
Publikuota 20241021
Artėja viena ryškiausių šių metų parodų Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus Parodų centre dviejų aukštų erdvės bus skirtos grafų Pacų istorijai ir paveldui. Pacai – viena garsiausių, seniausių, įtakingiausių, turtingiausių, Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei labiausiai nusipelniusių didikų giminių, turėjusių grafų titulą.
Dėl išskirtinio vaidmens Lietuvos istorijoje ši giminė gali būti lyginama su kunigaikščiais Radvilomis ar Sapiegomis. Vienu metu Pacai buvo tapę netgi faktiškais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovais, tęsusiais Lietuvos valstybingumo sergėjimo ir stiprinimo tradiciją. Daugelis Pacų giminės atstovų užėmė aukščiausius valstybinius ir bažnytinius postus, turėjo gerą išsilavinimą, pasižymėjo meniniu skoniu.
Pacų istorijai ir paveldui skirtą parodą Valdovų rūmų muziejus atvers jau netrukus, spalio 29 d. Joje bus pristatoma didikų giminė, kurios tiesioginių palikuonių iki šių dienų neišliko. Todėl Valdovų rūmų muziejuje rengiama didikams Pacams skirta paroda tampa paminklu, įprasminančiu giminės nuopelnus, unikalų paveldą. O kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, viena iš parodos rengėjų, kruopščiai peržiūrėjo, kas iš Pacų palikimo yra išlikę iki šių dienų ir kaip kuo išsamiau pristatyti giminę, ne vieną šimtmetį buvusią viena svarbiausių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.
Istorikė Kristina Petrauskė „Žinių radijo“ laidoje „Iliustruotoji istorija gyvai“ kalbina Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikę dr. Tomą Zarankaitę-Margienę. Kalbama apie moteriškąją Pacų giminės liniją – Pacaites, Pacienes ir šventąsias. Laidą pristato žurnalas išsilavinusiam žmogui „Iliustruotoji istorija“.
Visą pokalbį rasite čia.
Nuotraukos autorė – Marija Frolova