Parodoje – seniausia Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje išleista Pranciškaus Skorinos knyga

Renginio data: 2015 m.Gegužės0505 d.10:00 - 2015 m.Birželio0604 d.18:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų Gotikinė antikamera
Aktualu iki 2015-06-04
Renginio tipas:
Parodos atidarymas
Renginio tipo nr.:
17

Tarptautinė paroda „Pranciškaus Skorinos keliais su banku „Belgazprom“ skiriama mąstytojo, rašytojo, publicisto ir vertėjo, dailininko ir knygų Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje spausdinimo pradininko, švietėjo humanisto, medicinos daktaro Pranciškaus Skorinos paveldui, minint jo išleistos Rusėniškosios Biblijos (1517) 500 metų sukaktį.

Senąsias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės knygų leidybos paveldo vertybes pristatančios ir jas į istorinę atmintį grąžinančios parodos svarbiausi akcentai – dvi P. Skorinos spaustuvėje išleistos knygos. Pirmoji – 1517 m. Prahoje išleista Jobo knyga, viena iš Senojo Testamento dalių, taip pat viena iš Rusėniškosios Biblijos knygų. Šio leidinio ypatybė – pratarmėje ir pabaigoje esantis prierašas bei pagrindinis Biblijos knygų tekstas parašyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikšystės rusėnų kalba. Nors iki šių dienų yra žinoma tik 12 išlikusių Jobo knygos egzempliorių, manoma, kad realusis šių knygų tiražas galėjo siekti net iki 1 000 egzempliorių. Šiuo metu išlikę knygos egzemplioriai yra saugomi Rusijos mokslų akademijos bibliotekoje, Rusijos valstybinėje bibliotekoje, Rusijos nacionalinėje bibliotekoje, Rusijos valstybiniame istorijos muziejuje, Rusijos valstybiniame senųjų aktų archyve, Lvovo nacionaliniame Andrejaus Šeptyckio muziejuje (Ukraina) ir Baltarusijos nacionalinėje bibliotekoje.

Antrasis parodoje pristatomas leidinys – Mažoji kelionių knygelė – yra pirmoji knyga, išspausdinta Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. 1522 m. Vilniaus mieste, P. Skorinos dirbtuvėse, išspausdinta knyga yra unikali leidybos paveldo vertybė, žyminti spausdinto žodžio istorijos Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje pradžią. Ši knyga – tai psalmių ir įvairių didaktinių pamokymų rinkinys, kurį sudaro 22 surištos knygos. Leidinys buvo skirtas keliaujantiems tikintiesiems ir yra papuoštas unikaliomis graviūromis, iliuminacijomis bei incialais. Net devyniose kygelėse yra paties P. Skorinos rašytas baigiamasis žodis. P. Skorinos darbų tyrinėtojai teigia, kad jis Vilniuje išleido mažiausiai 23 leidinius, tačiau neišliko nė vieno viso „Mažosios kelionių knygelės“ rinkinio. Šio rinkinio egzemplioriai, kuriuos sudaro 22 knygelės, saugomi Rusijos nacionalinėje bibliotekoje (Sankt Peterburgas), o banko „Belgazprombank“ kolekcijoje Minske bei Danijos karališkojoje bibliotekoje (Kopenhaga) saugomus rinkinius sudaro 18 knygelių.

Šios vos vieną mėnesį Valdovų rūmų muziejuje truksiančios parodos metu lankytojai turės galimybę susipažinti su knygų leidybos tradicijomis, užsimezgusiomis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritorijoje, taip pat turės galimybę virtualiai paviešėti P. Skorinos spaustuvėje bei sudalyvauti įvairiuose renginiuose, kurie bus rengiami kartu su Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos bendruomene.

 

Parodos organizatoriai

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

AB bankas „Belgazprombank“ (Minskas)

Baltarusijos nacionalinė biblioteka (Minskas)

Vizualiųjų ir scenos menų centras „ART Corporation“ (Minskas)

Baltarusijos Respublikos ambasada Lietuvos Respublikoje

Lietuvos Respublikos ambasada Baltarusijos Respublikoje


Parodos renginiai

2017 m. gegužės 11 d. (ketvirtadienis) 17.00 val.
Vieša habil. dr. Sergejaus Temčino paskaita „Kas šiandien žinotina apie Pranciškų Skoriną?“ (Paskaitos vieta: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka (Žygimantų g. 1).

2017 m. gegužės 18 d. (ketvirtadienis) 17.00 val.
Vieša dr. doc. Sigito Narbuto LMA Vrublevskių bibliotekos direktoriaus paskaita „Išaugintas LDK raštijos tradicijų: Pranciškus Skorina ir jo Rusėniškoji Biblija“ (Paskaitos vieta: Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka (Žygimantų g. 1).

Po paskaitų Vrublevskių bibliotekoje norintieji galės pratęsti ekskursiją Valdovų rūmų muziejuje ir gyvai susipažinti su gegužę iš Baltarusijos atvežtais eksponatais: viena pirmųjų P. Skorinos spausdintų knygų – „Mažąja kelionių knygele“ bei 1517 m. rugsėjo 10 d. Prahoje išleista „Jobo knyga“, kurios pratarmė ir pabaigoje esantis prierašas bei pagrindinis Biblijos knygų tekstas parašyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės rusėnų kalba. Paskaitos dalyviams apsilankymas ekspozicijoje yra nemokamas.

Publikuota: 2017-05-03 09:32 Atnaujinta: 2017-05-12 16:26
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika