Vieša paskaita „Apie sunkią portreto meno pradžią Lenkijoje ir Lietuvoje. Vladislovo Jogailos antkapis ir kiti jo atvaizdai“

Renginio data: 2011m.Rugsėjo0928 d.17:00 - 00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2011-09-28
Renginio tipas:
Vieša paskaita
Renginio tipo nr.:
19

Iliustruota paskaita bus skaitoma lenkų kalba ir sinchroniškai verčiama į lietuvių kalbą.


Varšuvos karališkosios pilies – Nacionalinio istorijos ir kultūros paminklo direktoriaus pavaduotojas dr. Pšemyslavas Mrozovskis (Przemysław Mrozowski) – vienas žymiausių Lenkijos dailės istorikų, portretinės tapybos ir skulptūros specialistų, nacionalinių ir tarptautinių parodų organizatorius, Varšuvos kardinolo Stefano Višinskio (Stefan Wyszyński) universiteto dėstytojas.

Dr. P. Mrozovskis (gimė 1958 m.) baigė Vladislovo Vazos licėjų Varšuvoje, studijavo Varšuvos katalikų teologijos akademijoje, ten įgijo magistro diplomą. Nuo 1981 m. tęsė istorijos studijas Varšuvos universitete, 1985–1986 m. stažavosi Vidurinių amžių civilizacijos aukštųjų studijų centre Puatjė (Prancūzija) ir gavo šių studijų baigimo diplomą. 1987 m. tapo Varšuvos universiteto Istorijos fakulteto magistru, o 1991 m. ten pat apgynė daktaro disertaciją, vadovaujamas lietuvių kilmės profesoriaus Aleksandro Geištoro (Aleksander Gieysztor), kuris buvo vienas aktyviausių Varšuvos karališkosios pilies atkūrimo iniciatorių ir ilgametis atkurtos pilies muziejaus direktorius. Dr. P. Mrozovskis nuo 1987 m. dėstė Varšuvos politechnikos instituto Architektūros fakultete, o 1988 m. pradėjo dirbti Varšuvos karališkojoje pilyje. Ilgą laiką jis vadovavo šios pilies Dailės centrui, rūpinosi muziejaus rinkiniais, ekspozicijomis, parodomis. Šiuo metu yra Varšuvos karališkosios pilies – Nacionalinio istorijos ir kultūros paminklo direktoriaus pavaduotojas mokslo, edukacijos, muziejininkystės ir rinkinių reikalams bei Varšuvos kardinolo Stefano Višinskio universiteto Istorijos ir visuomenės mokslų fakulteto Vidurinių amžių dailės ir ikonografijos katedros dėstytojas.

Pagrindinės dr. P. Mrozovskio mokslinių interesų sritys – tai simbolis ir jo vaidmuo Vidurinių amžių bei Naujųjų laikų kultūroje, simbolis kaip ritualinis gestas arba heraldinis ženklas, specialios paskirties meno kūriniai, turintys atminties funkciją, senosios lenkų portretinės tapybos genezė. Dr. P. Mrozovskis laikomas ir vertinamas kaip vienas kompetentingiausių senųjų portretinių atvaizdų specialistų bei jų ikonografijos tyrinėtojų.

Nuo 1984 m. jis yra parengęs bei paskelbęs kelias monografijas, parodų ir muziejų rinkinių katalogų (pvz., „Baltasis Erelis – 700 metų Lenkijos valstybės herbui“ (1995), „Sostinės gimimas“ (1996), „Po viena karūna. Lenkijos ir Saksonijos unijos laikų kultūra ir menas“ (1997), „Stanislovas Leščinskis: Lenkijos karalius ir Lotaringijos hercogas“ (2004, 2005), „Portreto grožis“ (2009) ir kt.), taip pat daugiau kaip 100 mokslinių, mokslo populiarinimo ir informacinių publikacijų lenkų, prancūzų, vokiečių, anglų ir olandų kalbomis Lenkijoje bei kitose Europos šalyse. Klasikiniu Lenkijos ir visos Europos dailės istoriografijos veikalu laikoma jo parengta solidi monografija „Lenkijos gotikiniai antkapiai“ (1994). Atliekant dvasininkų vaizdavimo tradicijos tyrinėjimus labai svarbi kita išsami autoriaus studija „Gniezno arkivyskupų, Lenkijos primų ikonografija“ (2003). Savo tyrinėjimuose apie Vidurinių amžių ir ankstyvųjų Naujųjų laikų Lenkijos ir Lietuvos istorinių asmenybių portretinius atvaizdus, Piastų (Piastowie), Anžu (Anjou), Jogailaičių, Vazų dinastijų ir vėlesnių valdovų menines aspiracijas, fundacijas, bajorijos aprangos, šukuosenų madas, giminės portretų galerijas, heraldinių ženklų simboliką ir panaudojimą dailėje bei architektūroje, meno kūrinių, kaip valdovo valdžios demonstravimo įrankio, funkcijas ir pan. dr. P. Mrozovskis daug dėmesio skiria ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldui, šiandieninės Lietuvos teritorijoje esantiems paminklams. Jis yra konsultavęs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo projekto vykdytojus įvairiais interjero dekoro bei ekspozicijų įrengimo klausimais, dalyvavęs rengiant bendrus Lietuvos bei Lenkijos parodinius projektus.

Renginio vedėjas – dr. Vydas Dolinskas, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius

Rengėjas – Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Susiję įrašai

Naujienos

Nuotraukų galerija

Publikuota: 2011-09-19 Atnaujinta: 2011-12-22 09:43
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika