Sveno Ekdahlio knygos „Ieškant 1410 m. Žalgirio mūšio lauko. Nauji 2014–2019 m. tyrimai su metalo ieškikliais“ pristatymas Knygų mugėje

Renginio data: 2020m.Vasario0221 d.19:00 - 20:00 Visi renginiai
Aktualu iki 2020-02-21
Renginio tipas:
Knygos pristatymas
Renginio tipo nr.:
11

Sveno Ekdahlio knygos „Ieškant 1410 m. Žalgirio mūšio lauko. Nauji 2014–2019 m. tyrimai su metalo ieškikliais“ pristatymas Vilniaus knygų mugėje
Renginys vyks 5.1 salėje

Dalyvauja
Vedėjas: dr. Vydas Dolinskas
Prof. Sven Ekdahl, prof. Rimvydas Petrauskas,  Aleksandras Matonis, dr. Živilė Mikailienė

Kalba: LT ir DE (su sinchroniniu vertimu į lietuvių kalbą)

 

Švedų kilmės Vokietijoje gyvenantis ir dirbantis Profesorius Svenas Ekdahlis (gimė 1935 m.) ir 1410 m. įvykęs Žalgirio mūšis jau daug dešimtmečių yra neatsiejami vardai. Šiandien žymiausiu Žalgirio mūšio specialistu ir kompetentingiausiu tyrinėtoju pasaulyje laikomas Profesorius gerai žinomas ir Lietuvoje. Profesorius prieš 60 metų, dar gūdžiais 1963-iaisiais, paskelbė Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenę ir jos vadovą Vytautą „reabilituojantį“ bei „lietuvių manevro“ lemtingą reikšmę Žalgirio pergalei liudijantį dokumentą. Šis paneigė lenkų kronikininko Jano Długoszo ir jį aklai sekusių tyrinėtojų teiginius apie lietuvių „pabėgimą“ iš mūšio lauko. Tai esmingai pakeitė pasaulio istoriografijos poziciją dėl lietuvių įtakos Žalgirio pergalei. Šios žinos bei vėliau vykusios diskusijos plačiajai Lietuvos auditorijai buvo pristatytos ir 2013 m. lietuvių sukurtame dokumentiniame filme „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris“ (kūrėjai: Aleksandras Matonis bei prof. Valdas Rakutis).

Minint vieno garsiausių Europos vėlyvųjų Viduramžių mūšių 600 metų sukaktį inicijuotas tarptautinis projektas, kurio tikslas buvo surasti Žalgirio mūšio vietą ar vietas, sužinoti apie kariuomenių išsirikiavimą pasitelkus pažangias šių laikų technologijas bei metalo ieškiklius. Suburta mokslininkų komanda iš Lietuvos, Lenkijos bei Vokietijos tyrimus vykdė 2014–2018 metais. 2019 m. pabaigoje Valdovų rūmų muziejaus išleista knyga yra Profesoriaus Sveno Ekdahlio ankstesnių rašytinių šaltinių tyrinėjimų sintezė, paremta ir pastarųjų metų tyrimų Žalgirio mūšio vietovėje duomenimis. Minėti tyrimai su metalo ieškikliais bei žemės radarais, taip pat ir žvalgomieji archeologiniai kasinėjimai patvirtino anksčiau Profesoriaus S. Ekdahlio keltas hipotezes apie kariuomenių išsirikiavimą prieš Žalgirio mūšį, tikslią pagrindinių kautynių vietą bei kitų susirėmimų vietas, mūšio eigos subtilybes.

Per knygos „Ieškant 1410 m. Žalgirio mūšio lauko. Nauji 2014–2019 m. tyrimai su metalo ieškikliais“ pristatymą turėsime galimybę sužinoti naujų detalių apie Žalgirio mūšio lauko tyrimus, jų rezultatus, prielaidų kilmę bei tyrimų išvadas. Renginyje dalyvaus tyrimus atlikę mokslininkai iš Lietuvos bei Vokietijos.

 

Publikuota: 2020-02-17 14:40 Atnaujinta: 2020-02-19 14:01
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika