Prof. habil. dr. Jurgio Vanago monografijos „Antakalnis. Kilmė, raida, žmonės“ pristatymas

Renginio data: 2018m.Balandžio0408 d.13:00 - 14:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė
Aktualu iki 2018-04-08
Renginio tipas:
Knygos pristatymas
Renginio tipo nr.:
11

Dalyvauja

Knygos sudarytojas prof. habil. dr. Jurgis Vanagas
Vilniaus dailės akademijos leidyklos direktorius dr. Marius Iršėnas
Vilniaus dailės akademijos prof. dr. Algimantas Mačiulis
Valdovų rūmų muziejaus direktorius doc. dr. Vydas Dolinskas
Renginį moderuos aktorius Perlis Vaisieta

Knyga glaudžiai susijusi su autoriaus anksčiau išleista monografija „Primirštas Antakalnis“ (leidykla „Žuvėdra“, 2015, antroji laida – 2016). Tai išsamesnė ne vien primirštų ir anksčiau atskleistų, bet ir nuodugniau išanalizuotų naujų įvykių bei faktų, susijusių su Antakalniu, chronologija ir istorinių asmenybių gyvenimo aprašymas.

Knygos apimamas laikotarpis prasideda nuo seniausių laikų ir baigiasi Antrojo pasaulinio karo išvakarėmis, vietomis ši riba kiek peržengiama. Publikuojama surinkta gausi archyvinė medžiaga apie šio Vilniaus priemiesčio atsiradimą ir savitumą, tragiškos Vilniaus Pompėjos žūties, karų ir okupacijų padarinius. Minimi gausūs Antakalnio ir jo dalių valdų savininkai, dažna jų kaita.

Į išsamią mokslinę studiją nepretenduojantis autoriaus – profesionalaus urbanisto – pasakojimas grindžiamas žiniomis apie svarbiausius šios Vilniaus dalies kilmės, raidos ir evoliucijos tarpsnius. Specifiškai pabrėžiamas platus viso miesto kontekstas, jo plano audinio sąsajos su krašto išorės keliais, priežastiniai plėtotės ryšiai ir jų padariniai. Atskleidžiami praeities vietos didikų – Goštautų, Sapiegų, Sluškų, Pacų, Pliaterių, – taip pat lietuvybei daug nusipelniusio Petro Vileišio ir kitų istorinių asmenybių, susijusių su šia vietove, gyvenimo bruožai, jų veiklos ir apsilankymų Vilniuje pėdsakai.

Neapeinami ir įvairiomis epochomis mieste galioję įstatymai, nuostatai, miestiečių prievolės, gatvių tinklo užuomazga, inžinerinio ūkio pradmenys.

Skaitytojui primenamas svarbų postūmį miesto suklestėjimui davęs garsusis Gedimino laiškas – kvietimas, skirtas Vakarų Europos elitui, pirmųjų Antakalnio šventyklų atsiradimo reikšmė, ankstyvo viešojo transporto kilmė. Nepamirštos šiauriniame pakraštyje, vadintame Pospieška, XX a. pradžioje buvusios vilniečių mėgtos pramogų vietos (hipodromas, čia vykę pirmieji Lietuvoje primityvių lėktuvų parodomieji skrydžiai). Naujai pažvelgta į priemiestyje įsikūrusių reprezentacinių rezidencijų ir rūmų architektūrą bei jos transformacijas, į eilinių vilniečių būstus ir jų įrengimą.

Prieduose pateikiami gausūs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pareigūnų titulai, yra didžiųjų ir lauko etmonų sąrašas, nurodomi jų veiklos metai.

Knygos turinys paremtas 194 literatūros šaltinių studija. Leidinys iliustruotas mažai žinomais ikonografiniais dokumentais ir gausiomis senosiomis nuotraukomis.

Renginys nemokamas, tačiau prašom registruotis iš anksto paspaudus šią nuorodą.

Publikuota: 2018-03-12 16:57 Atnaujinta: 2018-03-15 08:31
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika