Publikuota 20240926
Viešosios įstaigos „PK Fondas“ direktoriui dr. Pranui Kizniui Vilniaus miesto savivaldybės mecenato vardas suteiktas už daugiau kaip 500 tūkst. eurų paramą Valdovų rūmų muziejui. Tokiam sprendimui sostinės taryba trečiadienį pritarė bendru sutarimu.
Mecenato vardas ir ženklelis – simbolinis sostinės įvertinimas už reikšmingą veiklą, kuri plėtoja ir augina miestą, kuria bendruomenės gerovę ir savo pavyzdžiu skatina kitas privačias iniciatyvas prisidėti prie kultūros, meno, mokslų vystymo.
Valdovų rūmų muziejaus bendradarbiavimas su mecenatu prasidėjo 2018 m. – P. Kiznis parėmė tų metų liepos 6-ąją rengtas Valdovų rūmų atkūrimo pabaigtuvių iškilmes. Bendravimas su pramonininku nenutrūko ir 2020 m. – jis ir Vyčio paramos fondas, minint Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Žygimanto Augusto 500-ąsias gimimo metines, Valdovų rūmų muziejui perdavė šio valdovo bronzinį biustą su pjedestalu, o jau 2021-aisiais pasirašytos sutartys dėl XIV–XVII a. italų tapybos kūrinių dovanojimo ir ilgalaikio jų skolinimo muziejaus nuolatinėms ekspozicijoms. Muziejui neatlygintinai perduota saugoti ir eksponuoti ypač vertinga 23 paveikslų galerija, kurią sudaro garsių XIV–XVII a. Italijos dailininkų tapybos darbų rinkinys. Ją lankytojai gali išvysti antro maršruto „Atkurti istoriniai interjerai“ ekspozicijos III manieristinėje antikameroje.
Paveikslų galerija suformuota iš kūrinių, kuriuos nutapė venecijiečiai, lombardiečiai, romiečiai, florentiečiai, sieniečiai, kalabriečiai, flamandai, taip pat graikų ir lenkų kilmės dailininkai. Valdovų rūmų muziejaus ir mecenato dr. P. Kiznio sutarimu ši įspūdinga kolekcija eksponuojama tik jai skirtoje salėje, kuri ir istoriniais laikais buvo itin svarbi didžiausia rūmų erdvė, nes buvo greta barokinės Sosto menės, o joje vyko svarbiausios Lietuvos didžiųjų kunigaikščių iškilmės, šventės. Dalį paveikslų pramonininkas dovanojo Valdovų rūmų muziejui, taip norėdamas praturtinti Lietuvos nacionalinius kultūros bei meno rinkinius, kitus patikėjo saugoti ir eksponuoti dvidešimčiai ir daugiau metų.
2023 m. mecenatas P. Kiznis muziejui perdavė dar 26 tapybos darbus, reprezentuojančius XV–XVII a. Vakarų Europos dailę, atidaryta antroji dr. Prano Kiznio galerijos salė. VšĮ „PK Fondas“ vadovas, pramonininkas bei kultūros rėmėjas 2024 m. išvakarėse šešis vertingus XV–XVII a. Vakarų Europos dailės darbus iš perduotų kūrinių padovanojo Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams. Dovana vertinama šešiaženkle eurų suma, o antrojoje salėje deponuotų kūrinių vertė siekia septynženklę sumą.
Dr. P. Kiznis teigia suprantąs, kad kiekvienas į Valdovų rūmų muziejų atėjęs lankytojas į meno kūrinius žvelgia skirtingai, tačiau mecenatui svarbiausia, kad šie apsilankymai žmonėms teiktų malonumą ir sudarytų sąlygas pažinti meno grožį. „Manau, kad daugelio dalykų lankytojas gal nė nepastebi, bet pasąmonėje išlikę vaizdai žmones veikia ir vėliau, – sakė mecenatas. – Linkiu, kad žmonės gyventų grožiu ir gėriu, juo dalytųsi su aplinkiniais. Tai yra begalinis procesas, bet tokia jau kultūros misija šiame audringame pasaulyje.“
Pasak mecenato, tikrąjį jo pastangų poveikį bus galima matuoti tik po dešimties ar net dvidešimties metų. „Kultūros pasaulyje viskas vyksta lėtai, ir suprantu, jog reikia daug laiko, kad kultūros generuojami pokyčiai pasimatytų visuomenėje, kad žmonės giliau suvoktų savo europinę tapatybę, ryšį su sava istorija ir kultūros paveldu. Čia ne tas pats, kaip pagaminti kokį saldainį ar kitą greito vartojimo prekę. Kultūros galios, jos poveikio ir naudos neišmatuosi eurais“, – tvirtino dr. P. Kiznis.
Buvusios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų meno kūrinių kolekcijos turinį atspindintis senosios dailės rinkinys po ilgų paieškų Europos aukcionuose, antikvariatuose ir privačiose kolekcijose buvo suformuotas remiantis istoriniais šaltiniais ir konsultuojant Valdovų rūmų muziejaus sutelktai dailės ir kultūros istorijos specialistų, restauratorių grupei.
„Muziejaus bendruomenės vardu sveikinu mecenatą su apdovanojimu. Prano Kiznio dėmesys ir parama Valdovų rūmų muziejui – visos Lietuvos muziejininkystės istorijoje itin retas gestas ir labai sektinas pavyzdys. Garbaus pramonininko ir mecenato, tačiau išties kuklaus žmogaus dr. Prano Kiznio dėka į Lietuvą sugrįžta unikalios senojo europinio meno vertybės, kurios buvo ilgus šimtmečius naikinamos ir grobstomos įvairių perėjūnų, niokojusių Lietuvos žemę. Taip susigrąžiname prarastus Lietuvos europietiškumo, Lietuvos priklausymo lotyniškosios ir krikščioniškosios Europos civilizacijos erdvei ženklus, iš esmės praturtiname muziejaus ekspoziciją ir nacionalinius rinkinius. Ačiū ir dr. Prano Kiznio šeimos nariams, pritarusiems tokiai iniciatyvai, bei mecenato bičiuliams kolekcininkams Edmundui Armoškai ir Viliui Kavaliauskui, palengvinusiems mecenato apsisprendimą“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.
Pagal Mecenavimo įstatymą, savivaldybės, turinčios daugiau kaip 25 tūkst. nuolatinių gyventojų, mecenato vardas suteikiamas asmeniui, kuris mecenuojamam projektui įgyvendinti yra skyręs ne mažiau kaip 250 tūkst. eurų dydžio paramą. Mažesnėje savivaldybėje – ne mažiau kaip 150 tūkst. eurų dydžio paramą.
Dr. Pranas Kiznis, kaip mecenatas, rėmė ir kitus svarbius Lietuvos kultūros projektus, visada dėmesį atkreipdamas į regionų iniciatyvas. Už paramą gimtinei P. Kiznis išrinktas Pasvalio garbės piliečiu, už paramą Panevėžio vyskupijai gauta popiežiaus padėka. 2015 m. Prezidentė Dalia Grybauskaitė apdovanojo P. Kiznį Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu. 2021 m. Prezidentas Gitanas Nausėda mecenatui P. Kizniui skyrė ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Komandoro kryžių. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai jam įteikė aukščiausio lygio apdovanojimą – Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos garbės ženklą – auksinę (I laipsnio) „Darbo žvaigždę“.