Paroda „Briuselio gobelenų meistrystė. Naujos muziejaus vertybės“

Renginio data: 2022 m.Rugsėjo0922 d. - 2022 m.Lapkričio1120 d.00:00 Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2022-11-20

Gobelenai Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje minimi tiek XVI, tiek XVII a. Gediminaičių-Jogailaičių ir Vazų dinastijų valdovų rezidavimo laikais. Vilniaus rūmuose dažniausiai lankėsi ir labiausiai juos puoselėjo Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas (1544/1548–1572). Neabejojama, kad Žygimanto Augusto gobelenų kolekcija ne tik dažnai puošė vilnietišką rezidenciją, bet čia buvo užsakyti ir ankstyviausieji heraldiniai bei bibliniai gobelenai, o už juos sumokėta iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės iždo.

Lenkijos ir Lietuvos valdovo Žygimanto Augusto meninių audinių istorinė kolekcija tapo kelrode žvaigžde siekiant sukurti naują Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gobelenų rinkinį. Naujai suformuota gobelenų kolekcija simboliškai grąžino Vilniaus rūmams buvusią jų reprezentacinę funkciją, pabrėžė istorinių rinkinių vertę, o muziejui leido tapti tarptautiniu mastu svarbiu istorinių meninių audinių centru. Nauja XVI–XVII a. Gotikos, Renesanso, Manierizmo ir ankstyvojo Baroko stilistiką atspindinčių istorinių gobelenų kolekcija, skirta Vilniuje atkurtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų interjerams, pradėta formuoti 2004 metais. Italijos, Prancūzijos, Belgijos, Vokietijos, Nyderlandų, JAV ir kitų šalių antikvariatuose, aukcionuose ir privačiose kolekcijose buvo ieškoma audinių, savo menine stilistika, tematika, chronologija ir geografine kilme susijusių su istorine Lietuvos valdovų kolekcija. 2004–2012 m., iki rūmų ekspozicijų atvėrimo lankytojams, buvo įsigyti 25 gobelenai. Iš jų istoriškai vertingiausias yra herbinis gobelenas su Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto jungtiniu herbu, išaustas 1544–1548 m. Flandrijoje. Herbinių ženklų kompozicija šiame gobelene akivaizdžiai liudija, kad šis meninis audinys užsakytas Žygimanto Augusto kaip Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir turėjo puošti jo Vilniaus rezidenciją.

2013–2021 m. Valdovų rūmų muziejaus gobelenų kolekcija pasipildė dar dešimčia kitų istorinių audinių ir tapo skaitlingiausia bei svarbiausia XVI–XVII a. gobelenų kolekcija Lietuvoje ir Baltijos šalyse, keliančia ir tarptautinės mokslinės bendruomenės susidomėjimą. Naujai įsigyti gobelenai iki tol sukauptą kolekciją papildė temiškai ir chronologiškai. Valdovų rūmų muziejaus sukaupta istorinių meninių audinių kolekcija Lietuvos muziejų senųjų gobelenų rinkinius bei nacionalinį šio europinio kultūros ir meno paveldo fondą padidino daugiau nei du kartus, o Lietuvoje saugomų audinių kolekcijos reprezentuojamas laikotarpis pailgėjo apie 150 metų, nes ankstyviausi Valdovų rūmų muziejaus gobelenai siekia pačią XVI a. pradžią.

Keturi iš 2020–2021 m. pandemijos įkarštyje įsigytų gobelenų pristatomi šioje parodoje. Briuselio audyklų gobelenas, vaizduojantis pergolę su vazomis ir priklausantis vadinamajam „pergolių tipui“, išaustas apie 1600 metus. Pergolėse dažniausiai vaizduojamos įvairiaformėmis kolonomis paremtos pavėsinės, apvytos vijokliniais augalais ar vynuogėmis, dažnai su vazomis ir gėlių puokštėmis, peizažo fone. Tokie audiniai paplito Flandrijos audyklose XVI a. viduryje ir buvo populiarūs kone visą šimtmetį. Rūmuose jie dažnai atstodavo žiemos sodus. Du nauji audiniai papildė muziejaus verdiūrų kolekciją. Tai poriniai gobelenai iš serijos „Sodas su Ovidijaus figūromis“, vaizduojantys sodus su Ovidijaus „Metamorfozių“ personažais. Vienas jų – „Sodas su Venera ir Adoniu, antrasis – „Sodas su Tesėju ir Ariadne“. Serija išausta XVII a. pirmoje pusėje Kornelio Matenso audimo dirbtuvėse Briuselyje. Ketvirtasis parodoje pristatomas gobelenas „Romulas perduoda Amulio galvą Numitorui“ išaustas žymiose Franso Gebelso dirbtuvėse Briuselyje XVI a. pabaigoje ir priklauso „Romulo ir Remo“ audinių serijai. Ši tema buvo populiari Flandrijoje nuo XVI a. vidurio iki XVII a. pirmos pusės, kai Renesanso laikais atgijo susidomėjimas Antika ir jos istorijomis.

 

Parodos organizatorius 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai

Parodos kuratorius 
Ignas Račickas


Parodos konsultantė 
Prof. dr. Ieva Kuizinienė


Parodos mokslinės ir kultūrinės programos koordinatorė
Prof. dr. Ramunė Šmigelskytė­Stukienė


Parodos rinkodaros ir informacijos koordinatoriai 
Monika Petrulienė, Mindaugas E. Puidokas


Parodos techninio įrengimo koordinatoriai 
Kęstutis Karla, Aurimas Ramelis


Parodos redaktorės 
Monika Grigūnienė, Laima Kunickytė


Vertėja 
Albina Strunga  

 

Publikuota: 2022-09-22 Atnaujinta: 2023-11-10 11:38
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika