Svietiškos giesmės Lietuvai. Antanas Strazdas. Paulius Širvys

Renginio data: 2017m.Spalio1004 d.18:00 - 19:30 Visi renginiai
Valdovų rūmų Didžioji renesansinė menė
Aktualu iki 2017-10-04
Renginio tipas:
Kultūros vakaras
Renginio tipo nr.:
14

Aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas visus, pasiilgusius nuoširdaus poetinio žodžio, kviečia į kūrybos vakarą „Svietiškos giesmės Lietuvai. Antanas Strazdas. Paulius Širvys“. Naujai parengtoje poezijos programoje susilieja dviejų lyrikų kūryba – šmaikščios, aukštaičių tarme skaitomos Strazdelio eilės ir vieno talentingiausių pokario rašytojų P. Širvio eilėraščiai. Lietuvių literatūros klasikiniu palikimu tapusi šių liaudies dainių kūryba šiandien yra tarsi atsvara kasdienybę užliejusiai paviršutiniškai kultūrai.

Lietuvių kalbos kultūros metus įprasminantis renginys „Svietiškos giesmės Lietuvai. Antanas Strazdas. Paulius Širvys“ kelionę po Lietuvos miestus ir miestelius pradės spalio 4 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.

Lapkritį į poezijos vakarus Algirdas Latėnas pakvies kauniečius, pajūrio ir Panevėžio gyventojus: 16 d. – Nacionaliniame Kauno dramos teatre („Rūtos“ salė), 18 d. – Klaipėdos dramos teatre (Mažoji salė), 23 d. – Juozo Miltinio dramos teatre. Taip pat poezijos programa nuskambės Viešintų, Skapiškio, Subačiaus, Vabalninko ir kituose miesteliuose.

A. Latėnas gimė 1953 m. sausio 2 d. Dusetose (Zarasų r.). 1975 m. baigė aktorinio meistriškumo studijas tuometėje Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (kurso vadovė – Dalia Tamulevičiūtė). Nuo 1975 m. – Lietuvos valstybinio jaunimo teatro aktorius, nuo 1997 iki 2016 m. – šio teatro vadovas. Nuo 1987-ųjų (su pertraukomis) dėsto Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. 1991 m. įkūrė teatrą „Šiaurės Atėnai“ (veikė iki 1993 m.). Sukūrė per 50 vaidmenų teatro spektakliuose ir kino filmuose. 2003 m. apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi.

A. Strazdas (1760–1833), savo poetika atradęs subtilią ribą tarp sena ir nauja, tapo liaudies poeto pavyzdžiu. Keliaudamas per gyvenimą su liaudies daina, jis kartu brandino ir savąją dainą. Kaip vaizdingai rašė poeto kūrybą tyrinėjęs Juozas Girdzijauskas, „Strazdo eilėraštis – tarsi įskiepyta laukinė obelis. Kaip iš tokios obels išauga sukultūrintas vaismedis, taip iš liaudies dainos, įskiepytos nauja poetine idėja, sukuriamas originalus eilėraštis. Taigi Strazdas – talentingas sodininkas.“

P. Širvys (1920–1979) – bene talentingiausias pokario lietuvių rašytojas. Sunku būtų rasti abejingų jo kūrybai – melodingiems, ritmiškiems išgrynintos minties eilėraščiams, kurių dauguma virto dainomis. Kaip savo metu A. Strazdas, taip ir P. Širvys, atsigręždamas į poetinį praeities lobyną, permąstydamas, išjausdamas jį savo siela, grąžino jam savitumą ir gylį, pakerėjo naujoviškumu. 

Nuotraukų autorius – Dmitrijus Matvejevas.

Bilietus galite įsigyti tiketa.lt ir muziejaus kasose.

Publikuota: 2017-09-15 09:01 Atnaujinta: 2017-09-15 10:10
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika