Kolekcininkų palikimas – žymiausių pasaulio dailininkų grafikos rinkinys

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose pristatoma tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“, skirta vienai didžiausių grafikos kūrinių kolekcijų Europoje.
 
Beveik prieš 100 metų įkurto Lenkijos mokslų ir menų akademijos bibliotekos Grafikos kabineto pagrindas buvo dvi neįkainojamos grafikos darbų kolekcijos, sukauptos XVIII–XIX amžiuje. Pirmąją rinkinio dalį sudarė Abiejų Tautų Respublikos didikų Mošinskių (Moszyńscy) giminės kolekcija. Pagrindinis jos formuotojas buvo Abiejų Tautų Respublikos seimų narys, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didysis stovyklininkas, paskutinis Lenkijos Karalystės didysis maršalka Frydrichas Juozapas Mošinskis (Fryderyk Józef Moszyński, 1738–1817). Antroji Grafikos kabineto kolekcijos dalis buvo perkelta iš emigracijoje įsteigtos Lenkų bibliotekos Paryžiuje. Daugumą šio rinkinio kūrinių sukaupė Dresdene gyvenęs lenkų emigrantas, Napoleono karų dalyvis, buvęs Lenkijos Senato pirmininkas Motiejus Vodžinskis (Maciej Wodziński, 1782–1848).
 
Vilniuje eksponuojami pasaulio meistrų grafikos lakštai išliko nesunaikinti Antrojo pasaulinio karo metais. Vėliau rinkinys buvo nuolat pildomas, įtrauktas į Lenkijos mokslų ir menų akademijos bibliotekos Krokuvoje fondus. Dabar juose saugoma apie 100 tūkstančių vertingų senosios grafikos kūrinių. Valdovų rūmų muziejuje pristatoma gražiausia kolekcijos dalis – 226 darbai.
 
XV a. viduryje išradus spausdinimo presą, grafika tapo meno šaka, kurią dailininkai mielai rinkdavosi, ieškodami, kaip perteikti naujausias žinias apie pasaulį. Grafikos lakštuose buvo pasakojama pasaulio istorija, Biblijos ir Antikos mitologijos siužetais grindžiami vaizdai atspindėjo temas, kuriomis buvo žavimasi XV–XVIII amžiuje. Anuomet, pasitelkus alegorinę kalbą, bandyta paaiškinti pasaulio reiškinius – laiko tėkmę, laikinumą, gamtos dėsnius, žmogaus ir gamtos ryšį. Taip pat buvo pristatomos dramatiškos pasaulio pabaigos vizijos, gyvūnijos ir augalijos pasaulių istorija.
 
Šios temos atsiskleidžia ir Valdovų rūmų muziejuje surengtoje tarptautinėje graviūrų parodoje „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“. Senieji grafikos kūriniai čia pristatomi ištisomis serijomis, jų parodoje iš viso galima pamatyti net 27. Tokios kūrinių serijos itin domina kolekcininkus, o šių darbų vertė pasaulinėje meno rinkoje yra didžiulė.
 
Parodoje galima pamatyti Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), net kelerius metus dirbusio Lietuvos ir Lenkijos valdovo Žygimanto Augusto dvare Vilniuje, taip pat Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Džovanio Batistos Piranezio (Giovanni Battista Piranesi), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) ir kitų žinomų senųjų meistrų kūrinių.
 
Daugelio parodoje pristatomų dailininkų kūriniai – tapybos ir grafikos darbai – yra puošę istorines Lietuvos ir Lenkijos valdovų, pirmiausia Jogailaičių ir Vazų, meno kūrinių kolekcijas, pagal grafikos darbus buvo kuriami kokliai rūmų krosnims ir kiti taikomosios dailės kūriniai.
 
Senieji XVI–XVIII a. grafikos darbai dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose. Tad paroda Valdovų rūmų muziejuje yra neeilinė galimybė susipažinti su reta ir įvairiapuse Europos grafikos paveldo dalimi.
 
Parodos kuratorės – Magdalena Adamska (Lenkijos mokslų ir menų akademijos biblioteka Krokuvoje), Gabija Tubelevičiūtė (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai).
 
Parodos globėjai: Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas akad. prof. habil. dr. Janas Ostrowskis ir Lietuvos mokslų akademijos prezidentas akad. prof. habil. dr. Jūras Banys. 
 
 
Nuotraukų autoriai – Mindaugas Kaminskas ir Deimantė Šuliauskaitė
 
 
 
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla

20240708

2024 m. liepos 8–14 d. Valdovų rūmų muziejuje prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla. Šiemet jos tema – „Nuo valdovų dvarų iki bajorkaimių: kilmingųjų luomo ir jų gyvenamosios aplinkos įvairovė“.

Plačiau

Publikuota: 2024-06-28 13:24 Atnaujinta: 2024-06-28 16:52
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika