Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje

Renginio data: 2018 m.Lapkričio1107 d. - 2019 m.Vasario0221 d.17:00 Visi renginiai
Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorija
Aktualu iki 2019-02-21

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, bendradarbiaudami su Vytautu Šaikumi, Rolandu Česūnu, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Asmens dokumentų išrašymo centru prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos bei Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos, rengia parodą „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“.

Parodoje bus eksponuojami originalūs muziejuose, privačiose kolekcijose, įstaigose sukaupti asmens tapatybės ir kelionės dokumentai, išduoti nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų. Pateikti skirtingais laikotarpiais – Rusijos imperijos laikais, Pirmojo pasaulinio karo metais Vilnijos ir Klaipėdos krašte išduoti dokumentai; po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės 1918 m. vasario 16 d. paskelbimo pirmaisiais metais naudoti vidaus ir užsienio pasai; karo ir pokario metais, sovietmečiu išduoti dokumentai; atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu naudoti asmens tapatybės ir kelionės dokumentai. Eksponuojamas ir vienintelis Lietuvoje išlikęs originalus dokumentas su viena iš kelių tūkstančių Antrojo pasaulinio karo metais japonų diplomato Čiunės Sugiharos (Chiune Sugihara) išduotų vizų.

Parodoje taip pat bus pristatomi dokumentai, išduoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikams Rusijos imperijos Kauno gubernijoje. Pristatomas asmens tapatybės dokumentų išdavimo ir naudojimo požiūriu labai ryškus visuotinės pasportizacijos laikotarpis Lietuvoje (Oberosto krašte / Das Land Ober Ost), kai prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui šalį okupavo Vokietijos kaizerio Vilhelmo II kariuomenė. Šie eksponatai iliustruoja pirmųjų užsienio diplomatinių misijų užuomazgas jau nuo 1914 m., kai buvo kuriami Lietuvoje ir užsienyje veikę komitetai arba draugijos karo aukoms šelpti.

Parodos lankytojai galės susipažinti su pirmaisiais nepriklausomybės metais užsienio atstovybėse išduotais Lietuvos Respublikos užsienio pasais ir vėlesniu laikotarpiu naudotais diplomatiniais bei užsienio pasais karo aukoms šelpti. Eksponuojami nepriklausomybės laikotarpiu šalies gyventojams išduoti vidaus pasai, leidimai svetimšaliams gyventi Lietuvoje, palengvinto pasienio susisiekimo kortelės ir leidimai. Eksponatai primins laikotarpį, kai Lietuva buvo okupuota ir aneksuota SSRS ir kai 1941 m. vasario 8 d. buvo įvesta bendra SSRS pasų sistema.

Lankytojams pristatomuose dokumentuose, išduotuose po Antrojo pasaulinio karo 1944–1951 m. Viurtemberge, Detmolde (Vokietija) ir kitose sąjungininkių (JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos) įkurtose DP (Displaced Persons) – perkeltųjų asmenų stovyklose, užfiksuotas nepertraukiamas valstybingumo ir pilietiškumo saugojimo procesas. Saviti ir retai pasitaikantys Vilnijos krašto gyventojams ir piliečiams išduoti dokumentai.

Parodos eksponatai leis palyginti tarpukario Lietuvoje ir po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išduotus asmens tapatybės ir kelionės dokumentus.

Parodos organizatorius
Vytautas Šaikus

Rengėjai
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija
Asmens dokumentų išrašymo centras prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos
Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie Finansų ministerijos

Publikuota: 2018-11-07 Atnaujinta: 2018-11-09 14:46
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika