Ką zuikiai gali papasakoti apie Lietuvos istoriją?

Renginio data: 2013m.Vasario0221 d.17:00 - 18:00 Visi renginiai
Aktualu iki 2013-02-21
Renginio tipas:
Knygos pristatymas
Renginio tipo nr.:
11

Leidinio „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje. XVI a. koklinių krosnių rekonstrukcija. XVI a. koklių katalogas“ pristatymas

Kieta (vaikų) scena

Renginyje dalyvauja:

dr. Gintautas Rackevičius
Knygos autorius
Dainius Strazdas
Vilniaus puodžių cechas
Ieva Baublytė
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
dr. Jolanta Karpavičienė
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Kasinėjant Valdovų rūmų teritoriją Vilniaus Žemutinėje pilyje, buvo aptikta daugybė unikalių archeologinių radinių, kurie suteikė daug naujų žinių apie Lietuvos valstybingumo pradžią, karybą, prekybinius santykius, apie valdovų ir jų aplinkos gyvenseną, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos prabangą ir kasdieną. Čia surastas ir didžiausias visoje Europoje XV–XVII a. krosnių koklių rinkinys. Anais laikais koklinės krosnys ne tik šildė, bet ir dabino rūmų menes, originalioje koklių puošyboje buvo užkoduota socialinė bei kultūrinė informacija. Dr. Gintautas Rackevičius šią informaciją apibendrino solidžioje studijoje „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai Vilniuje. XVI a. koklinių krosnių rekonstrukcija. XVI a. koklių katalogas“, kurią išleido Valdovų rūmų muziejus.

Renginyje autorius pristatys savo monografiją, papasakos apie Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų renesansinius XVI a. koklius ir koklinių krosnių rekonstrukcijas, kurios buvo įgyvendintos atkuriant rūmus 2003–2009 metais. Sužinosime, kaip mokslininkai prakalbina koklius ir kokius ženklus bei simbolius pasitelkę perskaito juose slypinčią informaciją. Susipažinsime su rūmų koklių puošybos tematikomis ir jų veikėjais. Vieni iš žaismingiausių Valdovų rūmų teritorijoje rastų koklių herojai yra medžiojantys zuikiai. Šiame koklių siužete pasakojama apie sėkmingą zuikių medžioklę, kurioje bailūs žvėreliai patys tapo narsiais medžiokliais. Įdomu tai, kad šis piešinys leido mokslininkams nustatyti ikonografinį šaltinį, liudijantį Lietuvos kultūrinius ryšius su Vakarų Europa XVI a.

Puodžius ir senųjų amatų žinovas Dainius Strazdas papasakos, kaip iš archeologų surastų krosnių dalių tiksliai rekonstruojami kokliai, supažindins, kaip pasitelkus senovines rankų darbo technologijas sukuriamos koklių replikos bei atkuriamos koklinės krosnys Valdovų rūmų menėse šiandien.

Koklių puošybos piešiniai, vaizduojantys įvairius personažus ir pasakojantys neįtikėtinus siužetus, pateikia idėjų ir edukacijos specialistams. Vieno iš kokliuose vaizduojamų siužetų veikėjas – muzikantas – su labai tiksliai atvaizduotu senoviniu muzikos instrumentu šalamaja. Renginio lankytojai turės galimybę pamatyti šį koklį, jame pavaizduotą instrumentą bei pasiklausyti, kaip jis skamba – su unikaliu instrumentu supažindins senosios muzikos ekspertė Ieva Baublytė.

Publikuota: 2013-02-15 14:33 Atnaujinta: 2013-02-15 15:09
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika