Knygos „Vilniaus pilių fauna: nuo kepsnio iki draugo“ pristatymas

Renginio data: 2019m.Gegužės0516 d.17:30 - 19:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų Renginių salė
Aktualu iki 2019-05-16
Renginio tipas:
Knygos pristatymas
Renginio tipo nr.:
11

Renginys nemokamas, bet būtina iš anksto registruotis.

Šioje kolektyvinėje monografijoje, analizuojant pirminių šaltinių duomenis, siekiama geriau pažinti Vilniaus pilių gyventojų socialinę struktūrą ir reikšmingus kasdienybės dėmenis – tuometinę aplinką, higieninę situaciją, mitybos ypatumus, gyvulių auginimo specifiką, mėsos vartojimo įpročius, medžioklės reikšmę, medžiojamą fauną ir jos kelią iki pilies virtuvės stalo, o galiausiai – atliekų tvarkybą. Šešių mokslininkų komanda, nuodugniai ištyrusi Vilniaus pilių teritorijoje surinktą zooarcheologinės medžiagos kolekciją, kaulo bei rago dirbinius, taip pat istorinių šaltinių duomenis, atskleidžia naujus arba dar menkai žinotus faktus. Skaitytojas knygoje ras atsakymus į klausimus, kada Lietuvą pasiekė pirmieji kalakutai, triušiai ar karpiai, kokie šunys lydėjo valdovus medžioklėse, kaip keitėsi naminių gyvulių dydis ir kaina skirtingais istoriniais laikotarpiais, kodėl Lietuvoje gyvenusiais laukiniais arkliais nebuvo galima jodinėti, kas nutiko trims gyviems taurams, Lietuvos ir Lenkijos valdovo Jogailos siųstiems į Konstancą imperatoriui Zigmantui Liuksemburgiečiui, taip pat sužinos daugelį kitų mokslininkų bendruomenę ir plačiąją visuomenę turinčių sudominti istorijos detalių.

Knygą pristatys dalis jos autorių: dr. Povilas Blaževičius, dr. Neringa Dambrauskaitė, dr. Giedrė Piličiauskienė, Saulius Rumbutis. Renginyje taip pat dalyvaus prof. dr. Albinas Kuncevičius, prof. dr. Rimvydas Laužikas bei Saulius Pilinkus.


„Gastronomijos istorijos tyrimai Lietuvoje yra įdomi ir stiprėjanti mokslinių tyrimų tema. Šių tyrimų rezultatai yra įdomūs visuomenei ir turi plačią pritaikymo erdvę kultūrinio turizmo, edukacijos, restoranų sektoriuose. Tačiau šiems tyrimams labai trūksta temiškai apibendrintų empirinių duomenų ir moksliškai grįstų jų interpretacijų. Mokslininkų grupės parengta monografija „Vilniaus pilių fauna: nuo kepsnio iki draugo“ yra reikšmingas indėlis į Lietuvos gastronomijos istorijos tyrimus. Man, žinoma, artimesnė ta monografijos dalis, kuri yra arčiau kepsnio, o ne draugo, tačiau, nebijokite ją perskaityti visą. Ir nebijokite žodžio „monografija“. Manau, kad šioje knygoje įdomybių ras ne tik mokslininkai, bet ir kiekvienas, besidomintis gastronomijos paveldu savo malonumui ar jį komunikuojantis. Juk išmokti turguje atskirti katės mėsą nuo kiškio yra tikrai puiku.“                  

Prof. dr. Rimvydas Laužikas


„Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vieta ir aplinka detaliai ištirta, sukaupta milžiniška archeologinių dirbinių ir zooarcheologinių radinių kolekcija. Puikių tyrėjų parengta studija – Lietuvoje pirmasis tokio masto darbas, kuriame, sujungiant istorinių ir zooarcheologinių tyrimų duomenis, išsamiai ir patraukliai pasakojama apie ten gyvenusių žmonių mitybą ir kasdienybę.“

Prof. dr. (HP) Albinas Kuncevičius

Publikuota: 2019-05-03 10:05 Atnaujinta: 2019-05-06 09:27
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika