Pacaitės, Pacienės ir šventosios. Giminės istorijos įvairenybės

 
Artėja viena ryškiausių šių metų parodų Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre dviejų aukštų erdvės bus skirtos grafų Pacų istorijai ir paveldui. Pacai – viena garsiausių, seniausių, įtakingiausių, turtingiausių, Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei labiausiai nusipelniusių didikų giminių, turėjusių grafų titulą.
 
Dėl išskirtinio vaidmens Lietuvos istorijoje ši giminė gali būti lyginama su kunigaikščiais Radvilomis ar Sapiegomis. Vienu metu Pacai buvo tapę netgi faktiškais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovais, tęsusiais Lietuvos valstybingumo sergėjimo ir stiprinimo tradiciją. Daugelis Pacų giminės atstovų užėmė aukščiausius valstybinius ir bažnytinius postus, turėjo gerą išsilavinimą, pasižymėjo meniniu skoniu.
 
Pacų istorijai ir paveldui skirtą parodą Valdovų rūmų muziejus atvers jau netrukus, spalio 29 d. Joje bus pristatoma didikų giminė, kurios tiesioginių palikuonių iki šių dienų neišliko. Todėl Valdovų rūmų muziejuje rengiama didikams Pacams skirta paroda tampa paminklu, įprasminančiu giminės nuopelnus, unikalų paveldą. O kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, viena iš parodos rengėjų, kruopščiai peržiūrėjo, kas iš Pacų palikimo yra išlikę iki šių dienų ir kaip kuo išsamiau pristatyti giminę, ne vieną šimtmetį buvusią viena svarbiausių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.
 
Istorikė Kristina Petrauskė „Žinių radijo“ laidoje „Iliustruotoji istorija gyvai“ kalbina Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikę dr. Tomą Zarankaitę-Margienę. Kalbama apie moteriškąją Pacų giminės liniją – Pacaites, Pacienes ir šventąsias. Laidą pristato žurnalas išsilavinusiam žmogui „Iliustruotoji istorija“.
 
Visą pokalbį rasite čia.
 
 
Nuotraukos autorė – Marija Frolova
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Publikuota: 2024-10-21 12:16 Atnaujinta: 2024-10-21 17:22
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika