Laukiame norinčiųjų skaityti pranešimus konferencijoje „ARCHEOLOGINĖS KELIONĖS LAIKU“

 
Konferencija skiriama habil. dr. Jono Puzino 120, habil. dr. Adolfo Tautavičiaus 100 ir habil. dr. Vytauto Urbanavičiaus 90 metų jubiliejinėms sukaktims paminėti.
 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Vilnius, Katedros a. 4.
 
2025 m. rugsėjo 25–26 d.
Rugsėjo 27 d. numatoma kelionė į J. Puzino tėviškę (maršrutu Vilnius–Svaronys–Vilnius, kartu aplankant dar kelis archeologinius objektus)
 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, Lietuvos istorijos institutas ir Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas organizuoja tarptautinę mokslinę konferenciją, norėdami paminėti Lietuvos archeologijos mokslui ir šių organizacijų veiklai svarbių trijų iškilių asmenybių jubiliejines sukaktis.
 
Vienas iš šių žmonių – Jonas Puzinas (190510 01–1978 04 14) – profesionaliosios Lietuvos archeologijos pradininkas, pagal Vakarų Europos archeologijos mokslo pasiekimus apibendrinęs Lietuvos archeologinę medžiagą, padėjęs pagrindus Lietuvos proistorės periodizacijai, terminologijai ir medžiagos datavimui. Jis Vytauto Didžiojo karo muziejuje sukūrė pirmąją archeologinę ekspoziciją, taip pat Vytauto Didžiojo ir vėliau Vilniaus universitetuose rengė archeologus.
 
Nors tiesiogiai ir nedėstė, bet savo mokiniais Jonas Puzinas įvardijo ir Adolfą Tautavičių (1925 09 09–2006 08 10) bei Vytautą Urbanavičių (1935 07 03–2024 01 22) – šie buvo vieni ryškiausių XX a. antros pusės Lietuvos archeologų, dalyvavusių daugybėje žvalgomųjų ekspedicijų ir tyrusių įvairaus laikotarpio kapinynus, šventvietes, pilis, rūmus bei kitus materialinės kultūros objektus.
 
Šių tyrėjų paliktas pėdsakas Lietuvos archeologijoje milžiniškas. Jie kasinėjo ir kruopščiai dokumentavo daugybę paminklų, be to, įvairiapusiškai prisidėjo prie materialinės ir dvasinės kultūros tyrimų, periodizacijos, tyrimų metodikos, archeologinių vietų registracijos, archeologijos mokslo istorijos, bibliografijos, duomenų sklaidos, fizinės antropologijos. J. Puzinas iš esmės pradėjo, o A. Tautavičius ir V. Urbanavičius toliau plėtojo periodizacijos klausimus, nagrinėjo I tūkstantmečio Lietuvos teritorijoje gyvenusių genčių raidą, į archeologų akiratį įtraukė Viduramžių ir Naujųjų laikų laidojimo paminklų tyrimus ir tapo Lietuvos pilių ir rūmų archeologijos, Naujausiųjų laikų archeologijos pradininkais. Jie atvėrė naujas tyrimų kryptis ir kelius ne vienai archeologų kartai.
 
Konferencijoje ketinama aptarti J. Puzino, A. Tautavičiaus ir V. Urbanavičiaus darbus, pristatyti šių tyrėjų inicijuotus tyrimus, suformuluotus metodus, apžvelgti dabartinę jų tyrimų tąsą, įvertinti anuomet iškeltas hipotezes, remiantis naujais duomenimis ir metodais, kelti aktualius diskusinius klausimus bei ieškoti atsakymų, teikti su ateities perspektyvomis susijusius pasiūlymus. Lietuvos archeologijai judant į priekį, į tyrimus įsiliejant naujiems mokslininkams ir plėtojantis tarpdisciplininiams ryšiams, J. Puzino, A. Tautavičiaus ir V. Urbanavičiaus mokslinis palikimas nepraranda reikšmės, jų nagrinėtos temos aktualios ir šiandienos tyrimams.
 
Prelegentus kviečiame pristatyti pranešimus su J. Puzino, A. Tautavičiaus ir V. Urbanavičiaus darbais susijusiomis bei naujausių Lietuvos ir Rytų Baltijos regiono archeologijos tyrimų temomis.
 
 
Konferencijos temos: J. Puzino, A. Tautavičiaus ir V. Urbanavičiaus mokslinis palikimas, archeologijos mokslo istorija; baltų gentys ir jų raida; Geležies amžiaus–Naujųjų laikų laidojimo paminklų ir gyvenamųjų vietų tyrimai; laidojimo tradicijos, dvasinė kultūra, kulto vietų tyrimai; bendruomenių gyvensena, kasdienio gyvenimo atspindžiai; prekybiniai ir kultūriniai ryšiai, lobiai, amatų raida; miestai, pilys ir rūmai; konfliktų archeologija; kultūrinė komunikacija; Naujausiųjų laikų archeologija; fizinė antropologija, zooarcheologija, archeobotanika.
 
Konferencijos chronologija: Geležies amžius–Naujausieji laikai (IIII tūkstm. pradžia).
 
Pranešimų trukmė – 20 min. Konferencijos kalbos – lietuvių, anglų.
Dalyvavimas konferencijoje nemokamas.
 
Numatoma galimybė konferencijos erdvėje pristatyti stendinius pranešimus.
Reikalavimai stendiniams pranešimams: formatas: A0 (1189 x 841 mm)
Struktūra:
Pavadinimas
Autorius, akademinis laipsnis, elektroninis paštas, institucijos pavadinimas
Tekstas (lietuvių arba anglų kalba, iki 700 žodžių)
Fotografijos ir kt. iliustracinė medžiaga (iki 6 fotografijų)
Autorius pats turi atspausdinti stendinį pranešimą.
  
Pranešimų pavadinimų ir anotacijų su raktiniais žodžiais (po 150–300 žodžių lietuvių ir anglų kalbomis) laukiame iki 2025 m. gegužės 31 d. el. paštu g.striska@valdovurumai.lt
 
Konferencijos pranešimų temomis parengtus straipsnius planuojama publikuoti Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų recenzuojamame periodiniame mokslo leidinyje Chronicon Palatii Magnorum Ducum Lithuaniae. Straipsnių lauktume iki 2025 m. gruodžio 1 d.
 
 
Konferencijos organizacinis komitetas
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė
Dr. Rasa Gliebutė
Dr. Irutė Kaminskaitė
Ėrika Striškienė
Gintautas Striška
Lietuvos istorijos institutas
Dr. Laurynas Kurila
Dr. Rasa Banytė-Rowell
Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas
Prof. habil. dr. Albinas Kuncevičius
 
 
 
 
 
 
 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Šią vasarą Valdovų rūmuose – Baroko prabanga ir aistros

20250620

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šią vasarą didžiausią dėmesį skiria Baroko epochai. Pavyzdžiui, jau birželio 26 d. 18.00 val. žinomas reperis Pijus Opera interpretuos Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus (1595–1640) poeziją, o Baroko muzikos improvizacijas atliks klavišininkas Vitalijus Neugasimovas bei perkusininkas Arkadijus Gotesmanas. 

Plačiau

Per Jonines – į Valdovų rūmus

20250619

Valdovų rūmų muziejus per Jonines, birželio 24 d., DIRBS ĮPRASTU LAIKU – Jūsų lauksime nuo 10.00 iki 18.00 val. Puiki proga neskubant aplankyti parodas ir ekspozicijas. 

Iškart siunčiame linkėjimus iš Valdovų rūmų Renesansinio Bonos Sforcos sodo visiems varduvininkams, švenčiantiems Jonines

Iki pasimatymo muziejuje!

Plačiau

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Publikuota: 2025-03-26 14:11 Atnaujinta: 2025-05-19 18:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika