskyroje socialiniame tinkle„Facebook“: https://www.facebook.com/valdovurumai

Šiuo sudėtingu pandemijos ir suvaržymų laikotarpiu, bet kartu vilties teikiančių Kalėdų, Jėzaus Gimimo šventės, metu, maloniai kviečiame drauge bent jau virtualiai ir mintimis šios virtualios paskaitos forma aplankyti mūsų Išganytojo gimimo vietą – Betliejų, Jo kankinystės ir prisikėlimo miestą Jeruzalę. Taip pat pasekti pirmojo lietuvių piligrimo Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio pėdsakais Šventojoje Žemėje, prisiminti jo dovanas, skirtas Dievo garbei, pasigėrėti išlikusia taure su patena, skirta Betliejaus bazilikai, pasistengti įminti bent kelias šios lituanistinės vertybės istorinio likimo paslaptis.

Lygiai prieš metus Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre buvo surengta didžiulė tarptautinė paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“. Šioje parodoje, greta kitų ypatingų Radvilų giminės relikvijų ir istorinių vertybių, buvo rodoma ir Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio taurė su patena, 1583 m. dovanota Betliejaus bazilikai. 400 metų apie šią taurę ir jos likimą nieko nežinota. Ji visiškai neseniai buvo atrasta ir identifikuota Jeruzalėje, o Vilniaus parodoje pirmą kartą parodyta viešai. 400 metų nežinioje buvusi M. K. Radvilos Našlaitėlio taurė buvo viena iš parodos sensacijų.

Taurės ir patenos užsakovas buvo kunigaikštis Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis (1549–1616) – vienas žymiausių visų laikų Lietuvos valstybininkų, politikų, diplomatų, kultūrininkų, meno ir mokslo mecenatų, Bažnyčios rėmėjų, miestų kūrėjų. Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis gyvos Radvilų giminės tradicijos laikomas iškiliausia šios kunigaikščių giminės asmenybe, prieš kurią nublanksta net Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė Barbora Radvilaitė (1520/1523–1551).

Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, manoma, buvo pirmasis lietuvių piligrimas, aplankęs Šventąją Žemę ir palikęs visoje Europoje žinomą šios kelionės aprašymą, kuris kelis šimtmečius buvo tikru bestseleriu. Jeruzalėje kunigaikštis įvesdintas į Kristaus Kapo riterių ordiną. Kelionės į Šventąją Žemę metu jis buvo Lietuvos valstybės vyriausybės formalus vadovas – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didysis maršalka. Įvairiais laikotarpiais Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis buvo ir Lietuvos rūmų maršalka, Trakų kaštelionas, Trakų vaivada, o galop tapo Vilniaus vaivada, tai yra užėmė pirmojo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės senatoriaus postą.

Virtualios paskaitos pranešėjas – istorikas, Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.

Publikuota: 2020-12-22 15:50 Atnaujinta: 2020-12-23 11:09
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika