Kultūros paveldo tyrimų pristatymas. Fizika

Renginio data: 2019m.Gegužės0521 d.18:00 - 19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų Renginių salė
Aktualu iki 2019-05-21
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Paskaita

Pranešimo tema
Meno kūrinių apšvietimo technologijos eksponavimui ir restauravimui.

Apie pranešėją
Dr. Pranciškus Vitta, Vilniaus universiteto Fizikos fakulteto Fotonikos ir nanotechnologijų instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, docentas.

Vizualaus meno esmė yra sukelti žmogui tam tikrą emociją per regą. Tai yra žmogus privalo turėti galimybę pamatyti kūrinį, kad suprastų, pajaustų, įvertintų kūrinio perteikiamą mintį ir emociją. Taigi suprantama, kad kūriniai turi būti eksponuojami žiūrovams, ir tai reikia atlikti šviesoje, leidžiančioje matyti ir vertinti kūrinį. Iš kitos pusės, yra žinoma, kad visos natūralios ir organinės kilmės medžiagos, iš kurių dažniausiai yra sukurti meno kūriniai, negrįžtamai keičia savybes veikiami šviesos, ir kuo vertingesnis kūrinys tuo labiau rekomenduojama jį laikyti tamsoje. Jau seniai yra pastebėta, kad popierius ruduoja, apsauginis lakas geltonuoja, spalvų pigmentai blunka ir t. t., todėl iškyla klausimas, ar šiuolaikinės išmaniosios apšvietimo technologijos gali padėti išsaugoti eksponuojamus meno kūrinius, o gal net galėtų vizualiai restauruoti jau pažeistus?

Būtent apie tai ir pakalbėsime paskaitoje bei diskusijoje. Apšvietimo technologijas apžvelgsime keliais aspektais: fotocheminė sauga ir galimybės tausoti vertingus eksponatus, kūrinių spalvinis reprezentatyvumas, apšviečiant skirtingos spalvų temperatūros šviesa, ir bandymai atstatyti pablukusias ar kitaip pažeistas kūrinių spalvas išmaniuoju apšvietimu.


Apie projektą
Viešų paskaitų ciklas „Šviežia istorija“ skirtas pristatyti naujus mokslinius tyrimus ir naujus tyrėjus. Projekto pranešimus skaito doktorantai ir mokslininkai, įgiję patirties skirtingų šalių mokymosi sistemose. Tokiu būdu bus sudaryta galimybė susipažinti su įdomiais tyrimais, taip pat su mokymosi bei studijų pobūdžiu iš įvairių šalių perspektyvų.

Planuojamos temos apima tiek teorinių, tiek praktinių tyrimų kryptis antropologijos, archeologijos, literatūros bei fizikos mokslų srityse. Visus pranešimus sieja vienas aspektas – kultūros paveldas, jo tyrimai, išsaugojimo bei pristatymo visuomenei būdai ir priemonės.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Publikuota: 2019-05-03 10:30 Atnaujinta: 2019-06-11 16:25
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika