NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

Renginio data: 2022 m.Spalio1013 d. - 2023 m.Sausio0115 d.00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2023-01-15

Tarptautinė paroda, skirta vaikystės fenomeno Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Abiejų Tautų Respublikoje istorijai

Parodos kuratoriai
Dr. Rasa Leonavičiūtė-Gecevičienė, Rita Lelekauskaitė-Karlienė, Marijus Uzorka
 

Vaikai visais laikais buvo brangi ir neatsiejama šeimos dalis, tačiau pats vaikystės reiškinys per amžius patyrė ne vieną pokytį. Nuo visuomenėje „nematomų“ mažųjų iki kūdikių šeimos portretuose, nuo visuomenės kritikos motinoms, per daug prisirišusioms prie savo atžalų, iki vaiko kaip individo, asmenybės, kurią reikia visokeriopai puoselėti, pripažinimo – vaikai pamažu rado savo vietą ne tik privačioje, šeimos ir giminės, bet ir viešojoje – valstybės – erdvėje. Parodos lankytojus kviečiame trumpam sugrįžti į šį nerūpestingą amžių ir patirti, ką reiškė būti vaiku Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.

Parodą sudaro keturios dalys, išdėstytos teminiu ir chronologiniu principais, joje eksponuojama beveik 300 objektų: portretų, grafikos darbų ir piešinių, rankraščių, vadovėlių ir proginių leidinių, archeologinių radinių, vaikiškų drabužių ir aksesuarų, baldų, žaislų ir vaikiškų ginklų, mokymosi priemonių bei kitų su vaikyste susijusių istorinių artefaktų. Tokiu būdu pristatomos kūdikio laukimo, gimimo, išgyvenimo ar netekties, auklėjimo, rūpybos, sveikatos, aprangos, edukacijos, pramogų, dalyvavimo viešajame gyvenime, socialinių vaidmenų temos. Dauguma iki mūsų dienų išlikusių objektų atspindi aukščiausio visuomenės sluoksnio – didikų ir valdovų – vaikų patirtis, tačiau parodoje reprezentuojama ir kitokia, skurdi ir atšiauri pamestinukų vaikystė. Lankytojai nesunkiai atpažins ir universalius, nepriklausomai nuo epochos vaikų gyvenime svarbius daiktus: kūdikio priežiūros reikmenis, baldelius, žaislus, knygeles, be kurių neužaugo nė viena karta.

Parodos pavadinimas atliepia vaikystės fenomeno dvilypumą – nors kai kuriems vaikams šis amžiaus tarpsnis iš tiesų buvo šviesiausias ir nerūpestingiausias, daugelio pečius nuo pat mažų dienų slėgė ir atsakomybės našta, kurios neišvengė nei gimusieji valstiečių ar nelaisvųjų šeimose, nei Lietuvos ir Lenkijos valdovų atžalos. Idiliškiems šeimų su vaikais portretams atsvarą sudaro eksponuojami Vilniaus pamestinukų istorijos artefaktai. Prabanga spinduliuojančių valdovų vaikų atvaizdus papildo istorijos apie įpėdiniams nuo pirmųjų gyvenimo dienų tėvų ir visuomenės keltus milžiniškus reikalavimus ir lūkesčius. Greta žaislų ir Vakarų Europos pedagogų traktatų apie būtinybę suteikti vaikams erdvės savarankiškai patirti pasaulį, eksponuojamos ir Lietuvos didikų instrukcijos, iliustruojančios griežtą vaikų dienotvarkę. Parodoje atskleidžiama vaikystės patirčių įvairovė, priklausiusi nuo augančiojo lyties, socialinio statuso, amžiaus ir gyvenamojo laikotarpio.

Parodos partneriai 
Lenkijos institutas Vilniuje 
Publikuota: 2022-10-13 Atnaujinta: 2022-10-13 14:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika
5121717534